Marcel Haniš, vedúci oddelenia produkt manažmentu DDS Tatra banky
Väčšina odborníkov sa zhoduje na tom, že udržať štátne dôchodky na Slovensku v reálnej kúpnej sile, hoci len na súčasnej úrovni, bude veľmi ťažké. Slovensko čaká jedno z najrýchlejších zostarnutí populácie v rámci celej EÚ. Existuje viacero možností, ako sporiť na dôchodok. Vyslovene na tento účel vznikli doplnkové dôchodkové sporenia. Ich výhodou je, že vám na toto sporenie môže prispievať aj zamestnávateľ. Platí, že všetky tieto úspory sú aj predmetom dedenia. Štát aj napriek negatívnej demografii bude pravdepodobne poskytovať štátny dôchodok. Solidárnosť bude zachovaná. Jeho výška je však v budúcnosti otázna.
Maroš Ďurik, CEO Across Private Investments
V prvom rade vstúpiť do druhého piliera, v ktorom by mali investovať do indexových fondov. Následne by si mali začať sporiť na dôchodok, opäť ideálne prostredníctvom indexových fondov. Mali by myslieť na to, že na 500-eurový dôchodok, poberaný po obdobie 15 rokov, si potrebujú odkladať 30 eur mesačne a sporiť 40 rokov. Ak budú sporiť 20 rokov, potrebujú si odkladať 130 eur mesačne. Čím skôr teda začnú sporiť, tým menej peňazí ich to bude stáť.
Najlepšie by bolo, keby pri vyplácaní dôchodkov nehral štát v budúcnosti žiadnu úlohu, respektíve by mal vyplácať len akýsi minimálny sociálny dôchodok tým, ktorí si nedokázali, najmä z objektívnych príčin, na minimálny dôchodok nasporiť.
Martin Babocký, investičný analytik Fincentra
Každý mladý človek by mal mať zriadený druhý pilier a vlastnú investíciu k tomu navyše. Vlastná rozumná investícia do indexu svetových alebo amerických akcií zarobí vždy viac ako akákoľvek investícia spojená so štátom. Ak zamestnávateľ prispieva svojim zamestnancom do tretieho piliera, odporúčam mať zriadený aj ten. Je totiž možné, že štát bude mať v budúcnosti s vyplácaním dôchodkov problémy, a práve preto by ľudia, čo sa týka dôchodku, mali mať zriadené vlastné investície. Je to najistejší spôsob, ako mať lepší dôchodok v porovnaní s tým, kebyže všetko nechám iba na štát.
Martin Višňovský, člen predstavenstva, NN poisťovne a dôchodkovej spoločnosti
Ak sa mladí nechcú spoliehať len na dôchodok zo sociálnej poisťovne (prvý pilier), majú možnosť vstúpiť do 35. roku života do druhého piliera. Pre mladých sporiteľov môže byť z dlhodobého hľadiska výhodnejšie, ak si zvolia rizikovejší typ fondu alebo ich kombináciu. Tí, ktorým zostáva 20 a viac rokov do dôchodku, by určite nemali stagnovať v garantovanom fonde a mali by využiť možnosť lepšie zhodnotiť svoje úspory na dôchodok. Pre ešte lepšie zabezpečenie dôchodku, nielen pre mladých ľudí, odporúčame aj dobrovoľné sporenie v treťom pilieri.
Prognózy týkajúce sa dôchodkov vyplácaných len zo sociálnej poisťovne a demografický vývoj v spoločnosti sú negatívne. V praxi sa tento problém už dnes rieši predlžovaním veku odchodu do penzie a potenciálne v budúcnosti aj znižovaním výšky dôchodku.
Marián Búlik, finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko
V prvom rade by mali prestať ignorovať tému dôchodkov ako niečo, čo sa ich vôbec netýka. Mladí ľudia by mali urobiť dve veci – využiť všetky podporované piliere pre dôchodkové sporenie a čím skôr začať pravidelne investovať. Samotná štátom podporovaná schéma však nestačí, je nevyhnutné začať aj samostatne pravidelne investovať do podielových fondov.
Je isté, že štát bude hrať pri dôchodkoch stále menšiu rolu. A demografia Slovenska jasne hovorí, že pomer pracujúcich a dôchodcov sa úplne otočí. Z dnešných 1,6 pracujúceho na dôchodcu bude o niekoľko desaťročí 0,8 pracujúceho na dôchodcu. Pritom dnešné dôchodky majú pomerne kráľovskú mieru náhrady príjmu cez 45 %, a napriek tomu sa dôchodcovia sťažujú na zlé podmienky. V budúcnosti však bude štátny dôchodok voči priemerným príjmom nižší, odborníci odhadujú pokles len na 20 % miery náhrady príjmu.
Lucia Dovalová, analytička Poštovej banky
Okrem druhého a tretieho piliera existujú ešte ďalšie spôsoby, ako si prilepšiť v dôchodkovom veku. Držať peniaze na bežnom účte bez zhodnotenia však medzi ne nepatrí. Je vhodné, aby si mladí ľudia vytvárali úspory a zhodnocovali ich, pričom si môžu vybrať zo širokej škály podielových fondov, cez termínované vklady až po rôzne sporiace produkty.
Ak sa nič nezmení, štát v budúcnosti nebude schopný vyplácať také dôchodky, z ktorých by sme mohli vyžiť. Úloha štátu sa tak bude pri vyplácaní dôchodkov znižovať. Preto by hlavne mladí ľudia mali myslieť na to, z čoho budú žiť, keď už nebudú pracovať a nechcú byť odkázaní iba na to, čo im pridelí štát.
Pavel Škriniar, Ekonomická univerzita v Bratislave
Jedinou odpoveďou je začať sporiť. A sporiť do akcií, pretože tie z dlhodobého hľadiska prinášajú najvyššie výnosy. V podstate nevidím dôvod neinvestovať, pretože historické štatistiky ukazujú, že aj pri najvyšších prepadoch na akciových trhoch stačí vydržať a do jedného roka je väčšina stratových investícií už zisková.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2025
Investičná kalkulačka

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.mBank zvyšuje úrokovú sadzbu na svojom sporiacom účte
- 2.Nemajetkovú ujmu pre pozostalých kryje PZP
- 3.Oprava poškodeného čelného skla býva často lacnejšia ako jeho výmena
- 4.Dolár po kongresových voľbách v USA oslabil voči jenu aj euru
- 5.Čaputová sa na summite NATO stretla aj s Trudeauom, spoločným cieľom je aj boj proti dezinformáciám i klimatickým zmenám