Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Jesenná ITAPA 2023: Cieľom je digitalizované zdravotníctvo

Redakcia FinReport PR články Poslať

Už niekoľko rokov je jednou z kľúčových tém digitalizácie na Slovensku to, aby sme do ordinácie chodili len s občianskym preukazom s elektronickým čipom. Zdravotná dokumentácia nebude viac potrebná. Projekt eZdravie sa totiž mal postarať o to, aby sa ošetrujúcemu lekárovi všetky potrebné dáta o nás okamžite a bez starosti načítali.

digitalizované zdravotníctvo

Zdroj: Unsplash

„Až v momente, keď budeme mať funkčné eZdravie, môžeme otvoriť debaty o plne digitalizovanom zdravotníctve. Dnes sa využíva eRecept, to ale nestačí. Je potrebné sfunkčniť ezdravie ako celok. Dosiahneme tým nielen úsporu času a financií cez odbyrokratizovanie práce lekárov v ambulanciách i nemocniciach, no predovšetkým sa zníži tlak na potrebu ľudského kapitálu,“ vyhlásila na konferencii Jesenná ITAPA 2023 ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková s tým, že digitalizácia zdravotníctva je obrovská výzva, pred ktorou stojíme.

Súbežne s ňou sú to však aj výskum a inovácie. „Vďaka tomu tak môže slovenské zdravotníctvo generovať zdroje. Nebude bremenom, práve naopak – bude motorom rastu ekonomiky, ako je to napríklad v Dánsku,“ doplnil Michal Ivantyšyn z projektu HealthHub, ktorého poslaním je urýchliť digitalizáciu a inovácie v slovenskom zdravotníctve.

eZdravie – stačí na 16 mesiacov?

To, že je digitalizácia v rezorte zdravotníctva a sfunkčnenie eZdravia dôležitá, sa zhodujú aj ďalší experti, ktorí vystúpili na konferencii. „Aktuálny systém eZdravia bol vyvíjaný dekádu dozadu a používa štandardy, ktoré sú už dnes nepoužiteľné na zber dát či dátovú sémantiku. Riešime eZdravie 2.0, akurát vyberáme zhotoviteľa a čakáme na vyjadrenie rezortu zdravotníctva. Akonáhle bude nový systém schválený, do 16-tich mesiacov by mal fungovať,” prezradil generálny riaditeľ NCZI Peter Lukáč.

Martina Antošová z Univerzitnej nemocnice v Martine, ktorá sa špecializuje na prípravu a koordináciu národných a medzinárodných projektov, mu však kontruje, že „sa stačí v tomto prípade sústrediť na malé riešenie, nie budovať zložité a zbytočne veľké.“

Nedostatok sestier

Správna forma zberu tých správnych dát je však len jednou z mála činností, ktorú rezort zdravotníctva potrebuje v krátkom čase vyriešiť. Akútny nedostatok zdravotných sestier - práve to bol jeden z najpálčivejších bodov, na ktorom sa zhodli zdravotnícki panelisti. Slovenské nemocnice majú najviac poddimenzovaný stav sestier v Európe. „Je potrebné stabilizovať personál a počet zdravotných sestier v nemocniciach. Pretože tie, ktoré tam zostali pracovať, sú vyčerpané a častokrát tento stav sanujú zdravotné sestry na dôchodku. Túto pozíciu musíme zatraktívniť a dať aj sestrám viac kompetencií,” zdôraznil lekár a docent na Univerzite Komenského v Bratislave Peter Sabaka.  

Francúz liečený rovnako ako Poliak

„Ak to akákoľvek krajina myslí so svojimi občanmi dobre, mala by lobovať v Bruseli, aby Európskej únia bola viac sociálne orientovaná. Teda, aby z nej bola akási ’sociálna únia’, čo z môjho pohľadu nie je. Prečo by mal byť Francúz liečený inak ako obyvateľ tej istej únie, ale žijúci v Rumunsku či Poľsku? Z môjho pohľadu je riešenie tejto otázky vyslovene politická agenda,” uviedol na konferencii Jesenná  ITAPA 2023 Christoph Zielinski zo Stredoeurópskeho onkologického centra vo Viedni.

Zároveň zdôraznil, že v oblasti preventívnych prehliadok, ktoré by viedli k včasnému zachyteniu rakoviny, vidí v súčasnosti obrovský problém. Ten do výraznej miery spôsobila aj pandémia. „Z vlastnej praxe vidím ďaleko viac prípadov napríklad pokročilej rakoviny krčka maternice, ako som videl v minulosti,” dodal s tým, že Európsky plán boja proti rakovine, v ktorom sú načrtnuté zásadné opatrenia v postpandemickom období, ktoré majú viesť k štrukturálnym zlepšeniam a lepšej starostlivosti o onkologicky chorých, by mal byť implementovaný v celej Európe.  

Operácie robotom

Slovensko je jednou z mála okolitých krajín, ktoré vynikajú najmä vo využívaní robotiky v medicíne. Ročne dokonca vykonáme viac robotických operácií, ako najväčšia česká nemocnica Motol. Exkluzívne priamo na pôde konferencie Jesenná ITAPA 2023 bola z Fakultnej nemocnice F.D. Roosvelta v Banskej Bystrici naživo vysielaná robotická operácia karcinómu prostaty, ktorú na ITAPA komentoval prednosta tamojšej Urologickej kliniky Vladimír Baláž. „Robotické systémy umožňujú neinvazívne operácie vykonávať rýchlejšie a presnejšie. Doposiaľ sme vykonali takmer 5-tisíc takýchto operácií. Najčastejšie sa roboti využívajú pri zákrokoch v urológii, gynekológii a chirurgii,” uviedol.

Firmy vs. zelená transformácia

Svet rieši klimatickú krízu naplno. To, že zelená transformácia je nevyhnutná, si uvedomujeme všetci, mnoho našich firiem sa jej však právom obáva. Ako na konferencii povedal minister životného prostredia SR Tomáš Taraba, v oblasti podpory firiem pri týchto výzvach si dal tri priority. Prvou je, aby slovenským podnikom bola efektívne doručená pomoc pri zelenej transformácií: „Aj v programovom vyhlásení vlády sme sa zaviazali k tomu, že zhruba 20 percent zdrojov z envirofondu rozmrazíme a pustíme do ekonomiky na projekty, ktoré zvýšia konkurencieschopnosť firiem,“ povedal s tým, že druhou prioritou je zmena zákonov tak, aby splnili naše záväzky v rámci smerníc EÚ.

„Ale zároveň, aby sme nešli nad rámec požiadaviek. Ak by sme zaviedli prísnejšie normy, stratili by sme konkurencieschopnosť cez zavedenie oveľa prísnejších noriem ako majú v Nemecku či Rakúsku. A treťou prioritou je zoštandardizovanie procesov posudzovania vplyvov na životné prostredie. Keďže na rezorte som našiel vyše 50 projektov po zákonných lehotách rok, dva, či tri a nikomu to doteraz nevadilo. Faktom je, že toto nie je udržateľný spôsob podpory fungovania krajiny,“ ozrejmil Tomáš Taraba a dodal, že rovnako bude podporovať energetickú sebestačnosť krajiny.

Dokážu vedci spomaliť klimatické zmeny?

Pri klimatickej zmene však vedia byť práve technológie veľmi nápomocné. Ľudia by možno boli prekvapení, keby vedeli, že vedci, ktorí robia prognózy klimatického vývoja, berú vo veľmi veľkej miere do úvahy technologický rozvoj. „Vedci sa snažia predvídať, aká bude naša budúcnosť, ako veľmi nás klimatické zmeny zasiahnu a do akej miery ich dokážeme spomaliť. Klimatické zmeny ovplyvňuje viacero faktorov, tými najdôležitejšími sú demografia, hospodársky rast či urbanizácia,“ vyhlásil na konferencii Emil Fitoš, prezident Slovenského centra digitálnych inovácií. Ako ďalej doplnil, hospodársky rast, môže byť postavený buď na fosílnych zdrojoch, obnoviteľných zdrojoch alebo ich mixe. V prípade urbanizácie nás možno prekvapí, že väčšia urbanizácia znamená nižšiu záťaž na životné prostredie – mestá sú totiž efektívnejšie z hľadiska dopravnej infraštruktúry alebo distribúcie energií.

Technológie vládnu aj na poliach

Dôsledky klimatických zmien sa budú čoraz viac prejavovať aj na slovenskom hospodárstve. Preto je nevyhnutné, aby prácu robili efektívne a inteligentne. Jednou z firiem, ktorá práve túto oblasť rieši, je spoločnosť Huawei s partnermi, ktorí zabezpečujú 5G technológie pre drony. Tie sú prepojené s riadiacim centrom prostredníctvom 5G a sú vybavené špeciálnymi senzormi. „Drony šetria nielen čas a zdroje, ale v pravidelných intervaloch lietajú nad poľami a spracúvajú informácie o tom, čo je potrebné urobiť. Farmár dostáva presné pokyny, kde je jeho činnosť potrebná. Po aplikácii prípravkov na ochranu plodín drony vykonajú kontrolný let, aby monitorovali napredovanie.

Technológia 5G dokáže naživo prenášať vysokokvalitné videá (HD alebo 4K) z dronu na platformu poháňanú umelou inteligenciou, ktorá okamžite upozorní poľnohospodárov, ak nastane mimoriadna situácia, napríklad zamorenie kobylkami. Včasná reakcia poľnohospodárov môže viesť k výraznému zníženiu strát na úrode. Na presnú analýzu aktuálneho stavu poľnohospodárskych polí a zdravotného stavu plodín si algoritmy vyžadujú video s vysokým rozlíšením,“ uzatvára Erich Manzer, generálny riaditeľ spoločnosti Huawei Technologies (Slovak). 

logo
Prečítajte si tiež:
25.2.2024 Redakcia FinReport

Objem transakcií so zlatom vlani dosiahol rekordných 4 900 ton

Zlato malo silný záver uplynulého roku. V konečnom výsledku dopyt po ňom v roku 2023 dosiahol rekordnú úroveň, keď prekonal aj silné ...

25.2.2024 Redakcia FinReport

Vlani na Slovensku zbankrotovalo najviac firiem za posledných 10 rokov

Minulý rok priniesol rekordný počet bankrotov firiem. Konkurzné súdy vlani vyhlásili konkurz na majetok 331 právnických osôb. Je to ...

24.2.2024 Redakcia FinReport

Mastercard nasadí pri ochrane finančných spotrebiteľov generatívnu umelú inteligenciu

Technologická a platobná spoločnosť Mastercard na zvýšenie ochrany a bezpečnosti finančných spotrebiteľov nasadzuje prostriedky ...

24.2.2024 Redakcia FinReport

Tieto európske letiská produkujú najviac komerčných letov

Po skončení pandémie koronavírusu sa do pôvodnej kondície pomaly dostávajú aj komerčné lety. V tomto prípade však platí s dôrazom na ...

23.2.2024 Martin Jamnický

Investovali ste do kryptomien? Toto je niekoľko spôsobov, ako ich previesť späť na eurá

Záver minulého roku a začiatok tohto roku kryptomenám prial, ich hodnota prudko stúpala. A ak ste nakupovali niekoľko mesiacov predtým, ...

23.2.2024 Dominik Horváth

Čo urobili dva roky „vojny na východe“ s ukrajinskou a svetovou ekonomikou

Ruská invázia na Ukrajine trvá už dva roky. Krvavý konflikt si okrem obetí na životoch vyžiadal aj obrovské straty na majetku a ...

24.11.2023 Redakcia FinReport

Jesenná ITAPA 2023: Top projektmi sú elektronický účet poistenca a handcubekeys

Už poznáme víťazov Ceny ITAPA 2023. Najlepším projektom kategórií Najlepší projekt digitalizácie spoločnosti sa stal projekt z dielne ...

28.8.2023 BizPartner Group

Ako na investovanie v náročných časoch? Výnos by nemal byť rozhodujúcim kritériom, hovorí odborník

Aktuálne výzvy na trhu s investičnými nehnuteľnosťami na Slovensku, výhody a nevýhody alternatívnych investičných prístupov a pohľad do ...

22.6.2023 Redakcia FinReport

Invest Summit 2023: Investovanie dnes prináša riziká aj výzvy v podobe umelej inteligencie

Tretí ročník investičnej konferencie Invest Summit 2023 v Bratislave privítal množstvo expertov, ekonómov a investorov. Spíkri a účastníci ...

14.6.2023 Redakcia FinReport

Gilles Le Cocguen: Schopnosť prežiť je založená na schopnosti inovovať

Podnikateľské prostredie sa neustále mení, pričom všetky tieto zmeny sú intenzívnejšie a rýchlejšie než kedykoľvek predtým. To ...

5.6.2023 ClaimCloud

Mešká vám let? Máte nárok na kompenzáciu až do výšky 600 eur

Leto je takpovediac za dverami a ľudia čoraz častejšie cestujú do zahraničia. S tým sa často spájajú rôzne komplikácie, napríklad v ...

10.3.2023 Lenka Sliacka

Investícia do kryptomien: TOP 4 kryptomeny na investíciu v roku 2023

Premýšľate, že by ste tento rok zhodnotili svoj majetok investovaním do kryptomien? V tom prípade dbajte na výber tokenu, ktorý má ...

16.2.2023 Lenka Sliacka

Najlepšie kryptomeny v predpredaji na nákup v roku 2023

Predpredaj umožňuje investorom nakupovať kryptomeny za veľmi nízke ceny. Zároveň však prináša výrazné riziko, keďže nie je isté, či ...

9.2.2023 Lenka Sliacka

Nové kryptomeny na investíciu v roku 2023

Na trhu s kryptomenami sa denne objavuje množstvo nových projektov. Vďaka tomu majú investori stovky možností na nákup nových kryptomien. Na ...

3.10.2022 FinGO.sk

Vzťahy sú u nás na prvom mieste, aj preto sme sa rozhodli pre FinGO.sk

Spolupráca na vysokej úrovni, silná podpora centrály, pomoc pri vyhľadávaní nových obchodných príležitostí. Aj týmito slovami opisuje ...

20.6.2022 TRINITY Hotels & Resosts

Jeseň patrí kongresom v TRINITY HOTELS

Je tu čas užiť si zaslúženú letnú dovolenku! Nezabúdajme však, že leto je pominuteľné a ani sa nenazdáme, bude čas vrátiť sa späť ...

14.6.2022 Redakcia FinReport

Tomáš Maga – nový partner RHR

14.4.2022 Premium IC

Najlepším upisovateľom rizík klienta je jeho sprostredkovateľ poistenia, nie poisťovňa!

Už dva roky dávame sprostredkovateľom možnosť, aby si komplexné poistné produkty pre svojich klientov – podnikateľov, podnikajúce fyzické ...

Mobilná aplikácia

Najčítanejšie

 1. 1.
  Vlani na Slovensku zbankrotovalo najviac firiem za posledných 10 rokov
 2. 2.
  Objem transakcií so zlatom vlani dosiahol rekordných 4 900 ton
 3. 3.
  Matovičovo hnutie požaduje zmenu rokovacieho poriadku parlamentu, obáva sa zásahov do suverenity Slovenska
 4. 4.
  Prezidentka vymenovala Dušana Keketiho za ministra športu a cestovného ruchu
 5. 5.
  Danko mal nehodu, narazil do semaforu. Z miesta ušiel a prezradila ho olejová škvrna
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay