Piesňový večer Slávky Zámečníkovej v Malej sále Slovenskej filharmónie 11. marca 2025
Mladá spevácka diva Slávka Zámečníková sa do Slovenskej filharmónie vracia po roku, keď sa predstavila po boku orchestra Slovenská filharmónia spolu s naším výnimočným dirigentom Jurajom Valčuhom. V aktuálnej 76. koncertnej sezóne sa predstaví v komornom piesňovom repertoári. Je hostkou druhého Piesňového večera v bratislavskej Redute, ktorý je na programe v utorok 11. marca 2025 o 19.00 hod. Slovenská sopranistka žne medzinárodné úspechy – od sezóny 2020/2021 je sólistkou Viedenskej štátnej opery čomu predchádzalo päťročné angažmán v Opernom štúdiu v Štátnej opere v Berlíne. V Malej sále Slovenskej filharmónie sa predstaví v piesňovom repertoári v partnerstve s klavírnym virtuózom Matthiasom Samuilom, s ktorým sa predstavila na koncerte festivalu BHS 2020.
Foto: Slovenská filharmónia
Slávka Zámečníková ponúkne bohatý program, v ktorom spoznáme piesňovú tvorbu autorov mnohých národností. Utorkový večer otvorí päť piesní francúzskeho skladateľa Gabriela Faurého, ktorého ťažiskom tvorby sa stala predovšetkým pieseň. Skomponoval viac ako 100 piesní a tri piesňové cykly. Nasledovať bude výber z diela americkej skladateľky a klaviristky Amy Beach. V jej tvorbe nájdeme okrem diel orchestrálnych aj zborové kompozície, komornú hudbu, kantáty a piesne, niektoré komponované na verše Williama Shakespeara. Cyklus Three Shakespeare Songs, op. 37 skomponovala skladateľka v roku 1897.
Matthias Samuil sa predstaví aj ako sólový hráč. V jeho brilantnej interpretácii zaznie klavírna miniatúra Franza Liszta Consolation č.3 Des dur, S. 172. Ďalší zo skladateľov, ktorého pri komponovaní piesní inšpiroval William Shakespeare bol rodák z Brna Erich Wolfgang Korngold. Program pokračuje jeho cyklom Four Shakespeare Songs, op.31, ktorý predstavuje zhudobnenie štyroch básní z jeho hier. Po ňom sa Slávka Zámečníková vráti opäť k francúzskej piesňovej tvorbe prostredníctvom diel Maurica Ravela, Claudea Debussyho a Francisa Poulenca, ktorý bol jednou z vedúcich postáv Parížskej šestky.
Tri argentínske tance Alberta Ginastera predstavujú snáď najpopulárnejšie dielo v argentínskej klavírnej literatúre 20. storočia. Danza de la moza donosa, op. 2 č. 2 je druhou časťou Ginasterovej kompozície Danzas argentinas, op.2, ktorá zaznie v interpretácii Matthiasa Samuila. Klavírny predel presunie návštevníkov do Španielska. Autorom piesní bol Eduardo Toldrá, známy predovšetkým ako virtuózny huslista a dirigent, ktorý komponoval hudbu plnú sviežich melódií a farebných príchutí katalánskej ľudovej hudby. Z jeho tvorby zaznie pieseň Abril (Apríl), ktorú skomponoval v roku 1920 na text španielskeho spisovateľa Trinitata Catasúsa.
Foto: Slovenská filharmónia
Výrazným nositeľom španielskeho koloritu je aj Fernando Obradors. Najznámejšia je predovšetkým jeho vokálna tvorba. Canciones Clásicas Españolas sú zhudobnením siedmich španielskych básní od viacerých básnikov naprieč storočiami. Práve oni uzavrú utorkový Piesňový večer Slávky Zámečníkovej.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2025
Investičná kalkulačka

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Rusi za deň podnikli viac ako 50 útokov, najviac v Doneckej oblasti pri Avdijivke
- 2.NBS vydáva nový súbor zberateľských euromincí
- 3.Štátny smútok za pápeža Františka prinesie obmedzenia. Budú v sobotu otvorené obchody?
- 4.Kam až klesnú úrokové sadzby hypoték v roku 2025 a čo to urobí s realitným trhom
- 5.Každú druhú poistnú udalosť v bytoch spôsobila voda