Symfonické koncerty Slovenskej filharmónie v Koncertnej sieni SF, stretnutie so šéfdirigentom Danielom Raiskinom a turné do Nemecka
Slovenská filharmónia so šéfdirigentom Danielom Raiskinom vystúpia po Otváracích koncertoch 76. sezóny a koncerte v pražskom Obecnom dome pri príležitosti výročia vzniku Československej republiky opäť v Koncertnej sieni Slovenskej filharmónie. Prvá dvojica symfonických večerov cyklu DE je na programe vo štvrtok a piatok 7. a 8. novembra 2024 o 19.00 hod. Sólistom bude nemecký violončelista Jan Vogler. Pred piatkovým koncertom (8. novembra 2024) sa uskutoční prvé predkoncertné stretnutie so šéfdirigentom Danielom Raiskinom s pútavým rozprávaním o programe koncertu aj blížiacom sa koncertnom turné filharmonikov do Nemecka. Rozhovor so šéfdirigentom vedie dramaturg Juraj Bubnáš, ktorý ho zároveň tlmočí do slovenského jazyka. Stretnutie sa začne o 18.15 hod. vo foyeri SF.
Foto: P. Brenkus
Program novembrových koncertov pod taktovkou šéfdirigenta je zostavený z populárnych diel klasického repertoáru. K mimoriadne obľúbeným dielam koncertných programov patrí nepochybne Dvořákov Koncert pre violončelo a orchester h mol, op. 104. Zaznie v interpretácii nemeckého violončelistu Jana Voglera, ktorý dielo nahral v roku 2006 s Newyorskou filharmóniou. Dvořák ho skomponoval v závere svojho pôsobenia na poste riaditeľa Národného hudobného konzervatória v New Yorku. Koncerty vyvrcholia Symfóniou č. 5 e mol, op. 64 Piotra Iľjiča Čajkovského, ktorá zaznela v premiére v roku 1888 pod taktovkou skladateľa.
Program bratislavského koncertu – Dvořákov violončelový koncert a Čajkovského symfónia budú spolu s kompozíciou At Béla’s Window / Pri Bélovom okne jednej z našich najvýraznejších skladateľských osobností súčasnosti Ľubice Čekovskej znieť na umeleckom turné v Nemecku. Skladba vo svetovej premiéra zaznela tento rok v podaní Štátnej filharmónie Košice. Daniel Raiskin ju so Slovenskou filharmóniou naštudoval a uviedol na koncerte v Prahe (5.11.2024). V Nemeckých mestách bude úvodným dielom programu filharmonikov.
Foto: A. Trizuljak
Orchester s manažérkou Janou Tvrdíkovou odcestujú na umelecký zájazd do Nemecka v pondelok 11. novembra 2024. Cieľom ich cesty sú dve mestá – Stuttgart a Kolín nad Rýnom. Koncert v stuttgartskej Liederhalle sa uskutoční v utorok 12. novembra 2024 o 19.30 hod., v Kolínskej filharmónii v stredu 13. novembra o 20.00 hod.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2025
Investičná kalkulačka

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.NKÚ: Sociálne podniky, ktoré na Slovensku zamestnávajú 6 700 ľudí, dostali z EÚ 100-miliónovú podporu
- 2.Ženy podnikateľky vlastnia na Slovensku menej ako pätinu firiem, v Česku je ich podiel ešte nižší
- 3.Poisťovňa Wüstenrot minulý rok v životnom poistení narástla o takmer 40 %
- 4.Zelenskyj: Útok v Odeskej oblasti nebol náhodným zásahom raketou, ale zámerný ruský teror
- 5.Hodnotové vs. rastové investovanie: Je čas vymeniť rast za bezpečie?