Zdieľaná ekonomika počas koronakrízy pomáha prežiť hlavne malým firmám
Koronakríza má vplyv aj na podnikanie formou zdieľanej, respektíve kolaboratívnej ekonomiky. Kým odvetvia typické pre tento druh ekonomiky, ako ubytovanie a doprava, pocítili významný pokles tržieb, stále sa nájdu firmy, ktorým sa spojenie síl a zdieľanie nákladov či priestorov vyplatilo.

Foto: shutterstock
Stagnácia zdieľanej ekonomiky je zrejme len dočasná
Kým v uplynulých rokoch zdieľaná ekonomika rástla, zvyšovala obraty, tržby, počet zamestnávaných ľudí aj podiel na HDP, tento rok sa v dôsledku koronakrízy jej nárast zastaví.
Dá sa však predpokladať, že to bude iba dočasná stagnácia, pretože táto forma podnikania je atraktívna pre čoraz väčší okruh ľudí. Dokonca môže byť jedným zo stimulov, ktoré pomôžu naštartovať stagnujúci hospodársky rast krajín Európskej únie a tiež krajín za oceánom.
Zdieľaná ekonomika totiž podporuje vznik nových trhov, ponúka nové podnikateľské možnosti a je šancou aj pre malé podniky a jednotlivcov. Za ďalšiu z výhod ekonómovia a analytici považujú posilňovanie a rozširovanie komunít v rámci jednotlivých tržných ekonomík. Výhodou pre zákazníkov je jednoduchší prístup k väčšiemu množstvu tovaru a služieb, z ktorých si môže vyberať.
Potreba vlastniť sa mení za potrebu využívať
Analytici sa zhodujú v názore, že zdieľaná ekonomika oslovuje najmä ľudí mladšej a strednej generácie, ktorí menia svoj životný štýl pod vplyvom uvedomenia si, že nepotrebujú vlastniť, ale využívať.
Vlastníctvo hmotných vecí stráca na atraktivite. Najmä mladšie ročníky preferujú namiesto zveľaďovania majetku zhodnocovanie financií formou cestovania, spoznávania a zážitkov, investovania do vzdelania a do zdravého životného štýlu.
„Som presvedčený, že koncept, kde sa viacerí výrobcovia či predajcovia podieľajú na nákladoch za priestory a zároveň šetria náklady na marketing, je atraktívny pre mnohých obchodníkov s nižším obratom alebo užším sortimentom,“ myslí si Patrik Gunda z Pop Up Store.
„Deliť sa o náklady má zmysel, zvyšok je už len o dôvere a schopnosti vybrať si vhodných partnerov na sharing,“ dodáva.
V prospech rozmachu zdieľanej ekonomiky hovorí aj čoraz evidentnejšia snaha ľudí žiť ekologicky a znižovať spotrebovávanie zdrojov planéty. Čo príde po zdieľaní ubytovania, dopravy, peňazí, oblečenia či priestorov, bude zrejmé už čoskoro.
Slováci sa aktívne zapojili do „zdieľanej“ ekonomiky
Podľa údajov Eurostatu je zdieľaná ekonomika výrazným prínosom pre ekonomiku, a jej formy sa stále rozširujú. Už nejde len o zdieľanie priestoru na bývanie, nákladov na cestovanie, dopravu či pôžičky.
V roku 2019 sa podľa údajov európskeho štatistického úradu do tejto formy ekonomiky zapojilo 19 % Európanov, čo je takmer identické číslo, aké v roku 2019 malo aj Slovensko (18 %). V rámci EÚ sú najväčšími trhmi zdieľanej ekonomiky Francúzsko, Veľká Británia a Španielsko.
Kľúčové slová
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Anketa: Pre finančných agentov je kľúčové vzdelávanie seba aj svojich kolegov
- 2.43. Novomestský jarmok 22. - 24. septembra 2023
- 3.Minimálne dôchodky sa zvyšujú už od 1. októbra 2023. O koľko pôjdu nahor?
- 4.Ružinovské hodové slávnosti 23. - 24. septembra 2023
- 5.Komerčné zdravotné pripoistenie: Čo všetko by mohlo obsahovať a kedy sa ho dočkáme?