Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Ako sa vyhnúť problémom spojeným s požičiavaním si auta na dovolenke v zahraničí

Redakcia FinReport Voľný čas
SK
EN
Poslať

Sezóna dovoleniek je tu. Časť dovolenkárov naplno využíva služby cestovných kancelárií a druhá časť si rada plánuje dovolenkové pobyty vo vlastnej réžii. Viacerí si požičiavajú motorové vozidlo, vďaka ktorému môžu lepšie spoznať krajinu, do ktorej sa vybrali. To si, samozrejme, vyžaduje myslieť na niektoré skutočnosti vopred, pričom významné miesto medzi nimi zohráva aj poistenie.

image

Foto: Shutterstock

Menej áut, vyššie ceny

Pri plánovaní požičiavania motorového vozidla v zahraničí je dôležité pamätať na to, že kvôli pandémii koronavírusu nasadili požičovne vyššie ceny. Aj takto sa snažia vyrovnať straty, ktoré vo svojom podnikaní utrpeli počas uplynulých dvoch rokov.

Viaceré požičovne tiež skrachovali a prakticky všetky museli zredukovať svoj vozový park. Aj preto je počet dostupných áut nižší ako v minulosti a ich cena je vyššia.

Vodičský preukaz

V Európskej únii (EÚ) si vystačíte so slovenským vodičským preukazom. Ak sa chystáte na dovolenku mimo územia EÚ, zistite si, či nebudete potrebovať medzinárodný vodičský preukaz, inak sa vám môže stať, že napríklad v Thajsku zaplatíte pokutu za šoférovanie bez vodičského oprávnenia. Preto sa radšej dopredu informujte, nech vás takáto situácia neprekvapí.

Vodič musí splniť požiadavky na riadenie motorového vozidla, ktoré platia v danej krajine. Napríklad minimálny vek sa v rôznych krajinách líši. Mladým vodičom sa navyše môže požičovné predražiť, a to aj vtedy, keď spĺňajú vekový limit. Autopožičovne sa tak chránia pred väčším rizikom nehody u neskúsených motoristov.

Prekvapiť môžu aj iné pravidlá. Napríklad v Grécku si s vodičským oprávnením pre skupinu B môžete požičať maximálne skúter do 50 ccm. Takýto skúter však nie je pre cestovanie vo dvojici na gréckych ostrovoch vhodný.

A ďalšia vec, ktorú je dobré vedieť – vo väčšine zahraničných autopožičovní sa môže posadiť za volant iba človek, na ktorého meno je rezervácia zriadená. Druhého vodiča je často možné prihlásiť navyše, počítajte však s poplatkom.

Porovnanie požičovní sa oplatí

Výberu solídnej a cenovo prijateľnej požičovne venujte dostatočný čas vopred. Požičovné cez internet je spravidla lacnejšie ako v pobočke na mieste. Myslite však aj na zmluvné podmienky a venujte hľadaniu trochu viac času. Nejde totiž len o cenu, veľmi dôležité sú aj podmienky, za ktorých táto cena platí.

Čo všetko má vplyv na výslednú cenu

„Ak sa vám zdá uvádzaná cena za vypožičanie vozidla výhodná, skontrolujte si, či je v cene poistenie a aká je spoluúčasť. Rovnako počítajte s tým, že napríklad autosedačku alebo navigáciu môžete platiť zvlášť. Pozor aj na úhradu miestnych daní alebo diaľničné známky,“ upozorňuje manažér poistenia motorových vozidiel Uniqa Ján Kimmer.

Pozor tiež na čas vrátenia vozidla. Ak sa oneskoríte, môže vám požičovňa napočítať celý ďalší deň, aj keď ste prišli len o hodinu neskôr. U niektorých požičovní sa dokonca môže stať, že zaplatíte o niečo viac aj za predčasné vrátenie.

Za prípadné pokuty je vždy zodpovedný vypožičiavateľ, a požičovňa tak od vás bude chcieť peniaze na zaplatenie. A to môže ísť len o zlé parkovanie alebo prekročenie rýchlosti v obci, o ktorých ani neviete. Autopožičovňa môže peniaze strhnúť prostredníctvom platobnej karty z účtu aj po pol roku, dokonca so sankčným poplatkom navyše.

Výber a kontrola auta pred prebratím

Pri výbere typu vozidla si rozmyslite, čo s ním chcete absolvovať a zvážte lokálnu úroveň infraštruktúry a komunikácií. Jazda po nespevnených cestách je v požičovniach často za príplatok a budete si môcť vziať len na tento účel určené automobily.

Požičovne požadujú, aby ste im vozidlo vrátili v takom stave, v akom ste ho dostali. Najmä v hlavnej turistickej sezóne sa môžu požičané autá rýchlo obmieňať, takže drobné poruchy zamestnanci nestíhajú podchytiť a riešiť, prípadne ich opravy nechávajú až na obdobie po sezóne. Preto je nutné už v okamihu vypožičania veľmi starostlivo prezrieť auto zvonku aj zvnútra a zdokumentovať všetky odreniny alebo poruchy.

Najlepšie je zapísať ich rovno aj do odovzdávacieho protokolu, a ešte si ich odfotiť mobilom. Vyskúšajte funkčnosť svetiel, stieračov, ostrekovačov a zatváranie dverí, kufra aj okien. Zistené poruchy si nechajte podpísať požičovňou. Tá by vám mala poskytnúť aj kontakt pre prípad defektu alebo problémov počas výpožičnej lehoty.

Pozor tiež na tankovanie. Skontrolujte si, či preberáte vozidlo s plnou nádržou. Ak to tak nie je, zapíšte jej stav do protokolu. Požičovne tiež spravidla vyžadujú plnú nádrž pri vrátení auta.

Nezabudnite na poistenie

Zaujímajte sa o rozsah krytia poistenia, ktoré je v cene požičovného, ​​a o spoluúčasť. „Väčšina požičovní ponúka základné poistenie vozidla v cene požičovného, ​​pri ktorom však býva vysoká spoluúčasť. Teda pri všetkých škodách, ktoré počas cesty spôsobíte, musíte zaplatiť veľkú časť zo svojho. Myslite na to, že cesty často nepatria medzi tie najkvalitnejšie, a riziko, že poškodíte auto, je oveľa vyššie ako na Slovensku,“ upozorňuje odborník.

Niektoré poisťovne na Slovensku ponúkajú pripoistenie požičaného auta v zahraničí. Bežné cestovné poistenie však prípadné náklady na poškodené auto nehradí. Nevzťahuje sa naň ani poistenie zodpovednosti. Na úhradu požičovného sa môže vzťahovať pripoistenie stornovacích poplatkov, ak je dohodnuté najneskôr do 24 hodín po úhrade požičovného, ​​ku ktorému dôjde ešte pred cestou, na ktorú klient nakoniec nemôže nastúpiť.

Pozor na alkohol za volantom

Áno, v niektorých krajinách je určitá miera alkoholu za volantom tolerovaná. Nikdy však presne neviete, ako by sa konzumácia prejavila pri meraní práve u vás. Súčasne si uvedomte, že tolerancia je dovtedy, kým sa niečo stane. Pokiaľ spôsobíte dopravnú nehodu, alkohol v krvi vám rozhodne nepomôže. A vaše poistenie môže v takomto prípade uplatniť výluku, čo znamená, že budete hradiť všetko sami.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
7.10.2022 Naďa Černá

Čo nám na jesenné večery pripravili streamovacie spoločnosti Netflix a HBO Max?

Prichádzajúca jeseň a chladnejšie počasie spôsobujú, že vonku na vzduchu budeme tráviť čoraz menej času a čoraz viac ho venujeme ...

1.10.2022 Roland Régely

Kam na dovolenku počas zimy? Tipy na najzaujímavejšie destinácie – 3. diel

Zimná exotika je po dvoch rokoch pandémie koronavírusu naplno späť. Podporuje ju neutíchajúci záujem ľudí o dovolenky, ale aj čoraz ...

22.9.2022 Redakcia FinReport

Meta na Instagrame spustí nové bezpečnostné funkcie pre rodičov a tínedžerov. Dočkáme sa aj na Slovensku

Aj slovenskí rodičia a ich potomkovia sa do konca tohto roka na Instagrame a vo všetkých Meta Quest headsetoch dočkajú nových funkcií, ktoré ...

22.9.2022 Magdaléna Švančarková

Otravné telefonáty sa stanú minulosťou. Predvoľba (0)888 znamená, že ide o marketingový hovor

Marketingové volania budú mať po novom predvoľbu (0)888. Rozhodol o tom Úrad pre reguláciu elektronických komunikácií, pričom túto ...

21.9.2022 Roland Régely

Ceny leteniek na jeseň klesnú až o štvrtinu, aby vzápätí mohli dramaticky zdražieť

Tradičný pokles cien leteniek po letnej sezóne je tento rok vyšší, ako býval v predchádzajúcich rokoch. Dôvodom je výrazne vyššia cena ...

17.9.2022 Roland Régely

Kam na dovolenku počas jesene? Tipy na najzaujímavejšie európske destinácie – 2. diel

Leto 2022 je už síce za nami, no dobrou správou pre mnohých cestovateľov je, že v Európe sa ešte stále nachádzajú destinácie, kde si ho ...

14.9.2022 Redakcia FinReport

Meta začala testovať nové formy komunikácie v aplikácii Messenger

Spoločnosť Meta začala medzi používateľmi testovať možnosť vytvárania komunitných četov v aplikácii Messenger. Nová funkcia umožní ...

14.9.2022 Naďa Černá

Vo štvrtok 15. septembra slávime sviatok Sedembolestnej Panny Márie. Ktoré obchody budú otvorené?

Sviatok Sedembolestnej Panny Márie, ktorý oslavujeme 15. septembra, je skvelým dňom na oddych a načerpanie novej energie. Sviatok si môžete ...

12.9.2022 Redakcia FinReport

Lietame o štvrtinu častejšie ako vlani, ale stále menej často ako pred pandémiou

Počet komerčných letov v Európskej únii sa v auguste tohto roku medziročne zvýšil až o 25 %. Stále je to však menej, ako štatisti z ...

12.9.2022 Redakcia FinReport

Výpadok domácich turistov počas leta na Slovensku zachraňoval zvýšený počet zahraničných návštevníkov

Ubytovacie zariadenia cestovného ruchu na Slovensku navštívilo v júli tohto roka 609-tisíc hostí. Medziročne dosiahla návštevnosť počas ...

10.9.2022 Roland Régely

Kam na dovolenku počas jesene? Tipy na najzaujímavejšie európske destinácie – 1. diel

Leto 2022 síce odštartovalo letiskovými štrajkmi a s nimi súvisiacimi problémami, no po prvýkrát od začiatku pandémie koronavírusu ...

3.9.2022 Redakcia FinReport

Najviac zmrzliny sa vyrába v Nemecku, najviac jej vyvážajú Francúzi a najlepšia je...

Leto sa síce pomaly končí, no letná delikatesa v podobe zmrzliny je stále žiadaná. Vedeli ste, že ľadová pochúťka je pre niektoré ...

Aplikácia

 1. 1.
  V prvom pilieri nastali zmeny, novinkou je rodičovský bonus a dôchodkový automat
 2. 2.
  Rodičovský príspevok sa od začiatku roku 2023 opäť zvyšuje
 3. 3.
  Vláda schválila vyplatenie 14. dôchodkov, na ktoré v novembri pôjde 207 miliónov eur
 4. 4.
  Energetická kríza: Čo je potrebné urobiť na jej elimináciu
 5. 5.
  Čo nám na jesenné večery pripravili streamovacie spoločnosti Netflix a HBO Max?