Zákon o kompenzácii vysokých cien energií je schválený
Poslanci parlamentu schválili novelu zákona, ktorá umožní štátu kompenzovať firmám zvýšené ceny energií. Za schválenie tohto nástroja v boji proti rastúcej inflácii hlasovalo 136 zo 138 prítomných poslancov. Tento zákon počíta s vytvorením cenových stropov a s úhradou rozdielu medzi pôvodnou a novou cenou energií.

Foto: Shutterstock
Aké budú cenové stropy
Cenový strop za megawatthodinu elektriny by mal predstavovať 199 eur, v prípade plynu by to bolo 99 eur. Táto cena nie je konečná, týka sa len samotnej komodity. K výslednej cene je potrebné ešte pripočítať cenu za tranzit a distribúciu. Konečný cenový strop bude určovať vláda.
Podniky budú musieť o dotáciu požiadať a dostať by ju mali tie, ktoré splnia stanovené podmienky. Kompenzácie by mali byť vyplácané spätne, a to za mesiace august a september, keď boli ceny energií najvyššie.
Pre podniky zasiahnuté krízou
„Cieľom návrhu zákona sú legislatívne úpravy, ktoré sú potrebné na to, aby Ministerstvo hospodárstva SR mohlo poskytnúť pomoc podnikom zasiahnutým krízou, na zmiernenie negatívneho vplyvu vysokého nárastu cien elektriny a plynu,“ uvádza sa v dôvodovej správe k novele zákona.
Na uspokojenie „energetických“ žiadostí je pripravených približne 900 miliónov eur. Zákon počíta s preplatením až 80 % cenového rozdielu. Maximálna dotácia na jeden podnik v roku 2022 predstavuje pol milióna eur. Spustenie tejto dotačnej schémy podlieha ešte schváleniu zo strany Európskej únie. Jej pokračovanie v nasledujúcom roku zase podmieňuje schválenie štátneho rozpočtu na rok 2023.
Kľúčové slová
Podujatia

2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





- 1.Ako sa v roku 2023 zvýšia príplatky za prácu cez víkendy, v noci a počas sviatkov
- 2.Changpeng Zhao: Šéf Binance bagatelizuje hrozbu digitálnych mien centrálnych bánk pre kryptosvet
- 3.Takto bude vyzerať pomoc v hmotnej núdzi v roku 2023
- 4.Diaľnica D1 v úseku Poprad – Spišský Štvrtok zostáva uzatvorená, vyhlásili tam tretí stupeň kalamitnej situácie
- 5.Firmy čaká ďalší tvrdý rok, postpandemická eufória neprichádza