Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Bankár: Dvaja šikovní a podnikaví Afroameričania sa odvážne postavia rasovej neznášanlivosti v USA

Zuzana Mecková Voľný čas Poslať

Dráma inšpirovaná skutočnými udalosťami zo 60. rokov minulého storočia približuje obdobie, keď Afroameričania ani zďaleka nemali rovnaké práva a slobodu ako ostatní obyvatelia USA. Dvaja vynaliezaví podnikatelia preto vymyslia dômyselný plán, ako pomôcť ďalším znevýhodneným občanom tmavej pleti splniť si americký sen o vlastnom bývaní. Aby mohli realizovať svoje obchody v realitách a bankovníctve, vyberú si belocha z robotníckej triedy, ktorého využijú ako tvár pre svoj biznis.

image

Foto: The Banker

Túži dosiahnuť to, čo mu spoločnosť odopiera

Bernard Garrett je chytrý a ambiciózny mladý Afroameričan, ktorý bol už od detstva veľmi šikovný v matematike a túžil po tom, aby si jedného dňa zarábal slušné peniaze a žil život bez rozdeľovania spoločnosti kvôli farbe pleti. Hoci pochádza z menej rozvinutého Texasu a z chudobnejších pomerov, už od detstva verí, že každý by mal mať právo stať sa tým, čím naozaj chce byť, a nie tým, čo mu spoločnosť veľkoryso dovolí.

Bavia ho reality a investovanie do nehnuteľností. No pre pretrvávajúce rozdeľovanie spoločnosti podľa farby pleti a pôvodu nedokáže na realitnom trhu preraziť.

Dvaja černosi a jeden beloch

Jedného dňa sa stretáva s o niečo starším podnikateľom Joeom Morrisom, tiež Afroameričanom, s ktorým vymyslia spoločný plán. Na spoluprácu prehovoria aj robotníka Matta Steinera, ktorý sa síce v nehnuteľnostiach a investíciách vôbec neorientuje, ale má jednu obrovskú výhodu – je to beloch.

Vyberú si ho preto, aby mohol vystupovať ako predstaviteľ ich realitnej spoločnosti, ktorá im zabezpečí nákup, predaj a prenájom nehnuteľností, a neskôr dokonca aj nákup banky. Všetko podstatné, ako to chodí vo svete realít a v investíciách, či ako vystupovať na verejnosti, ho jednoducho naučia.

Vďaka rozbehnutému podnikaniu s realitami začali úspešní partneri nakupovať domy v belošských štvrtiach v Los Angeles a prenajímať ich aj Afroameričanom. Prispeli tak k ich postupnému začleňovaniu sa do spoločnosti. To síce spočiatku spôsobovalo u mnohých aj pobúrenie, no nič to nemení na tom, že sa im podarilo naštartovať zmenu v myslení ľudí.

Chcú ľuďom plniť sny o vlastnom bývaní

Po podnikateľských úspechoch na západnom pobreží USA sa Bernard rozhodne, že chce pomôcť Afroameričanom aj vo svojom rodnom Texase. Bol by rád, keby tiež mali možnosť splniť si americký sen o vlastnom bývaní.

Nezastaví ho ani riziko odhalenia ich podnikania. Občania tmavej pleti v tom čase totiž nemohli požiadať o pôžičku na podnikanie či vlastné bývanie. Zaumieni si preto, že v Texase kúpia banku, ktorá by poskytovala úvery nielen belochom, ale všetkým, ktorí si ich budú môcť dovoliť.

Prichádzajú prvé vážne komplikácie

Bernard s Joeom kúpia banku v Mainlande, ktorej tvárou má byť opäť Matt. No po krátkom čase začínajú byť podozriví z poskytovania riskantných úverov. Výkonný riaditeľ banky sleduje záznamy o pôžičkách a po troch mesiacoch zistí, že poskytujú úvery Afroameričanom. Okamžite im zabráni pokračovať v nedovolenom bankovom biznise a hrozí príchodom inšpekcie.

Do riešenia situácie sa zapája aj Matt, ktorý navrhuje kúpiť druhú, menšiu nenápadnú banku v Marline, do ktorej by mohli všetky „nepovolené“ úvery včas previesť tak, aby na ne inšpekcia neprišla.

Je to síce riskantný nápad, no Matt ich aj napriek tomu presviedča, aby mu banku zverili do rúk a on stal sa jej majiteľom. Bernard a Joe z toho nie sú príliš nadšení, pretože ešte pred niekoľkými mesiacmi nevedel o realitách a bankovníctve takmer nič.

Keď je riziko už príliš veľké

Aj napriek Mattovej neskúsenosti mu Bernard s Joeom dajú plnú zodpovednosť aj dôveru. Tu sa však veci začínajú ešte viac komplikovať. Do novej banky prichádza federálny vyšetrovateľ, ktorý kontroluje bankové záznamy.

Zisťuje viaceré priestupky, na ktoré Matt ani nedokáže reagovať. Medzitým sa Bernard a Joe prezliekajú za správcu banky a šoféra, aby mu pomohli z nepríjemnej situácie. To sa však nepodarí a Matt pod veľkým tlakom a bez vedomia svojich partnerov prevádza peniaze z banky v Mainlande do banky v Marline. Na to však okamžite prichádzajú regulátori, a ministerstvo financií odoberá banke v Mainlande licenciu a dočasne ju zatvára.  

Nikto nevyviazne bez trestu

Hneď na to FBI zatýka Bernarda a Joea, ktorým neskôr vezmú aj celý ich majetok. Mattovi za podvody hrozí dokonca až 50 rokov vo väzení. A bol by ich aj dostal, ak by sa nepodvolil, že na vyšetrovaní prípadu začne spolupracovať s políciou.

Porota texaského súdu napokon Bernarda a Joea odsúdila na tri roky väzenia vo federálnej väznici. Zo 177 nehnuteľností, ktoré vlastnili, sa manželke Bernarda, Eunice, podarilo udržať iba jednu-jedinú, keďže bola napísaná na jej meno.  

Nové a lepšie začiatky

Po odpykaní si trestu a predčasnom prepustení z väzenia čaká na Bernarda jeho žena Eunica spolu s Joeom, ktorého prepustili ešte o niečo skôr. Prezradia jej, že ešte pred tým, než ich zavreli do väzenia, a vzali im celý majetok, stihli kúpiť dva domy na Bahamách, o ktorých nikto iný nevedel. Zariadil to pre nich Matt. Vďaka tomu sa teraz môžu presťahovať na ostrov v Karibiku, kde začnú žiť nový život.

Ako žili v nasledujúcich rokoch, to už je ďalší príbeh. Podľa zahraničného webu Deadline Bernard spoločne s manželkou začali znovu podnikať a investovať aj na Bahamách. Neskôr sa vrátili späť do Kalifornie.

Bernard s Joeom zohrali dôležitú rolu v boji proti rasovej segregácii

Vďaka stovkám obytných domov, ktoré Bernard s Joeom kúpili a neskôr predali afroamerickým spoluobčanom v pôvodne belošských štvrtiach Los Angeles, obaja zohrali zásadnú úlohu v boji proti rasovej segregácii bývania. V sedemdesiatych rokoch minulého storočia napokon americký Kongres schválil aj zákon o spravodlivom bývaní, ktorý zakázal odopieranie predaja či prenájmu nehnuteľností na základe rasy, náboženstva či pohlavia.

bezpecnykurier
bezpecnykurier
bezpecnykurier Chráňte
vašu komunikáciu
bezpecnykurier Dôverné informácie
zabezpečte heslom
bezpecnykurier Diskrétnosť požadujte
aj od vašich partnerov

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
19.6.2021 Zuzana Mecková

Film Enrico Piaggio – Vespa: Jeho otec vyrábal lietadlá, on prišiel s kultovým skútrom, symbolom Talianska

Taliansky životopisný film Enrico Piaggio – Vespa inšpirovaný skutočnými udalosťami zobrazuje príbeh zapáleného podnikateľa, vďaka ...

23.5.2021 Zuzana Mecková

Vo filme Výmena boháči kruto zasiahnu do životov mladých ľudí, ale prepočítajú sa. Prídu o kopec peňazí

Americká komédia s originálnym titulom Trading Places vykresľuje príbeh dvoch mladých mužov, ktorí si navzájom nedobrovoľne vymenia svoje ...

9.5.2021 Zuzana Mecková

Wall Street: Každá špinavosť má svoje hranice. Aj v dravom obchodníkovi sa raz muselo prebudiť svedomie

Mladý obchodník Bud Fox sa snaží presadiť na finančnom trhu na Wall Street. Pre čo najvyššie zisky na burze je ochotný urobiť čokoľvek. ...

23.4.2021 Zuzana Mecková

Tímový duch: Obchodník pripravil banku o 5 miliárd eur, takmer ju priviedol ku krachu a ešte dostal aj odškodné

Francúzska dráma s pôvodným názvom L'Outsider, na Slovensku uvádzaná pod titulom Tímový duch, bola nakrútená na základe skutočného ...

9.4.2021 Zuzana Mecková

Drahokam: Ako klenotník a hazardný hráč prehral stávku s osudom, hoci mal víťazstvo na dosah ruky

Krimi dráma Drahokam prináša napínavé scény a dramatické okolnosti, ktorým čelí zadlžený klenotník Howard Ratner z New Yorku. Podarí sa ...

26.3.2021 Zuzana Mecková

Maklér: Podvádzal na burze a najstaršiu britskú banku Barings priviedol ku krachu

Film Maklér nakrútený podľa skutočnej udalosti s originálnym názvom Rogue Trader približuje, ako došlo ku krachu najstaršej britskej ...

19.3.2021 Zuzana Mecková

Operácia Kolibrík: Na burze na Wall Street vyhrávajú len najrýchlejší, o úspechu rozhodujú milisekundy

Dráma Operácia Kolibrík s originálnym názvom The Hummingbird Project prichádza s odvážnym plánom bratrancov Vincenta a Antona, ktorý im má ...

5.3.2021 Zuzana Mecková

Útok na Wall Street: Keď zlyhajú finančný aj právny systém, bývalý vojak berie spravodlivosť do vlastných rúk

Dramatický príbeh bývalého vojaka Jima Baxforda, ktorý čelí náročnému obdobiu aj kvôli vážnemu ochoreniu svojej manželky, sa odohráva ...

26.2.2021 Zuzana Mecková

Peniaze iných: Podarí sa neľútostnému obchodníkovi z Wall Street prevziať kontrolu nad rodinným podnikom?

Dramatická snímka s prvkami romantickej komédie Peniaze iných približuje príbeh obchodníka Lawrenca Garfielda, ktorý miluje peniaze, ale ...

12.2.2021 Zuzana Mecková

Smrteľné lži: Podarí sa finančnému magnátovi vyhrať nad vlastnými klamstvami?

Dráma Smrteľné lži, s originálnym názvom Arbitráž, nám potvrdí, že navonok dokonalý svet môže byť v skutočnosti úplne iný. ...

5.2.2021 Zuzana Mecková

Wall Street: Peniaze nikdy nespia. Dramatický príbeh dravého makléra pokračuje po jeho návrate z väzenia

Gordon Gekko po rokoch strávených vo väzení prichádza znova na scénu. Okrem finančných obchodov rieši aj naštrbený vzťah k svojej dcére, ...

29.1.2021 Zuzana Mecková

Len správne rozhodnutia môžu zachrániť finančné trhy. Film Veľká kríza odhaľuje, prečo sa to v roku 2008 nepodarilo

Dráma Veľká kríza s originálnym názvom Too Big to Fail okamžite zaujme rýchlym spádom udalostí, ktoré nastali na americkom finančnom trhu ...

Aplikácia
PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  V Dunajskej Strede vzbĺkol suchý porast a blízke pole, zasahovať muselo tridsať hasičov (foto)
 2. 2.
  Povinné zmluvné poistenie: Čo robiť, ak ho vinník nemá uzatvorené, alebo dokonca z miesta nehody ušiel?
 3. 3.
  Bitcoin: Svetová banka Salvádoru nepomôže a britský finančný regulačný úrad varuje pred stratou úspor
 4. 4.
  Film Enrico Piaggio – Vespa: Jeho otec vyrábal lietadlá, on prišiel s kultovým skútrom, symbolom Talianska
 5. 5.
  Partners Group SK: Nový líder na slovenskom trhu finančného sprostredkovania. Ako sa mu to podarilo?