Veľkonočné koncerty Slovenskej filharmónie 24. - 28. marca 2024
Sedem posledných slov nášho Spasiteľa na kríži Josepha Haydna zaznie v Katedrále sv. Martina už túto nedeľu.
Foto: Slovenská filharmónia
Členovia Slovenského komorného orchestra s umeleckým vedúcim Ewaldom Danelom uvedú aj v 75. sezóne Veľkonočný koncert na Kvetnú nedeľu, 24. marca 2024. Uskutoční sa v Katedrále sv. Martina o 15.00 v rámci cyklu Hudba v chrámoch. Na programe je dielo Josepha Haydna, ktoré už tradične zaznieva v predveľkonočnom období v Bratislave – Sedem posledných slov nášho Spasiteľa na kríži.
Haydn začal komponovať dielo v roku 1785 na podnet predstaveného katedrály Santa Cueva v juhošpanielskom meste Cádize, ktorý ho požiadal, aby napísal hudbu na „sedem posledných slov nášho Spasiteľa na kríži“. V cádizskom kostole bolo zvykom uviesť každoročne v predveľkonočnom období jedno oratórium. Na pravé poludnie sa všetky dvere zatvorili a zaznela hudba. Po predohre vystúpil biskup na kazateľnicu, vyslovil prvé zo siedmich slov Božieho Syna a rozjímal nad ním. Keď skončil, zostúpil z kazateľnice a pred oltárom sa vrhol na kolená. Táto pauza bola vyplnená hudbou. Následne biskup ešte šesťkrát vystúpil na kazateľnicu a na konci každého rozjímania zaznel do ticha orchester. Už počas Haydnovho života sa stal tento opus jedným z jeho najslávnejších diel.
Stabat mater Antonína Dvořáka pod taktovkou Ondreja Olosa
V stredu a vo štvrtok 27. a 28. marca 2024 o 19.00 sú na programe Veľkonočné koncerty v bratislavskej Redute. Slovenská filharmónia, Slovenský filharmonický zbor (zbormajster Jan Rozehnal) a kvarteto sólistov – Eva Hornyáková soprán, Jana Kurucová mezzosoprán, Pavol Bršlík tenor a David Szendiuch bas pod taktovkou Ondreja Olosa, mladého slovenského dirigenta pôsobiaceho v Čechách uvedú duchovnú kantátu Stabat mater, op. 58 Antonína Dvořáka, jednu z najvrúcnejších a najdojímavejších duchovných kompozícií.
Foto: Slovenská filharmónia
Skladateľ komponoval toto dielo pomerne mladý – tridsaťpäťročný na text stredovekej náboženskej sekvencie, pochádzajúcej pravdepodobne z pera talianskeho františkánskeho mnícha Jacopone da Todiho Text hovorí o utrpení Kristovej matky pod krížom, na ktorom umiera jej syn. Dvořák rozčlenil predlohu do desiatich častí. Ako podnet pri komponovaní oratória sa pripisujú tragické udalosti v jeho živote - úmrtie troch detí. Premiéra Stabat mater sa uskutočnila 23. decembra 1880 v Prahe pod taktovkou Adolfa Čecha na koncerte spolku Jednota umelcov hudobných, ktorému je dielo venované.
Veľký úspech mala aj londýnska premiéra v roku 1883. O rok neskôr bol k ďalšiemu uvedeniu prizvaný aj Antonín Dvořák. Uvedenie Stabat mater 13. marca 1884 v londýnskej Royal Albert Hall znamenalo Dvořákov prvý veľký zahraničný skladateľský i dirigentský úspech. Stabat mater je u nás aj vo svete často uvádzaným vokálno-inštrumentálnym titulom. Je nielen mimoriadne sugestívnym zhudobnením textu o utrpení matky, ktorej syn zomiera na kríži, ale aj nadčasovou výpoveďou o ľudskom zármutku a nádeji. Koncertom si pripomenieme Rok českej hudby.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2025
Investičná kalkulačka

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.NBS vydáva nový súbor zberateľských euromincí
- 2.Rusi za deň podnikli viac ako 50 útokov, najviac v Doneckej oblasti pri Avdijivke
- 3.Každú druhú poistnú udalosť v bytoch spôsobila voda
- 4.Finanční agenti: Kto si najviac polepšil a kto pohoršil oproti predchádzajúcemu roku?
- 5.Kultúra mimo politiky neexistuje, ukrajinský veľvyslanec kritizuje predstavenie Rusky Anny Netrebko v SND