Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Wellbeing ako podpora prosperity firmy

Redakcia FinReport Podnikanie Poslať

Wellbeing je staro-nový koncept starostlivosti o zdravie, ktorý sa zameriava na celkovú pohodu a kvalitu života. Zahrňuje fyzické, duševné aj sociálne aspekty zdravia. Zámerom nie je jednostranne obhajovať záujmy zamestnancov ale dopomôcť k lepším výsledkom celej spoločnosti.

Zuzana Reľovská

Zdroj: archív Zuzana Reľovská

Pozrime sa na wellbeing v konkrétnych číslach

„Udržať si vo firme zdravých a patrične zapojených ľudí sa stáva imperatívom dnešného biznisu“ – tvrdí Zuzana Reľovská, Wellbeing Expert Authority a Leadership Consultant.

Wellbeing v práci #Workplacewellbeing sa snaží vytvoriť prostredie, ktoré podporuje zdravie a prosperitu zamestnancov a firmy ako takej. Tento koncept sa stáva čoraz populárnejším a mnoho firiem ho implementuje ako súčasť podnikového modelu obchodnej stratégie. Výskumy popredných inštitúcií potvrdzujú, že investovať do wellbeing stratégie má čoraz pozitívnejší dopad nielen na zdravie zamestnancov ale aj profitabilitu firmy.

Zuzana Reľovská

Wellbeing Expert Authority, Leadership Consultant, Psychological Safety Expert

Zuzana vyštudovala psychológiu na ÚK v Bratislave. Takmer 20 rokov pracovala ako interný alebo externý konzultant pre rozvoj lídrov a organizácií. Má skúsenosti aj z globálnych projektov.

Ako kouč už niekoľko rokov pracuje s fenoménom vyhorenia a to v rámci diagnostiky, následnej intervencie ako aj budovaniu mentálnej odolnosti ako prevencie.

Pomáha individuálnym klientom, pracovným tímom a firmám budovať wellbeing a vytvárať produktívne a psychologicky bezpečné pracovné prostredie.

V rámci svojej spoločnosti Wellbeing Advisory sa venuje diagnostike a budovaniu Wellbeing-u v organizáciách. Lektoruje témy ako efektívne manažovanie zmien, stres manažment a prevencia vyhorenia, budovanie mentálnej a emocionálnej  odolnosti a psychologického bezpečia.

Zdroje z ktorých redakcia čerpala nám poskytla Zuzana Reľovska, Wellbeing Expert Authority.

Výskum, ktorý bol realizovaný nedávno v UK potvrdil, že zvýšenie wellbeingu zamestnancov zákazníckého centra len o 1 bod (na škále 1-10), prinieslo až 13 % zvýšenie produktivity.

Spoločnosti s vyšším wellbeing skóre zamestnancov prekonávajú svojich konkurentov vo viacerých tradičných meraniach výkonnosti firiem – tvrdí nový výskum University of Oxford.

Výskum realizovaný v posledných mesiacoch vo viac ako 1 600 spoločnostiach kótovaných na americkej burze, ukazuje priamy vplyv wellbeingu na finančné výsledky firmy. Zamestnanci sa v rámci prieskumu anonymne vyjadrovali k štyrom kľúčovým oblastiam:

 • spokojnosť s prácou,
 • zmysluplnosť práce,
 • pocit šťastia,
 • úroveň stresu.

Dáta sa porovnávali s verejne dostupnými ročnými účtovnými údajmi. Zistilo sa, že vyššia priemerná úroveň wellbeingu zamestnancov bola priamo spojená so zvýšenou hodnotou firmy, vyššou návratnosťou aktív a vyššími ziskami.

V skratke: návratnosť investícií do top 100 amerických firiem v zoradených podľa úrovne wellbeingu zamestnancov by bola o 20 % vyššia ako rovnaká investícia do indexov S&P 500 alebo Dow Jones za to isté dvojročné obdobie.

Finančné vyhodnotenie wellbeingu môže byť zložité, pretože wellbeing je koncept, ktorý sa zameriava na celkovú pohodu a spokojnosť zamestnancov, ktoré sú subjektívne a ťažko merateľné. Existuje však niekoľko spôsobov, ako sa pokúsiť vyhodnotiť workplace wellbeing z finančného hľadiska a analyzovať „náklady vs. výnosy“ súvisiace s wellbeingom.

 1. ROPI (Return of Program Investment) sledovanie efektivity jednotlivých iniciatív a programov v čase:
  • náklady na implementáciu programov podporujúcich wellbeing, (vrátane osobohodín), ako aj výnosy v podobe zvýšenej produktivity, nižšej fluktuácie zamestnancov a lepšej spokojnosti zamestnancov.
 2. Zníženie výdavkov na zdravotnú starostlivosť na zamestnanca.
 1. Zvýšenie produktivity:
  • individuálna aj tímová produktivita podľa presne definovaných KPI’s,
  • na kvalitatívne zhodnotenie sa dajú využiť rôzne dotazníky a rozhovory o vnímaní zlepšení efektivity práce.
 1. Úrazy vo firme:
  • najmä vo výrobných firmách sa počet a závažnosť úrazov a zranení znižuje.
 2. Wellbeing survey – prieskumy spokojnosti a úrovne wellbeing zamestnancov
  • vyšpecifikujte si oblasti a otázky, ktoré vám prinesú relevantné dáta
 3. Výdavky spojené s fluktuáciou:
  • sledujte výdavky na inzerciu, nábor, onboarding a zaškolenie ak sa zníži počet ľudí, ktorí odchádzajú.

Je dôležité si uvedomiť, že finančné vyhodnotenie wellbeing stratégie nie je jednoznačné a môže sa líšiť medzi organizáciami. Každá organizácia by mala vyhodnotiť svoje ciele a potreby a prispôsobiť svoje metódy vyhodnocovania tak, aby najlepšie vyhovovali jej kontextu.

Pre konzultáciu v oblasti wellbeing stratégie  - Wellbeing Advisory .

Čo vieme merať, vieme aj zlepšovať

Aby sme vytvárali pracovné prostredie, v ktorom môžu zamestnanci skutočne prosperovať - a nie čeliť vyhoreniu – mali by sme presunúť našu pozornosť viac k štýlu, ktorým organizáciu vedieme. Nedávna metaanalýza ukazuje, že najväčší pozitívny dopad na wellbeing zamestnancov pochádza z odstránenia toxického správania manažérov a zvýšenia transformačného správania vo vedení.

Ak je zámer firmy skutočne zvyšovať a udržiavať wellbeing svojich ľudí, príležitosť je na stole, pretože podľa výskumu až 98 % zamestnancov chce pracovať na zlepšení svojho wellbeingu.

Prečo práve wellbeing je pre firmu tak dôležitý?

Wellbeing je v jednoduchosti o tom, že sa cítime dobre a aj optimálne dokážeme fungovať nielen v práci - na úrovni individuálnej, tímovej a celofiremnej, ale aj v živote a v komunite, v ktorej žijeme.

Workplace Wellbeing – wellbeing v práci – je priamo prepojený s tým, ako je firma vnímaná navonok, ako si dokáže udržať a motivovať zamestnancov. Podľa spoločnosti Gallup majú zamestnanci, ktorí veria, že ich zamestnávateľovi záleží na ich wellbeingu, o 69 % menšiu pravdepodobnosť, že si budú hľadať novú prácu, o 71 % menej je pravdepodobné, že zažijú vyhorenie a o 36 % vyššiu pravdepodobnosť, že budú celkovo prosperovať vo svojom živote.

Je tiež 3x pravdepodobnejšie, že sa budú proaktívne zapájať do pracovných úloh aj nad rámec svojich povinností. Dokonca až päťnásobne viac budú dôverovať vedeniu firmy a prezentovať svoju spoločnosť ako „great place to work“.

Viesť firmu s vedomím vytvárania wellbeingu je voľba, ktorá odlíši vašu organizáciu a pomôže vám osloviť, udržať a rozvíjať talent v tomto neistom, premenlivom a drsne konkurenčnom biznis prostredí.

Wellbeing ako udržateľná stratégia úspechu je aj podtitulom konferencie WWCon2023 – Workplace Wellbeing Conference, ktorá sa koná už 23. novembra v Bratislave. Registrácia a viac detailov na www.wwconference.com

logo
Prečítajte si tiež:
24.2.2024 Redakcia FinReport

Mastercard nasadí pri ochrane finančných spotrebiteľov generatívnu umelú inteligenciu

Technologická a platobná spoločnosť Mastercard na zvýšenie ochrany a bezpečnosti finančných spotrebiteľov nasadzuje prostriedky ...

24.2.2024 Redakcia FinReport

Tieto európske letiská produkujú najviac komerčných letov

Po skončení pandémie koronavírusu sa do pôvodnej kondície pomaly dostávajú aj komerčné lety. V tomto prípade však platí s dôrazom na ...

23.2.2024 Martin Jamnický

Investovali ste do kryptomien? Toto je niekoľko spôsobov, ako ich previesť späť na eurá

Záver minulého roku a začiatok tohto roku kryptomenám prial, ich hodnota prudko stúpala. A ak ste nakupovali niekoľko mesiacov predtým, ...

23.2.2024 Redakcia FinReport

Motorová nafta prudko zdražela, už stojí viac ako benzín

Ceny pohonných látok sa vyvíjajú tak, že žiaden vodič automobilu so spaľovacím motorom nemôže byť spokojný. Zdraželi oba druhy na ...

23.2.2024 Redakcia FinReport

Počty cestujúcich v osobnej doprave boli najvyššie za posledné štyri roky

Osobná doprava dosiahla v minulom roku najlepšie výsledky za posledné štyri roky, keď ňou cestoval najvyšší počet osôb za sledované ...

23.2.2024 Dominik Horváth

Čo urobili dva roky „vojny na východe“ s ukrajinskou a svetovou ekonomikou

Ruská invázia na Ukrajine trvá už dva roky. Krvavý konflikt si okrem obetí na životoch vyžiadal aj obrovské straty na majetku a ...

21.2.2024 Martin Jamnický

Zodpovedné spoločnosti rastú rýchlejšie, no v krízových časoch strácajú dych

Ekologicky a spoločensky zodpovedné firmy, ktoré dominujú globálnym rebríčkom ESG, rástli za posledné tri roky rýchlejšie ako bežné ...

16.2.2024 Redakcia FinReport

O zriadenie e-shopu sa čoraz intenzívnejšie zaujímajú aj kamenné predajne

Segment e-commerce má za sebou relatívne úspešný rok. Trom zo štyroch e-obchodov v Česku a na Slovensku sa na sklonku minulého roku podarilo ...

16.2.2024 Redakcia FinReport

Portál mal zneužiť dominantné postavenie na trhu, musel zmeniť svoju obchodnú politiku

Protimonopolný úrad Slovenskej republiky rozbehol voči spoločnosti Slevomat.cz, ktorá na Slovensku podniká prostredníctvom portálu ...

15.2.2024 Redakcia FinReport

Najväčší záujem na slovenskom trhu je o remeselníkov z oblasti stavebníctva

Dobrá správa pre remeselníkov. Na začiatku tohto roku stúpol záujem o ich služby medziročne o 6,5 %. Najväčší nárast zaznamenala oblasť ...

6.2.2024 Redakcia FinReport

Najprv konzultácie, neskôr 50-miliónová grantová výzva k digitálnej transformácii Slovenska

Konzultácia pre širokú verejnosť k pripravovanej dopytovej výzve na podporu výskumu a vývoja v oblasti digitálnej transformácie Slovenska ...

5.2.2024 Redakcia FinReport

Falšovanie oblečenia pripravilo našich slovenských podnikateľov o 107 miliónov eur

Slovensko v rokoch 2018 až 2021 zaznamenalo ročnú stratu 7,7 % zo zisku z predaja odevov v celkovej hodnote 107 miliónov eur. Ušlý zisk mal za ...

5.2.2024 Redakcia FinReport

SZČO a dobrovoľne poistené osoby musia do 8. februára 2024 zaplatiť poistné

Pre samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) a dobrovoľne poisteným osobám (DPO) sa blíži dátum splatnosti poistného. Odvody na sociálne ...

3.2.2024 Redakcia FinReport

Prognóza: Päť najsilnejších trendov v e-commerce pre rok 2024

E-commerce patrí medzi rýchlo sa vyvíjajúce odvetvia. Využívanie moderných technológií a vysoký dopyt spotrebiteľov nútia e-shopy ...

2.2.2024 Redakcia FinReport

Zistenia o fungovaní štátnej akciovky Slovensko IT budú mať trestnoprávnu dohru

Zo zistení Najvyššieho kontrolného úradu SR pri kontrole v štátnej akciovej spoločnosti Slovensko IT by mala byť vyvodená trestnoprávna ...

31.1.2024 Redakcia FinReport

Výsledky Netflixu pozitívne prekvapili, Tesla, naopak, sklamala

S príchodom nového roku sa začínajú objavovať výsledky popredných svetových spoločností aj za štvrtý štvrťrok 2023, čo dáva ...

25.1.2024 Redakcia FinReport

Opäť sú prístupné podnikateľské granty pre rôzne formy duševného vlastníctva

Úrad priemyselného vlastníctva SR spustil ďalšie kolo podpory podnikateľov. Prostredníctvom finančných grantov z finančných zdrojov ...

23.1.2024 Redakcia FinReport

Daňoví exekútori vlani vymohli vyše 321 miliónov eur

Daňoví exekútori len počas minulého roku priniesli do štátneho rozpočtu vyše 321 miliónov eur, čo je o 15 miliónov eur viac ako v roku ...

Mobilná aplikácia

Najčítanejšie

 1. 1.
  Pradiareň v Kežmarku zmenila svoju podobu a neskôr pribudne múzeum, ministerka Saková vyzdvihla investíciu (video)
 2. 2.
  Prezidentka vymenovala Dušana Keketiho za ministra športu a cestovného ruchu
 3. 3.
  Matovičovo hnutie požaduje zmenu rokovacieho poriadku parlamentu, obáva sa zásahov do suverenity Slovenska
 4. 4.
  Tieto európske letiská produkujú najviac komerčných letov
 5. 5.
  Mastercard nasadí pri ochrane finančných spotrebiteľov generatívnu umelú inteligenciu
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay