Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Investičné portfólio pre rok 2024

HABERL Wealth Management PR články Poslať

V roku 2024 budú musieť investori robiť premyslené rozhodnutia a venovať veľkú pozornosť menovej politike, aby v nedokonalom prostredí identifikovali šance na spomalenie globálneho rastu, spomaľujúcu, no stále zvýšenú infláciu a množstvo ďalších potenciálnych rizík.

Martin Krištoff

Zdroj: HABERL

Akciovým trhom sa v roku 2023 darilo „pomerne dobre“ po tom, čo prekonali očakávania odborníkov a prekonali obavy z recesie. Ale rok 2024 bude pravdepodobne „príbehom dvoch scenárov“ s opatrným začiatkom roka, po ktorom by mohla nasledovať pôsobivejšia druhá polovica.

Klesajúca inflácia by však mala v druhej polovici roka spustiť uvoľnenie v oblasti menovej politiky a podporiť HDP.

Centrálne banky po celom svete však budú čeliť dileme. Ak budú pristupovať k monetárnej politike uvoľneným spôsobom môže sa stať, že inflácia môže opäť vzrásť. Naopak ak by zvolili príliš prísny prístup k menovej politike, mohlo by to viesť k recesii.

Očakávania rastu HDP podľa regiónov

Vývoj a predikcia rastu HDP v USA

Zdroj: FactSet, prognóza výskumu Morgan Stanley; dáta dostupné k 8. novembru 2023

Očakáva sa, že rast v Spojených štátoch sa zníži z odhadovaných 2,4 % v roku 2023 na 1,9 % v roku 2024 a 1,4 % v roku 2025 v dôsledku prísnejšej menovej politiky a vyšších úrokových sadzieb, ktoré sa presadzujú vo finančnom systéme. Analytici navyše predpovedajú, že v rokoch 2024 a 2025 by výdavky spotrebiteľov v USA mohli začať výraznejšie klesať v dôsledku ochladzujúceho sa trhu práce, ktorý znižuje reálny disponibilný príjem, a rastúcich úrokových sadzieb, ktoré zvyšujú bremeno nákladov na obsluhu dlhu. Povzbudzujúcim vývojom je, že po dvoch rokoch poklesu by mali obchodné investície v druhej polovici roku 2024 „konečne“ začať rásť.

Vývoj a predikcia rastu HDP v EU

Zdroj: FactSet, prognóza výskumu Morgan Stanley; dáta dostupné k 8. novembru 2023

V roku 2024 je možný rast pre eurozónu o 0,5 %, čo by bolo v súlade s dlhodobými dôsledkami „turbulencií“ v zásobovaní energiou, najmä v Nemecku. Rast by sa mal do roku 2025 zrýchliť na 1 %, poháňaný klesajúcou infláciou a silným trhom práce, ktorý by mohol zvýšiť spotrebiteľské výdavky a mzdy upravené o infláciu.

Očakávania v menovej politike

Centrálne banky na rozvinutom trhu naznačili, že budú držať úrokové sadzby vyššie, kým nebudú presvedčené, že inflácia dosiahla cieľové úrovne. „Robustné“ trhy práce doteraz umožňovali tvorcom politík zvyšovať úrokové sadzby bez toho, aby sa prudko zvýšil počet nezamestnaných.

Analytici predpovedajú, že v polovici roku 2024 začnú centrálne banky v USA a Európe znižovať úrokové sadzby v prípade ak inflácia bude naďalej klesať.

Ak sa však zvýšená inflácia znovu objaví, centrálne banky môžu obrátiť kurz a ponechať sadzby vyššie dlhšiu dobu aby zabezpečili svoj 2-percentný cieľ v strednodobom horizonte.

Hoci pravdepodobnosti recesie sú naďalej možné všade na svete, je pravdepodobné že akákoľvek recesia bude krátkodobého charakteru a to z dôvodu poklesu inflácie, ktorá prichádza s plnou zamestnanosťou.

Predikcia akciových trhov

  Rok 2024 vyzerá byť iný ako tomu bolo v roku 2023, pretože najmä keď sa centrálni bankári na celom svete usilujú o zníženie úrokových sadzieb, americké akcie by mali napredovať lepšie ako akcie v Európe alebo na rozvíjajúcich sa trhoch.

Tak ako v roku 2023 tak aj v roku 2024 budú hrať hlavnú úlohu investície, ktoré sú zamerané na aktíva odolné voči inflácii, či úrokovým sadzbám.

Predovšetkým akcie a portfóliá odolné voči inflácii a úrokovým sadzbám dokázali napredovať rýchlejšie, výkonnostne prekonali trh a udržali kúpnu silu peňazí pri historicky jednom z najrýchlejších rastov inflácie.

Akciový trh mal v roku 2023 nadštandardnú výkonnosť a vo všeobecnosti sa očakáva ďalší silný rok aj v roku 2024, kedy by index S&P 500 mohol zamieriť podľa viacerých popredných bankových domov na rekordnú úroveň 5000 bodov.

Nedávna recesia príjmov sa pomaly chýli ku koncu, a kvalitné spoločnosti v aktívnej správe, ktorá výkonnostne prekonala trh, sú pripravené dosahovať solídne výsledky aj v prípade poklesu ekonomiky.

Vysoký záujem o produkty a služby spoločností, ktoré sa zameriavajú na umelú inteligenciu, budú napomáhať nie len technologickému sektoru, ale aj iným sektorom ako he napríklad zdravotníctvo, bankový sektor, či primyslený sektor.

Ako by malo vyzerať investičné portfólio roku 2024?

Zloženie portfólia závisí predovšetkým od osobnosti a povahy investora znášať riziko, cieľov a dĺžky trvania investície, preto na túto otázku neexistuje jednotná odpoveď, pretože závisí od mnohých faktorov.

Investovanie do jednotlivých akcií v roku 2024 môže byť odmenené vyššími výnosmi, ako pri iných investičných možnostiach. Zároveň investovanie do akcií naďalej ostáva tou najlepšou možnosťou ako si zachovať kúpnu silu svojich peňazí. Dôslednou analýzou finančných výkazov, trhových trendov môžete identifikovať vysokovýkonné akcie, ktoré sú v súlade s vašimi investičnými cieľmi. Alebo môžete zveriť túto úlohu profesionálom, ktorí sledujú dianie na finančných trhoch každý deň a výber spravia za vás. 

Vzhľadom na investičný profil každého investora je možné do akciového portfólia zahrnúť napríklad dlhopisy, zlato alebo nehnuteľnosti v pomere 50 %/30 %/10 %/10 %, čím sa zaradíte do skupiny vyvážených investorov. V prípade ak váš prístup k riziku je ešte nižší, môžete zvoliť rozloženie vašich investícií napríklad v taktom zložení 30 %/40 %/10 %/20 %, čím sa vaše portfólio stane konzervatívne.

Pomalý ekonomický rast robí investovanie náročným. V HABERL Wealth Management o.c.p., a. s., preto uprednostňuje kvalitné akcie teda tie s vysokou návratnosťou investovaného kapitálu, silnými súvahami a spoľahlivými tokmi príjmov. História ukazuje, že tieto akcie majú tendenciu prekonať výkonnosť trhu, keď je ekonomika v „neskorom cykle“, keď sa rast spomaľuje. Ak hľadáte skupinu kvalitných akcií, zamerajte sa na americké technológie, či spoločnosti zamerané na zdravotníctvo. Tieto spoločnosti sa môžu pochváliť špičkovými výnosmi a zdanlivo „nerozbitnými“ súvahami. Navyše sa vezú na vlne AI budúcnosti, takže majú jeden z najlepších rastov zisku.

V spoločnosti HABERL Wealth management o.c.p., a. s., disponujeme rôznorodou škálou investičných produktov, z ktorej si dokáže vybrať každý začínajúci ako aj skúsený investor. Portfóliá spoločnosti sú zložené z najvýkonnejších akcií a ETF, ktoré dosahujú nadštandardné výsledky a pravidelne prekonávajú akciové benchmarky ako napríklad akciový index S&P 500.

Na záver

Podnikové investície sa v roku 2024 pravdepodobne zvýšia, pretože výhody umelej inteligencie pre podniky budú evidentnejšie, čo ponúka potenciál návratnosti produktivity v druhej polovici 2024. Akcie súvisiace s umelou inteligenciou môžu ťažiť zo zvyšujúcich sa kapitálových investícií a poskytnúť investorom príležitosť, keď sa firmy snažia zlepšiť svoje obchodné procesy. Diverzifikácia portfólia však zostáva dôležitá vzhľadom na zvýšenú volatilitu, ktorá často sprevádza nové technológie, a pravdepodobnú zmenu vedúceho postavenia s vývojom technológie a jej osvojenia.

Martin Krištoff pôsobí ako finančný analytik a portfólio manažér spoločnosti HABERL Wealth Management, o.c.p., a.s., ktorá už dlhé roky efektívne zhodnocuje investície klientov. Investičné ciele spoločnosť dosahuje vďaka širokej palete aktív, ktorá umožňuje vklady klientov zhodnocovať v tých najlepších finančných produktoch, private equity, ako aj v lukratívnych nehnuteľnostiach.

logo
Prečítajte si tiež:
14.7.2024 Redakcia FinReport

Monitorovanie zamestnancov môže byť problém – pre obe strany

Kontrola zamestnancov na pracovisku je pomerne častá zo strany zamestnávateľov. Chránia tak nielen svoje záujmy, ale aj záujmy zamestnancov s ...

14.7.2024 Redakcia FinReport

PayPal buduje reklamnú platformu, ktorú chce „nasýtiť“ údajmi o svojich zákazníkoch

Spoločnosť PayPal, ktorá priniesla revolúciu do sveta digitálnych platieb, si v súčasnosti hľadá ďalšie cesty pre rozšírenie svojho ...

13.7.2024 Redakcia FinReport

Ako sa nenechať napáliť pri reklamácii nábytku

Zariaďujete novú spálňu a posteľ vám dodali v inej farbe, ako ste chceli? Kúpili ste si v obchode s nábytkom novú skriňu, ale po zložení ...

13.7.2024 Redakcia FinReport

Podvodné e-shopy pripravujú Slovákov o peniaze, na toto si dajte pozor

Online nakupovanie je rýchle, pohodlné a neraz aj výhodnejšie ako nakupovanie v kamenných obchodoch. Potrebné je však rešpektovať jeho ...

12.7.2024 Mário Špilberger

V kritickom myslení súperia študenti aj účastníci na trhu práce, vzdelávanie sa pomaly zlepšuje

Overovanie informácií je dôležitou výzvou pre súčasnú spoločnosť, študentov a pracujúcich nevynímajúc. Napriek nelichotivým ...

12.7.2024 Robert Juriš

V prvej polovici tohto roka pribudlo v druhom pilieri takmer 70-tisíc sporiteľov

Počet sporiteľov v druhom dôchodkovom pilieri každý mesiac stúpa. Tomuto trendu nezabránilo ani znevýhodnenie podmienok sporenia znížením ...

24.11.2023 Redakcia FinReport

Jesenná ITAPA 2023: Top projektmi sú elektronický účet poistenca a handcubekeys

Už poznáme víťazov Ceny ITAPA 2023. Najlepším projektom kategórií Najlepší projekt digitalizácie spoločnosti sa stal projekt z dielne ...

28.8.2023 BizPartner Group

Ako na investovanie v náročných časoch? Výnos by nemal byť rozhodujúcim kritériom, hovorí odborník

Aktuálne výzvy na trhu s investičnými nehnuteľnosťami na Slovensku, výhody a nevýhody alternatívnych investičných prístupov a pohľad do ...

22.6.2023 Redakcia FinReport

Invest Summit 2023: Investovanie dnes prináša riziká aj výzvy v podobe umelej inteligencie

Tretí ročník investičnej konferencie Invest Summit 2023 v Bratislave privítal množstvo expertov, ekonómov a investorov. Spíkri a účastníci ...

14.6.2023 Redakcia FinReport

Gilles Le Cocguen: Schopnosť prežiť je založená na schopnosti inovovať

Podnikateľské prostredie sa neustále mení, pričom všetky tieto zmeny sú intenzívnejšie a rýchlejšie než kedykoľvek predtým. To ...

5.6.2023 ClaimCloud

Mešká vám let? Máte nárok na kompenzáciu až do výšky 600 eur

Leto je takpovediac za dverami a ľudia čoraz častejšie cestujú do zahraničia. S tým sa často spájajú rôzne komplikácie, napríklad v ...

10.3.2023 Lenka Sliacka

Investícia do kryptomien: TOP 4 kryptomeny na investíciu v roku 2023

Premýšľate, že by ste tento rok zhodnotili svoj majetok investovaním do kryptomien? V tom prípade dbajte na výber tokenu, ktorý má ...

16.2.2023 Lenka Sliacka

Najlepšie kryptomeny v predpredaji na nákup v roku 2023

Predpredaj umožňuje investorom nakupovať kryptomeny za veľmi nízke ceny. Zároveň však prináša výrazné riziko, keďže nie je isté, či ...

9.2.2023 Lenka Sliacka

Nové kryptomeny na investíciu v roku 2023

Na trhu s kryptomenami sa denne objavuje množstvo nových projektov. Vďaka tomu majú investori stovky možností na nákup nových kryptomien. Na ...

3.10.2022 FinGO.sk

Vzťahy sú u nás na prvom mieste, aj preto sme sa rozhodli pre FinGO.sk

Spolupráca na vysokej úrovni, silná podpora centrály, pomoc pri vyhľadávaní nových obchodných príležitostí. Aj týmito slovami opisuje ...

20.6.2022 TRINITY Hotels & Resosts

Jeseň patrí kongresom v TRINITY HOTELS

Je tu čas užiť si zaslúženú letnú dovolenku! Nezabúdajme však, že leto je pominuteľné a ani sa nenazdáme, bude čas vrátiť sa späť ...

14.6.2022 Redakcia FinReport

Tomáš Maga – nový partner RHR

14.4.2022 Premium IC

Najlepším upisovateľom rizík klienta je jeho sprostredkovateľ poistenia, nie poisťovňa!

Už dva roky dávame sprostredkovateľom možnosť, aby si komplexné poistné produkty pre svojich klientov – podnikateľov, podnikajúce fyzické ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay