Ženy podnikateľky sú cenným aktívom svetovej ekonomiky
Ženy sú v podnikaní jedným z najcennejších aktív svetovej ekonomiky, pretože preukazujú veľkú odolnosť voči ťažkostiam vyvolaným pandémiou. Vyplýva to z posledného reportu Mastercard Index of Women Entrepreneurs (MIWE). Ten sleduje podnikanie žien v 65 krajinách sveta. Najlepšie podmienky pre podnikanie žien poskytujú USA, Nový Zéland a Kanada.

Foto: Shutterstock
Prosperujú aj napriek prekážkam
Celosvetový prehľad o podnikaní žien vyzdvihuje krajiny, v ktorých je pre ženy najjednoduchšie uspieť, a poukazuje, naopak, na tie, kde značná nerovnosť medzi pohlaviami poškodzuje celú spoločnosť. Tieto krajiny dosiahli vysoké hodnotenie vo všetkých troch posudzovaných oblastiach: pokrok v postavení žien-podnikateliek, prístup k znalostiam a financovaniu a faktory podporujúce podnikanie.
V týchto krajinách majú ženy dobrý prístup k finančnej podpore a službám a môžu jednoducho začínať, prevádzkovať a rozvíjať svoje podnikanie. Zo správy tiež vyplýva, že na ženy tu tiež pripadá vysoký podiel vlastníctva firiem, a to vďaka vysokej kvalite riadenia a správy, pozitívneho kultúrneho a spoločenského postoja k podnikaniu žien a priaznivej dynamike podnikateľského prostredia.
„Aby sme dokázali využiť potenciál globálneho hospodárskeho oživenia naplno, je nevyhnutné usilovať sa o udržateľný a inkluzívny rast, ktorý posilňuje postavenie žien podnikateliek a podporuje ženami vlastnené firmy,“ uvádza generálny riaditeľ spoločnosti Mastercard pre Slovensko a Českú republiku Michal Čarný.
Ako uvádza ďalej, Mastercard Index of Women Entrepreneurs opisuje niektoré z najvýznamnejších prekážok, s ktorými sa ženy musia v podnikaní vyrovnávať. V mnohých krajinách však uvádza aj nádejné ukazovatele pozitívnych zmien. „Dnes, keď pandémia urýchlila prechod k digitálnej ekonomike, je ešte dôležitejšie ako predtým, aby mali podnikateľky z digitálnej ekonomiky zodpovedajúci prospech,“ dodáva M. Čarný.
Nepomer v zamestnanosti i platoch
Spomedzi všetkých krajín zahrnutých do najnovšej štúdie MIWE bol zaznamenaný nárast podielu žien v zamestnaní v 14 štátoch. Súčasne však údaje Medzinárodnej organizácie práce ukazujú, že celosvetovo sa v roku 2020 zamestnanosť žien znížila o 5 %, pričom zamestnanosť mužov v rovnakom období poklesla o necelé 4 %.
Napriek vynakladanému úsiliu na zmiernenie vplyvu pandémie ochorenia COVID-19 v posledných dvoch rokoch mal súvisiaci hospodársky pokles na ženy nepomerne väčší vplyv. V súvislosti s tým hrozí, že prídu navnivoč desaťročia snáh o dosiahnutie rovnosti pohlaví na pracoviskách a v podnikaní. To by okamih, keď by sa mal konečne zotrieť rozdiel medzi zárobkami mužov a žien, oddialilo o ďalších 36 rokov.
Odolné aj napriek kríze
Napriek náročným podmienkam preukazujú ženy svoju podnikateľskú odolnosť. V desiatich zo sledovaných ekonomík prekonávajú v podnikateľskej aktivite svoje mužské náprotivky. Ich obchodný duch dokáže dennodenne nachádzať príležitosti na zmeny a rozvoj. Je to vlastnosť, ktorou sa ženy v podnikaní vyznačovali dávno pred začiatkom súčasného hospodárskeho poklesu.
Pokračujúca podpora potrebného spoločenského, politického a finančného porozumenia, a tvorba podmienok na to, aby tento podnikateľský duch mohol úspešne napĺňať svoj potenciál, majú zásadný význam pre ďalší hospodársky rast.
Príležitosť pre niektoré krajiny
Podľa M. Čarného k rýchlejšiemu a lepšie vyváženému hospodárskemu oživeniu môžu významne prispieť vládne politiky, ktoré sa budú cielene zameriavať na podporu podnikania žien.
Spoločnosť Mastercard sa v rámci svojho úsilia o vytvorenie sveta, v ktorom majú ženy v podnikaní rovnocenné zastúpenie a podporu, zaviazala, že do roku 2025 zabezpečí prístup k digitálnej ekonomike 25 miliónom podnikateliek na celom svete.
Posilnenie podnikateľských možností žien tak bude nielen katalyzátorom rastu a inovácií, ale tiež pozdvihne komunity okolo úspešných žien a podporí globálne oživenie, ktoré bude spravodlivejšie a udržateľnejšie pre všetkých.
Kľúčové slová
Vojna na Ukrajine

Rok 2022

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie


SPRAVODAJSTVO




- 1.Od 1. júla 2022 sa mení daňový bonus, prídavky na deti, životné minimum aj odvody pre živnostníkov
- 2.TOP 7 najdrahších známok na svete. Prečo sú tieto staré farebné papieriky také vzácne?
- 3.Vodičov so smartfónom čakajú mastné pokuty. Zareagujú aj poisťovne?
- 4.Štátny príspevok za ubytovanie Ukrajincov sa od 1. júla 2022 zvýši až trojnásobne
- 5.Niektoré fintech spoločnosti prepúšťajú, iné robia masívne nábory – chcú získať konkurenčnú výhodu