„Jednorožcov môže byť veľa, stačí sa len poriadne hecnúť,“ hovorí Jan Řežáb
Americký sen na českej pôde. Alebo skôr americké pracovné nasadenie v európskom priestore. Tak by sa dalo opísať pôsobenie Jana Řežába, ktorý stojí za vybudovaním Socialbakers či Time is Ltd. Jeho meno sa aktuálne spája s projektom Ravineo – dlho utajovaným startupom, ktorý raketovo vystrelil z nuly k rekordnému miliónu eur v tržbách.

Foto: WebExpo
Jan Řežáb v rozhovore prezrádza:
-
prečo jeho startup Ravineo nemohol vzniknúť v Palo Alto,
-
čo brzdí českých tech-špecialistov aj zakladateľov firiem,
-
v čom sú Česko alebo Poľsko popredu oproti Nemecku,
-
ako by mal štát podporiť rast technológií v Česku.
Ravineo ste vyvíjali v tajnosti. Nikto presne nevedel, čo chystáte. Aký je to pocit teraz, keď ste startup konečne predstavili?
Sme nadšení! Po takmer roku intenzívnej práce je to obrovský krok a zároveň veľká satisfakcia. V Ravineo máme naozaj neuveriteľný tech tím – ten najlepší, s akým som kedy pracoval. Sú nesmierne talentovaní a zároveň oddaní svojej práci.
Čím bola príprava Ravineo špecifická?
Denne sme mu venovali 12 až 18 hodín. Akoby ste natlačili dva a pol pracovného týždňa do jedného. Takmer mesiac bežného pracovného nasadenia v priebehu jedného týždňa! Minulý rok Ravineo pohltilo väčšinu našich víkendov a je to veľká investícia do budúcnosti – a to sme len na začiatku.
A investícia sa vám už vracia. Z nuly na milión eur ste vyrástli za 9 mesiacov.
A v prvom kvartáli smerujeme k dvom miliónom. V čase konania konferencie WebExpo (pozn. red. 28. – 30. mája 2025) pravdepodobne dosiahneme hodnotu 3 – 4 milióny eur. Už to, kde sme teraz, je určite český B2B rekord a možno sa ocitneme v TOP 10 najrýchlejšie organicky rastúcich firiem v Európe.
Čo podľa vás chýba ľuďom, ktorí chcú založiť firmu v Česku?
Skôr prevláda strach niečo odštartovať. V Česku zvažuje založenie firmy veľa ľudí, ale často ich brzdia vlastné obavy.
Je to otázka bojazlivosti, alebo je startupové prostredie naozaj také desivé?
Často vidím, že zakladatelia sa nechcú svojmu projektu naplno oddať. Myslia si, že byť founderom znamená mať „founderský“ životný štýl. Veria, že môžu ísť na pol plynu a popritom budovať biznis – lenže tak nikdy nedosiahnu globálnu úroveň. Často sa potom stáva, že keď svoju firmu dotiahnu do určitej fázy, povedia si: To stačí, toto je už dosť veľké.
Stále podľa vás prevláda názor, že Európa nie je taká inovatívna ako Spojené štáty a že tech sféra sa právom sústreďuje tam?
Amerika je stále atraktívnym pracovným prostredím, predovšetkým vďaka svojmu kultúrnemu nastaveniu. Napriek tomu Palo Alto nie je práve najlepším miestom na budovanie firmy. Hoci tam lepšie fungujú rôzne partnerstvá a biznis z ekonomického hľadiska, po technickej stránke je to katastrofa. Koncentruje sa tam obrovské množstvo šikovných ľudí, lenže tých musíte draho zaplatiť. Preto by sme Ravineo v Palo Alto alebo Silicon Valley jednoducho nemohli vybudovať – nemohli by sme si to dovoliť, rovnako ako naši ľudia, ktorí by čelili extrémne vysokým životným nákladom.
Európa je v poslednom čase často nespravodlivo kritizovaná kvôli reguláciám, no v skutočnosti nejde ani tak o európske, ale skôr o národné regulácie, ktoré nás môžu brzdiť. V Česku si založím firmu za 24 hodín, mám dátovú schránku na kompletnú komunikáciu s úradmi – a to mi bohato stačí. V online prostredí je už potom všetko rovnaké.
Mali by sa technologickým startupom v Česku dariť lepšie?
Máme tu všetky predpoklady na to, aby sme sa stali absolútnou špičkou technologického priemyslu v Európe. Sme silne centralizovaní v Prahe, kde už teraz existuje obrovská komunita. Z toho môžeme ťažiť na maximum. Máme výhodu aj oproti Berlínu, Mníchovu či Frankfurtu… Nemci často nevedia vyvíjať softvér, nemajú dostatok programátorov a musia ich buď dovážať, alebo outsourcovať.
Česko a české firmy teraz musia využiť príležitosť prilákať poľských a ďalších zahraničných programátorov. Keď porovnáme české digitálne prostredie s inými európskymi krajinami, sme na míle vpred. Potrebujeme však viac legálnej migrácie z iných krajín a musíme sem dostať tých najlepších odborníkov z celého sveta.
Ako môže tento trend podporiť český štát?
Česká vláda by mala prísť s jasnou stratégiou, ako tu vybudovať stovky mimoriadne úspešných firiem, z ktorých by mohlo vyrásť napríklad desať unicornov (pozn. red. startupová firma s hodnotou nad miliardu dolárov) a jeden decacorn (hodnota nad 10 miliárd dolárov). To by mal byť cieľ pre našu krajinu.
Ak by sme ročne pritiahli 10 000 pracovníkov stredného manažmentu a k tomu 100 000 vývojárov, Českú republiku by čakal ekonomický, technologický aj populačný rast. Podľa mňa je inteligentná legálna migrácia dokonalým riešením na všetko.
Ako ste riešili nedostatok ľudí vo svojich firmách?
V Socialbakers nás okolnosti prinútili hľadať odborníkov inde. Otvorili sme kancelárie v Londýne a New Yorku, aby sme získali talenty, ktoré v Česku neboli a stále nie sú. Často sme sa snažili dostať do Prahy ľudí z Brazílie alebo Ázie – najlepších odborníkov na svete – ale trvalo to pol roka a už by som to znova nerobil!
Nie sú Česi dostatočne kvalifikovaní?
Sú, ale často im chýba potrebná vášeň a nasadenie.
Takže tvrdé zručnosti nestačia?
Česi sú skutoční experti v oblasti produktov a technológií, pričom u nás dominuje skôr technická stránka veci. Avšak, je veľmi ťažké nájsť a zamestnať niekoho, kto má naozaj veľké ambície. Vidím desiatky firiem, ktoré sa rozbehli správnym smerom, ale ich rast zabrzdil práve nedostatok talentov. Najmä v oblastiach ako predaj či startupový marketing, ktoré v Česku prakticky neexistujú.
Čím to podľa vás je?
Veľké percento ľudí si v určitom momente povie: „Toto je dobré, stačí mi to.“ Takýto prístup mi doslova trhá srdce. Veď tí ľudia majú všetko – schopnosti, odborné znalosti, príležitosti – a napriek tomu to vzdajú.
Čo by ste im odkázali?
Posuňte svoje hranice! Nevytvárajte hodnoty pre niekoho iného, budujte ich pre seba a pre ľudí okolo vás. To vás každé ráno vytiahne z postele.
Odporúčame: Jan Řežáb naživo na konferencii WebExpo
Stretnite sa s vizionárskym zakladateľom osobne na konferencii WebExpo. Jan Řežáb vystúpi v stredu 28. mája o 10.00 hod. vo Veľkej sále pražskej Lucerny. Podelí sa o svoju cestu pri zakladaní firiem, ako sú Socialbakers a Ravineo, a ukáže, aké základné stavebné kamene vedú k vybudovaniu firmy od nuly až po miliardové tržby.
Medzi hlavnými témami nebude chýbať ani umelá inteligencia – konkrétne, ako AI revolučne mení rast startupov a škálovanie biznisu.
Zúčastnite sa jeho prednášky a zapojte sa do diskusie počas networkingu!
Foto: WebExpo
Konferencia WebExpo je od roku 2008 obľúbeným technologickým hubom, kde účastníci v priamom prenose formujú budúcnosť svojho odvetvia. Do Prahy mieria technologickí profesionáli z firiem ako Amazon, Google, IBM alebo Zalando. Od 28. do 30. mája sa podelia o cenné know-how na prednáškach a špecializovaných workshopoch.
Pozvaní sú špecialisti z oblasti biznisu, marketingu, UX dizajnu a vývoja.
Vstupenky sú v predaji na https://www.webexpo.net/tickets.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2025
Investičná kalkulačka

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Kam až klesnú úrokové sadzby hypoték v roku 2025 a čo to urobí s realitným trhom
- 2.Otravné telefonáty sa stanú minulosťou. Predvoľba (0)888 znamená, že ide o marketingový hovor
- 3.Zomrel pápež František. Svet sa lúči s charizmatickým lídrom Cirkvi
- 4.Kto by mohol byť nástupcom pápeža Františka? Voľbu bude sprevádzať tradičné konkláve aj biely alebo čierny dym
- 5.Otec na materskej: Návod na vybavenie a tipy, ako získať čo najviac peňazí do rodinného rozpočtu