Bienále v Benátkach – Architektúra ako odpoveď na klimatické podmienky
Benátske bienále architektúry je jedným z najprestížnejších svetových podujatí v oblasti architektúry. Koná sa každé dva roky. V centrálnych priestoroch tohto podujatia Arsenale a Giardini della Biennale sa téma architektúry strieda s Bienále umenia, ktoré v roku 2024 oslavovalo jubilejný 60. ročník. Svetovú architektúru môžu návštevníci obdivovať na 19. ročníku tohto podujatia, a to od 10. mája do 23. novembra 2025.

Foto: Redakcia FinReport
Téma bienále 2025 „Intelligens. Natural. Artificial. Collective“
Dala by sa voľne preložiť ako: Inteligentné. Prirodzené. Umelé. Kolektívne.
Tento názov v sebe nesie viacero významových rovín a odkazuje na prepojenie rôznych foriem inteligencie pri formovaní architektúry budúcnosti.
1. „Intelligens“ – Latinský základ slova „inteligencia“ zdôrazňuje, že ide o širší koncept poznania a porozumenia. Navyše obsahuje slovo „gens“ – ľudia, čím naznačuje potrebu kolektívnej spolupráce.
2. „Prirodzené“ – Odkazuje na inteligenciu, ktorú nachádzame v prírode, v ekologických systémoch a v spôsobe, akým sa organizmy prispôsobujú meniacemu sa prostrediu.
3. „Umelé“ – Poukazuje na umelú inteligenciu, digitálne technológie a inovácie, ktoré menia spôsob, akým navrhujeme a budujeme priestory.
4. „Kolektívne“ – Vyjadruje potrebu medziodborovej spolupráce naprieč generáciami a disciplínami, aby sme dokázali reagovať na výzvy súčasného sveta.
Téma sa zameriava na adaptáciu architektúry na klimatické zmeny, prekračovanie tradičných hraníc disciplín a redefinovanie úlohy architekta v súčasnom svete. Architektúra už nemôže byť iba o estetike a forme, ale musí aktívne reagovať na krízové podmienky z pohľadu klimatických zmien. Dnes je potrebné hľadať nové modely vytvárania priestoru, ktoré zahŕňajú prírodu, technológie aj spoločnosť. Architektúra sa musí inšpirovať aj vedou.
Kurátorom výstavy je Carlo Ratti, ktorý sa zameriava na prepojenie architektúry s ďalšími disciplínami, ako sú umenie, inžinierstvo, biológia, dátová veda či sociálne a politické vedy. Cieľom je preskúmať, ako inteligencia v rôznych formách ovplyvňuje a mení súčasnú architektúru a urbanizmus:
„Architektúra bola vždy odpoveďou na nepriaznivé klimatické podmienky. Od najprimitívnejších obydlí bol ľudský dizajn vedený potrebou úkrytu a prežitia, poháňaný optimizmom: naše výtvory sa vždy snažili preklenúť priepasť medzi nehostinným prostredím a bezpečnými, obývateľnými priestormi, ktoré potrebujeme,“ uviedol Carlo Ratti.
„Dnes sa tento dynamický prístup posúva na novú úroveň – pretože klíma sa stáva menej zhovievavou. Požiare v Los Angeles, záplavy vo Valencii a Sherpure, suchá na Sicílii – boli sme svedkami toho, ako nás voda a oheň napádajú s nevídanou silou. Rok 2024 predstavoval smutný míľnik, keď Zem zaznamenala najvyššie teploty v histórii, pričom globálne priemery prekročili hranicu 1,5 °C stanovenú Parížskou dohodou. Za posledné dva roky sa klimatické zmeny zrýchlili spôsobom, ktorý prekonal aj tie najpresnejšie vedecké modely.“
Miesta konania a expozície
Hlavné výstavné priestory bienále sa nachádzajú v dvoch lokalitách:
Arsenale, čo sú bývalé lodné doky, ktoré poskytujú rozsiahly priestor pre hlavné tematické expozície a inštalácie.
Giardini della Biennale: rozsiahle záhrady, kde sa nachádza 29 národných pavilónov, vrátane českého a slovenského. Tieto pavilóny hostia výstavy jednotlivých krajín, ktoré prezentujú nielen svoje projekty, ale aj svoj prístup k téme bienále.
Samotné priestory bienále sú z architektonického hľadiska zaujímavé a neuniknú pozornosti návštevníka. Okrem týchto hlavných lokalít sa mnohé sprievodné podujatia a výstavy konajú po celých Benátkach, často v historických palácoch, kostoloch a iných zaujímavých miestach, a tie nebývajú spoplatnené.
Český a slovenský pavilón
Český a slovenský pavilón, postavený v roku 1926, prechádza rekonštrukciou. Existuje návrh, aby po dokončení rekonštrukcie obe krajiny prezentovali spoločný projekt pri príležitosti 99. výročia stavby pavilónu.
Vstupné a praktické informácie
Vstupenky na bienále sú dostupné online aj na mieste. Ceny sa líšia v závislosti od typu vstupenky, pričom existujú zľavy pre študentov, seniorov a skupiny. Bežná vstupenka na podujatie stojí okolo 35 eur.
Bienále architektúry v Benátkach ponúka jedinečnú príležitosť zažiť najnovšie trendy a diskusie z oblastí architektúra a urbanizmus. Okrem toho však každé bienále prináša aj silnú tému, ktorá nás núti vnímať nielen estetickosť a krásu, ale a výstrahy, ktoré ak nebudeme akceptovať, ohrozíme všetko, čo nás na svete teší, čo obdivujeme a čo máme radi.
Jednotlivé krajiny a projekty často ponúkajú aj optimistickejší pohľad v podobe konkrétnych riešení na zlepšenie života na našej spoločnej planéte.
To všetko počas šiestich mesiacov od mája do novembra v jednom z najkrajších miest sveta – v Benátkach.
Zdroj: oficiálna stránka La Biennale di Venezia
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2025
Investičná kalkulačka

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Kam až klesnú úrokové sadzby hypoték v roku 2025 a čo to urobí s realitným trhom
- 2.Zomrel pápež František. Svet sa lúči s charizmatickým lídrom Cirkvi
- 3.Otravné telefonáty sa stanú minulosťou. Predvoľba (0)888 znamená, že ide o marketingový hovor
- 4.Kto by mohol byť nástupcom pápeža Františka? Voľbu bude sprevádzať tradičné konkláve aj biely alebo čierny dym
- 5.Otec na materskej: Návod na vybavenie a tipy, ako získať čo najviac peňazí do rodinného rozpočtu