Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

BB - Cestou necestou + expedičná kamera 6. - 7. marca 2024

Redakcia FinReport Podujatia Poslať

Ste srdečne pozvaní na 2 dni plné inšpirácie. Počas prvého dňa vás čakajú prezentácie o mesačnej ceste v Thajsku a o jedinečnom prechode 380 kilometroch peši cez peruánske Andy. Druhý deň vas čaká festivalom Expedičná kamera s 5 dobrodružnými filmami – nový film s Adamom Ondrom, jazdenie v prašane na lyžiach, na jednokolke i bicykli v Kanade, rýchlovýstup v Taliansku, cykloturistiku v Nórsku i nový český expedičný film z peruánsko-brazílskej Amazónie.

Foto: FB - OZ Cestou necestou

6. marca 2024 Cestou necestou
Počas jedného večera spoznáte Thajsko s Líviou a prejdete 380 kilometrov peši cez peránske Andy cez chodníky a sedlá, kadiaľ prešlo iba pár ľudí.

18.10 hod. Lívia Firáková – Thajsko od vrcholu až po pobrežie: Mesačná cesta za dobrodružstvom očami horolezkyne
Vydajte sa s Líviou cez kontrasty Thajska, od života na rušných trhoch v Bangkoku cez zelené srdce tajomných džunglí Chiang Mai až po slnečné pláže Krabi. Ukáže vám, ako svoju vášeň pre horolezectvo premenila na nezabudnuteľné dobrodružstvá na Railey Beach. Podelí sa tiež o jedinečné zážitky s kúpaním slonov, raftingom na bambusových pltiach a surfovaním na vlnách Phuketu. Príďte a nechajte sa unášať príbehmi, ktoré rozprúdia váš cestovateľský duch a možno aj prebudia túžbu po objavovaní nových horizontov.

19.10 hod. Michal Knitl – Najkrajších 380 kilometrov cez peruánske Andy
380 kilometrov na dvoch nádherných túrach – Cordillera Huayahuash a Cordillera Blanca Traverse. Cordillera Huayahuash je nádherné pohorie južne od Cordillery Blancy s množstvom jazier, ľadovcov a horúcich prameňov, v ktorom prejdete deväťdňový okruh. Oblasť je známa aj z filmu Touching the Void. Druhou túrou je prechod Cordillera Blanca Traverse, ktorú doposiaľ prešlo iba zopár ľudí na svete. Túru navrhol a prešiel Cam z Austrálie v roku 2014, podľa zápiskov ktorého hľadal sedlá, cez ktoré pôjde Michal. Trasa spája množstvo údolí cez 5000-metrové sedlá bez chodníka. Človek hľadá, skúša a dostane sa do nádherných odľahlých údolí, kde nestretne nikoho. Uvidíte množstvo nádherných jazier, ľadovcov, výstup na Pico Mateo, kráľovnú Ánd Puyu Raimondi a mnoho ďalšieho. Touto túrou Michal začal novú etapu turistiky, a to kráčanie po horách bez chodníka. Mesiac spania väčšinou nad 4000 metrov nad morom mu priniesli zážitky, na ktoré nezabudne.

20.10 hod. prestávka
20.25 hod. Tomáš Trstenský – Čo sa stalo pod Ďumbierom v marci 1935?
Vrátime sa späť 89 rokov do obdobia prvej československej republiky. Do éry, kedy boli hory pod záľahami snehu, vznikali turistické chaty vysoko v horách a chodníky boli takmer ľudoprázdne. Časy, keď ste si museli lyže vyniesť v hlbokom snehu na vlastnom pleci. No radosť z kreslenia kristiánok v prašane a nadšenie pre rozvíjajúce sa horské lyžovanie rovnaké ako dnes. Priblížime si zabudnutý príbeh piatich lyžiarov, ktorí sa vydali lyžovať na biele pláne Ďumbiera. Čo sa stalo v osudný marcový deň a čo po nich zostalo pod najvyššou horou Nízkych Tatier? Je ich lyžiarsky odkaz po takmer deväťdesiatich rokoch stále aktuálny? Je dôvod sa vracať v spomienkach do Trangošskej doliny? Poďte odhaliť tajomstvo Trangošskej muldy na celoslovenskú premiéru nášho projektu.

7. marca 2024 Expedičná kamera 2024
Srdečne ste pozvaní na 5 filmov plných dobrodružstva na 14. ročníku Expedičnej kamery. Hlavným trhákom bude nový film s Adamom Ondrom, jedným z najlepších lezcov histórie, spolu s jeho nasledovníkom, iba 15 ročným Pepom Šindelom, ktorý v roku 2022 vyliezol cestu obtiažnosti 9a+ ako prvý vo veku 15 rokov. A ich cieľ? Preliezť jednu z najťažších skalných ciest na Slovensku. V ďalších filmoch spoznáte, aké je to jazdiť v prašane na lyžiach, na jednokolke i bicykli v Kanade, rýchlovýstup v Taliansku, cykloturistiku v Nórsku i nový český expedičný film z peruánsko-brazílskej Amazónie.

18.10 hod. Nasledovanie správnej cesty
Krajina: Rakúsko, Kanada; Dĺžka: 20 min; Réžia: Andreas Monsberger; Jazyk angličtina a nemčina, české titulky, trailer
Nasledujte správnu športovú cestu a zistíte, že vášeň k športu môže priniesť rovnováhu a naplnenie. Tri postavy: Roman Rohrmoser, profesionálny jazdec na lyžiach vo voľnom teréne, Gerald Rosenkranz, odborník na horské bicykle a jednokolky, a Jay Bearhead, pôvodný obyvateľ Kanady, ktorý stratil svoju kultúrnu identitu v internátnych školách ukazujú svoju správnu cestu. Napriek bojom s drogovou závislosťou pomohla Jayovi vášeň pre horské bicykle obrátiť jeho život k lepšiemu. Film zdôrazňuje transformačnú silu nasledovania svojich vášní a hľadanie zmyslu v ceste. Urobte prvý krok na svojej vlastnej ceste – môže vás doviesť na neočakávané miesta.

18.30 hod. Lezci – nový film s Adamom Ondrom
ČR, 27 minút, film natočený exkluzívne pre Expedičnú kameru
Adam Ondra je považovaný za jedného z najlepších lezcov histórie, ktorý posúva limity tohto športu už od detského veku. Pepa Šindel kráča v Adamových šľapajách. V roku 2022 vyliezol cestu v obtiažnosti 9a+, a to iba v 15 rokoch. Nikto iný na svete takú obtiažnosť v tak nízkom veku okrem nich dvoch nezvládol. Rodina Šindľových trávi v dodávke na cestách značnú časť roka a tentoraz prichádzajú do oblasti Krpcovo. Tu nastáva výnimočné stretnutie Pepy s Adamom. Cieľ? Prelez jednej z najťažších skalných ciest na Slovensku.

19.00 hod. Pionieri
Krajina: Taliansko, Dĺžka 33 min, Réžia Alessandro Beltrame, Jazyk: taliančina a české titulky
Dňa 10. augusta 2021 sa Peter Moser vydal na šesť hlavných vrcholov hôr Pale di San Martino počas jediného dňa. Inšpirovaný priekopníkmi horolezectva prekonal sám túto cestu podľa historických trás prvých horolezcov, spoliehajúc sa iba na svoje skúsenosti ako horský sprievodca. Ako dopadne výzva, ktorú si prial dokončiť, aby prenikol ku koreňom horolezectva a svojho vlastného prístupu k nemu?

19.33 hod. prestávka

19.50 hod. Stratené momenty – voliteľný film
Krajina: Anglicko; Dĺžka: 25 min; Réžia: Matty Waudby; Jazyk angličtina a české titulky
Amatérsko autentický príbehom páru z britského Yorkshire, ktorí sa vydávajú do Nórska na svoju prvú horskú cykloturistiku. Okrem očakávanej dobrodružnej cesty bolo na tejto výprave viac než len objavovanie novej krajiny, novej kultúry, hôr, fjordov, vodopádov a nepretržitého denného svetla. S pomocou zbierky starých filmových fotografií zhotovených jeho dedkom Bobom počas cykloturistiky Škandinávií v 50. rokoch 20. storočia mal Matty za cieľ nájsť miesta, kde boli tieto fotografie zhotovené, a tak sledovať šliapanie pedálov jedného zo svojich predkov takmer pred 70 rokmi.

20.15 hod. Javari
Krajina: ČR, Dĺžka: 54 min, Réžia: Mirek Haluza
JAVARI je unikátny rýdzo český dobrodružný expedičný film, ktorý mapuje návrat dvoch priateľov, Simona a Mirka k indiánskemu kmeňu Matsés, ktorý žije na peruánsko-brazílskej hranici pri rieke Javari. Jedno z najodľahlejších a najmenej prebádaných oblastí našej planéty sa tak stane dejiskom dobrodružného príbehu, kedy sa dvojica cestovateľov na vlastnú päsť vypraví hľadať ďalšiu osamotenú osadu Matsés stratenú kdesi v hlbinách Amazónie. Obtiažny terén, úraz a riešenie nebezpečných situácií sú každodenným sprievodcom vo svete, kde akákoľvek pomoc v podstate neexistuje. Signifikantnou pointou je fakt, že aj v dnešnej digitálnej dobe ešte stále existujú hodnoty ako láska k prírode, rodine, dobrodružstvu a priateľstvu so zdanlivo úplne odlišnou kultúrou.

Vstup:
V predpredaji za zvýhodnenú cenu
6. marca 2024 - Banská Bystrica - Cestou necestou - 8 eur
7. marca 2024 - Banská Bystrica - Expedičná kamera - 8 eur
6. - 7. marca 2024 - Banská Bystrica - oba dni - 15 eur
Na mieste podľa kapacity.

Zdroj: FB - OZ Cestou necestou

logo
Prečítajte si tiež:
18.4.2024 Redakcia FinReport

7DUO SIQUEIRA LIMA (UY/BR) 7. mája 2024

Duo Siqueira Lima je dnes jedným z najprestížnejších gitarových zoskupení na svete, ktorý získal ocenenie "Profissionais da Música Award" v ...

18.4.2024 Redakcia FinReport

Deň otvorených dverí v Château Topoľčianky 1. mája 2024

Už štrnásty ročník Dňa otvorených dverí v Château Topoľčianky sa bude konať 1.mája 2024 a my otvoríme opäť brány nielen nášho ...

18.4.2024 Redakcia FinReport

Hudba filmového plátna v Slovenskej filharmónii 18. - 20. apríla 2024

Koncerty filmovej hudby patria v Slovenskej filharmónii každoročne medzi najočakávanejšie. V 75. sezóne zaznejú v interpretácii orchestra ...

12.4.2024 Redakcia FinReport

Festival Halušky Terchová 25. mája 2024

Privítajte s nami nadšených kuchárov z celého sveta, ktorí sa spájajú v jednom vášnivom cieľi: prezentovať svoje kulinárske umenie a ...

12.4.2024 Redakcia FinReport

Lukáš Adamec BODKA Tour 20. apríla - 11. mája 2024

Slovenský spevák Lukáš Adamec vyráža na dlho očakávané turné na jar 2024. Tešiť sa fanúšikovia môžu na piesne ktorými sa spevák ...

11.4.2024 Redakcia FinReport

BRaK - Bratislavský knižný festival 31. mája - 2. júna 2024

V Starom meste sa bude 31. mája - 2. júna konať Bratislavský knižný festival 2024, na ktorý ste všetci srdečne ...

11.4.2024 Redakcia FinReport

Tri trendy v kybernetickej bezpečnosti: Budú deep fake videohovory s AI štandardom a ako nás zasiahne kybernetická vojna?

Deep fake videá sa už neobmedzujú len na krátke prezentačné videá. Ako môžete s umelou inteligenciou viesť videohovor a pritom možno ani ...

9.4.2024 Redakcia FinReport

Apríl so šéfdirigentom Danielom Raiskinom, ktorý pozýva aj na stretnutie

Slovenská filharmónia sa pod taktovkou šéfdirigenta Daniela Raiskina predstaví na dvojici koncertov vo štvrtok 11. a v piatok 12. apríla o ...

9.4.2024 Redakcia FinReport

Japonský víkend 27. - 28. júla 2024

Na konci júla na hrade pocestujete v čase aj priestore až do krajiny vychádzajúceho slnka. Príďte sa pozrieť, ako sa žilo, bilo a veselilo v ...

5.4.2024 Redakcia FinReport

40 rokov s Richardom Müllerom 26. apríla - 8. mája

Znie to neuveriteľne, ale Richard Müller tento rok vystúpi na pomyselné 40. poschodie svojej bohatej hudobnej kariéry. ...

5.4.2024 Redakcia FinReport

Jarný bánovský jarmok 19. - 20. apríla

Srdečne Vás pozývame na Jarný bánovský jarmok, ktorý sa bude konať 19. - 20. ...

5.4.2024 Redakcia FinReport

Tomáš Šelc a Barbara Maria Willi v Malej sále Slovenskej filharmónie

Slovenská filharmónia ponúka komorné koncerty s intímnou atmosférou v Malej sále Slovenskej filharmónie. Tretí a záverečný koncert cyklu ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay