Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Nové kryptomeny na investíciu v roku 2023

Lenka Sliacka PR články
SK
EN
Poslať

Na trhu s kryptomenami sa denne objavuje množstvo nových projektov. Vďaka tomu majú investori stovky možností na nákup nových kryptomien. Na jednej strane je sledovanie noviniek z tejto oblasti zaujímavé, avšak z presýteného trhu sa čoraz ťažšie vyberá správny projekt na investíciu. V tomto článku vám predstavíme nové kryptomeny s potenciálom na výnos a kľúčové body, podľa ktorých si vyberať kryptomenu na investíciu.

image

Fotos: Unsplash

Recenzia nových kryptomien na investíciu v roku 2023

Do roku 2023 sme vstúpili s viac ako 21-tisíc kryptomenami. Z toho sa približne 10-tisíc predáva na kryptoburzách a každý deň sa dozvedáme o nových projektoch, ktoré na trh ešte len prídu. Tieto štyri nové kryptomeny v poslednom čase prilákali množstvo pozornosti a všetko nasvedčuje tomu, že v roku 2023 nebude stúpať iba ich popularita, ale aj hodnota.

Meta Masters Guild – hrajte hry a zarábajte

Projekt Meta Masters Guild (MEMAG) bol predstavený 11. januára 2023. Už o tri týždne neskôr bolo do projektu investovaných 2,5 milióna $. Ide pritom iba o prvú fázu predpredaja MEMAG tokenu, kedy má 1 MEMAG hodnotu len $0,016 $.

MEMAG je herný ekosystém založený na blockchain technológii. Jeho hlavným cieľom je poskytnúť pohlcujúci zážitok prostredníctvom viacerých hier určených pre mobilné zariadenia. Jadrom všetkých MEMAG hier bude monetizačný model P2E (play-to-earn), ktorý umožní hráčom získavať hodnotné „gemy“ prostredníctvom plnenia úloh a prechádzania levelov.

Hráči následne budú mať na výber, ako svoje gemy využijú. Buď si za ne budú môcť kúpiť predmety z Meta Masters Guild obchodu, alebo si ich zamenia priamo za tokeny MEMAG, teda obchodovateľnú kryptomenu.

Projekt MEMAG sa od ostatných kryptohier odlišuje najmä tým, že spolupracuje s nádejnými vývojármi hier, napríklad s vývojárskym štúdiom Gamearound. Zatiaľ sú do MEMAG ekosystému naplánované tri hry. Prvá s názvom Meta Kart Racers by mala byť vydaná koncom roku 2023.

Nová kryptomena MEMAG spĺňa všetky predpoklady na nárast hodnoty, keď sa skončí predpredaj a začne sa s ňou obchodovať na kryptoburzách. Dôvodom je, že priamo súvisí s projektom vyvíjajúcim hry zamerané na web3 a metaverse v dobe, kedy je o tieto technológie obrovský záujem. K jej úspechu určite prispeje aj P2E model, ktorý určite priláka množstvo hráčov z celého sveta.

Fight Out – spojenie sveta športu a kryptomien

Fight Out je inovatívny projekt cielený na priaznivcov zdravého životného štýlu. Bez ohľadu na to, či ste milovníkom športu, alebo nie, Fight Out stojí za pozornosť kvôli potenciálu na zhodnotenie vašich financií.

Jadrom Fight Out projektu bude mobilná aplikácia a sieť posilňovní v reálnom svete. Na základe údajov zbieraných z mobilu, smart hodiniek či senzorov priamo vo Fight Out posilňovniach sa bude vyvíjať avatar používateľa v aplikácii. Taktiež bude možné zapájať sa do rôznych súťaží a turnajov vyhodnocovaných podľa fyzickej aktivity vykonanej v reálnom svete.

Podľa vykonávaných aktivít a dosahovania úspechov na ceste za nižšou hmotnosťou alebo lepšou kondíciou bude používateľ odmeňovaný. Ide teda o projekt postavený na M2E (move-to-earn) modeli. Odmeny budú vo forme jednotiek REPS – in-app meny, za ktorú sa dajú nakupovať predmety pre avatarov alebo služby ako konzultácie s profesionálnymi trénermi zapojenými do programu Fight Out.

Hodnota FGHT tokenu by mala rásť najmä preto, že táto mena bude vo Fight Out ekosystéme preferovaná. Bude sa dať platiť aj bežnými menami (doláre, eurá…). Ak si však používateľ zaplatí pomocou FGHT, automaticky získa 25-percentnú zľavu na členstvo v posilňovni, prípadne iné bonusy. Otvorenie prvej Fight Out posilňovne je predbežne naplánované na tretí štvrťrok 2023.

IMPT – kryptomena, ktorá bojuje proti klimatickej kríze

Jedným z často kritizovaných aspektov kryptomien je ich zlý vplyv na životné prostredie. Ide najmä o bitcoin a ethereum, ktoré v posledných rokoch prilákali najviac minerov, a teda ich ťažba spotrebovala najväčšie množstvo energie. Napríklad, keď bitcoin dosahoval svoje najvyššie hodnoty, tak sa podľa odhadov za jeden rok minulo na ťaženie bitcoinu toľko elektriny, čo za rovnaký čas spotrebovalo celé Nórsko.

Projekt Impact a jeho nová kryptomena IMPT boli zámerne vyvinuté s cieľom boja proti klimatickej kríze. Prostredníctvom IMPT tokenov bude možné nakupovať certifikáty uhlíkovej stopy. Tieto certifikáty slúžia ako povolenie na vypustenie určitého množstva oxidu uhličitého do atmosféry alebo ako potvrdenie o jeho odstránení z atmosféry.

Keďže boj proti klimatickej zmene je veľmi populárnou témou, záujem o IMPT tokeny je obrovský. Už po prvom dni predpredaja investori nakúpili IMPT tokeny v hodnote 150-tisíc $. Po 48 hodinách prekročila celková hodnota nakúpených IMPT tokenov hranicu 250-tisíc $.

Vedeli ste, že…

… držiteľ IMPT tokenu si môže kúpiť povolenie na vypustenie CO2, ktoré by inak mohli nakupovať iba veľké továrne? Následne má možnosť „spáliť“ ho, čím ušetrí dané množstvo oxidu uhličitého, a za „spálený“ certifikát získa zberateľské NFT – digitálne umelecké dielo vytvorené špeciálne pre projekt Impact.

Dash 2 Trade – platforma pre obchodníkov s kryptomenami

Jedným z kľúčov k úspechu pri obchodovaní na burze, či už ide o akcie, dlhopisy, komodity alebo aj kryptomeny, je prehľad v dianí na trhu. Investori a obchodníci na to využívajú komplexné platformy, ktoré umožňujú sledovanie konkrétnych hodnôt, analýzu trendov či automatizáciu nákupov a predajov. Projekt Dash 2 Trade chce v rámci svojej platformy tieto pokročilé funkcie poskytnúť aj obchodníkom s kryptomenami.

Okrem nástrojov využívajúcich umelú inteligenciu na zlepšenie vášho prehľadu na trhu s kryptomenami prináša platforma Dash 2 Trade aj svoju vlastnú novú kryptomenu. Token D2T je postavený na ethereum blockchaine. Po predpredaji, počas ktorého boli zaznamenané nákupy D2T v celkovej hodnote 12,52 milióna $, sa 11. januára 2023 začala obchodovať aj na troch uznávaných centralizovaných burzách.

Počet D2T je obmedzený na 1 miliardu tokenov a nebude sa zvyšovať. Keďže ide o platidlo, ktorým sa budú predplácať funkcie Dash 2 Trade platformy, od tokenu D2T sa očakáva významný nárast hodnoty. K istote z hľadiska investorov prispieva aj fakt, že sa obchoduje na centralizovaných, teda regulovaných a bezpečnejších burzách.

Podľa čoho si vybrať vhodnú kryptomenu na nákup

Výber kryptomeny, do ktorej sa chystáte investovať, by nemal byť založený iba na vašich subjektívnych pocitoch. Dvojnásobne to platí v prípade nových kryptomien, ktoré sú v predpredaji, alebo sa začínajú obchodovať na kryptoburzách. Pred investíciou preto zvážte všetky aspekty vami zvolenej kryptomeny.

Hlavné ciele projektu

Prvým krokom pred investovaním do novej kryptomeny by malo byť čítanie takzvaný „white paper“ danej kryptomeny. Ide o dokument, v ktorom nájdete všetky podrobnosti o projekte, s ktorým kryptomena súvisí. Nájdete v ňom informácie, ako:

  • detaily o tokene,
  • zámer celého projektu,
  • technológie, ktoré využíva,
  • aké problémy sa snaží riešiť,
  • víziu zakladateľov projektu a novej kryptomeny.

White paper bude vašim pomocníkom pri prvotnej investícii, ale aj pri uvažovaní nad investovaním ďalších financií v priebehu času. Ak na vás obsah white paper nepôsobí dôveryhodne, investícii sa radšej vyhnite. Taktiež si podľa plánov z tohto dokumentu viete overiť, či projekt postupuje podľa vízie zakladateľov a či sa doň oplatí investovať aj s odstupom času.

Príklady použitia

Pre investorov je jednou z najdôležitejších informácií z white paper spôsob využitia tokenu. Práve to bude neskôr určovať, či o kryptomenu bude záujem a jej hodnota má potenciál na rast, alebo bude nevyužiteľná a nikto ju nebude chcieť nakupovať.

Napríklad IMPT tokeny sa dajú uplatniť na certifikáty uhlíkovej stopy. Keď zoberieme do úvahy, že klimatická kríza a regulácia skleníkových plynov sú dôležitými problémami na celom svete, záujem o IMPT tokeny môže byť veľký.

FGHT tokeny sa zase budú dať použiť na predplatenie členstva v sieti Fight Out posilňovní alebo ako platba za konzultácie s profesionálnymi trénermi. Fitness a cvičenie sú obľúbenou voľnočasovou aktivitou mnohých mladých ľudí. Záujem o nový model posilňovní postavený na kryptomene a súťažiach a turnajoch v mobilnej aplikácii by mal preto postupom času narásť.

Trhová kapitalizácia

Celková hodnota tokenov určitej kryptomeny na trhu môže byť užitočná pri investícii do už „rozbehnutej“ kryptomeny. Tento údaj je zaujímavý najmä pre investorov, ktorí hľadajú menšie riziko. Kryptomeny s vysokou trhovou kapitalizáciou sa vo všeobecnosti považujú za stabilnejšie. To však nemusí nutne znamenať, že nehrozí nečakaný prepad či nárast hodnoty.

Počet tokenov

Z hľadiska počtu sú kľúčové dva parametre – aktuálny a maximálny počet tokenov. Ide pritom o vzťah medzi dopytom a ponukou. Ak sa kryptomena blíži k dosiahnutiu maximálneho počtu tokenov na trhu, ponuka bude klesať, dopyt rásť a hodnota tokenov porastie. Nové kryptomeny začínajú v stave, že tokenov je veľmi veľa, a záujem o ne narastá len postupne. Preto aj hodnota samotnej kryptomeny začína veľmi nízko a ak na trhu vznikne dopyt, postupne začne rásť.

Na záver

Každá zo štyroch nových kryptomien spomenutých v článku má nábeh na nárast hodnoty v roku 2023. Sú hlavnými témami v diskusiách zo sveta kryptomien, takže záujem o tieto projekty by mal byť veľký. Ak teda máte nejaké financie a chcete ich zhodnotiť, porozmýšľajte nad kritériami výberu kryptomeny na investíciu. Pokiaľ sa vám niektorá z nich zapáči, využite predpredaj alebo možnosť nákupu na burze.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
7.6.2023 Robert Juriš

Národná banka Slovenska poslala poisťovňu Novis do likvidácie, tá sa plánuje súdiť

Národná banka Slovenska (NBS) odobrala povolenie na vykonávanie poisťovacej činnosti spoločnosti Novis so sídlom v Bratislave. Rozhodnutie ...

7.6.2023 Redakcia FinReport

Nízkopríjmové domácnosti sa dočkajú inflačnej pomoci, potravinových balíčkov či dotácie na stravu

Rezort práce pokračuje v pomoci občanom a kompenzuje im tak rast životných nákladov. Len v máji poskytli úrady práce dotáciu na stravu pre ...

7.6.2023 Robert Juriš

Počet dokončených bytov síce stúpol, no zároveň klesol počet tých, ktorých výstavba sa práve začala

Pre slovenský trh s bytmi je charakteristické, že dopyt po novom alebo vlastnom bývaní je vyšší ako ponuka, a to platí dlhodobo. Preto ...

7.6.2023 Zuzana Fryč

Takto sa od 1. júla 2023 zvýšia penzie dôchodcom podľa počtu odpracovaných rokov

Už onedlho, od 1. júla 2023, vstúpi do účinnosti novela zákona o sociálnom poistení, podľa ktorej sa zvýši priemerný starobný dôchodok ...

7.6.2023 Redakcia FinReport

Tisíce Slovákov každý rok končia v osobnom bankrote

Za prvé štyri mesiace tohto roka na Slovensku skončilo v osobnom bankrote 2 628 ľudí. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka to ...

7.6.2023 Redakcia FinReport

Vatikánska banka vlani dosiahla zisk takmer 30 miliónov eur

Bankám sa v minulom roku vo všeobecnosti darilo dobre, vatikánsku banku nevynímajúc. Svoj zisk v porovnaní s rokom 2021 dokázal tento ...

5.6.2023 ClaimCloud

Mešká vám let? Máte nárok na kompenzáciu až do výšky 600 eur

Leto je takpovediac za dverami a ľudia čoraz častejšie cestujú do zahraničia. S tým sa často spájajú rôzne komplikácie, napríklad v ...

10.3.2023 Lenka Sliacka

Investícia do kryptomien: TOP 4 kryptomeny na investíciu v roku 2023

Premýšľate, že by ste tento rok zhodnotili svoj majetok investovaním do kryptomien? V tom prípade dbajte na výber tokenu, ktorý má ...

16.2.2023 Lenka Sliacka

Najlepšie kryptomeny v predpredaji na nákup v roku 2023

Predpredaj umožňuje investorom nakupovať kryptomeny za veľmi nízke ceny. Zároveň však prináša výrazné riziko, keďže nie je isté, či ...

3.10.2022 FinGO.sk

Vzťahy sú u nás na prvom mieste, aj preto sme sa rozhodli pre FinGO.sk

Spolupráca na vysokej úrovni, silná podpora centrály, pomoc pri vyhľadávaní nových obchodných príležitostí. Aj týmito slovami opisuje ...

20.6.2022 TRINITY Hotels & Resosts

Jeseň patrí kongresom v TRINITY HOTELS

Je tu čas užiť si zaslúženú letnú dovolenku! Nezabúdajme však, že leto je pominuteľné a ani sa nenazdáme, bude čas vrátiť sa späť ...

14.6.2022 Redakcia FinReport

Tomáš Maga – nový partner RHR

14.4.2022 Premium IC

Najlepším upisovateľom rizík klienta je jeho sprostredkovateľ poistenia, nie poisťovňa!

Už dva roky dávame sprostredkovateľom možnosť, aby si komplexné poistné produkty pre svojich klientov – podnikateľov, podnikajúce fyzické ...

8.4.2022 TRINITY Hotels & Resosts

Biznis je o vzťahoch, a tie môžete budovať v našom TRINITY Hotels & Resorts

Cestovný ruch, gastrosegment a množstvo ďalších nadväzujúcich služieb majú za sebou mimoriadne náročné obdobie. Veríme však, že po ...

2.2.2022 Redakcia FinReport

Príbeh agenta: Spoločnosť SWELL sa chce špecializovať na komplexnosť finančných služieb

Cieľavedomá, zdravo ambiciózna, primerane naštartovaná... to všetko je spoločnosť s viacročnou úspešnou históriou na poli finančného ...

30.12.2020 Ing. Andrej Tomić

Ako sa Samsung vysporiadal s pandémiou a čo priniesol v roku 2020?

Pandémia koronavírusu zabrzdila ekonomiku a mnohé firmy sa ocitli v ťažkej finančnej situácii. Ako zareagovala spoločnosť ...

30.12.2020 Ing. Andrej Tomić

Oplatí sa investovať počas koronakrízy?

Pandémia koronavírusu výrazne ovplyvnila svetové ekonomiky aj finančné trhy. Zmení sa situácia s príchodom vakcíny? Budú trendy v ...

7.12.2020 Redakcia FinReport

Prečo sa o Learning & Development Summite hovorí ako o online evente roka 2020?

Tohtoročné bezpečnostné opatrenia značne preriedili plány v našich kalendároch. Nezostávalo nám nič iné, než sledovať, ako z nich ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay