Vo vedení slovenských firiem je až 85 % mužov a len 15 % žien, rozdiely sú aj v mzdách
Vedúce pozície v spoločnostiach rôznych veľkostí na Slovensku zastávajú v drvivej väčšine muži, žien je podstatne menej. Situácia sa za posledných päť rokov zlepšila, no len minimálne. Rozdiely v neprospech žien sú aj v príjmoch.

Foto: Shutterstock
Pomer vo vedení firiem je vlastne nepomer
Nepomer mužov a žien vo vrcholových pozíciách na Slovensku je výrazný. „Prieskum ukázal, že je to 85 % ku 15 % v neprospech žien. Dáta však zároveň ukazujú aj to, že za posledných päť rokov sa počet žien zvýšil, no len veľmi mierne o 0,7 %,“ upozorňuje na výsledky prieskumu spoločnosti Dun & Bradstreet analytička Petra Štěpánová.
Ešte horšie ako Slovensko je na tom Česká republika. „Napriek tomu, že tamojší päťročný rast v počte žien vo vedení firiem sa nachádza na úrovni 9,1 %, dominancia mužov je tu výraznejšia, 87 % vs. 13 % v neprospech žien, čo znamená, že aj napriek rastu české manažérky výrazne zaostávajú za tými slovenskými,“ dodáva analytička.
Ženy sa našli najmä v oblastiach služieb a vzdelávania
Slovenské vysokopostavené manažérky najčastejšie pôsobia v stredne veľkých firmách (14,7 %) alebo malých spoločnostiach (13,9 %). Najväčšie zastúpenie pritom majú v sektore služieb. Medzi najdominantnejšie oblasti, kde pôsobia, patria sociálne služby (58,4 %), vzdelávanie (57,7 %) a zdravotnícke služby (24,5 %).
Sú rovnako dobré manažérky ako muži
Štúdia „Women in Business 2022“ však ukázala, že ženy sú rovnako dobré manažérky ako muži. Dokazujú to porovnania finančných výsledkov spoločností, ktoré riadi jedno či druhé pohlavie. Medziročný nárast tržieb do 15 % vykázala pätina firiem (20 %) riadených mužmi a štvrtina (25,5 %) firiem riadených ženami.
Viac ako 15-percentný rast tržieb vykázala tretina subjektov (34,4 %) ovládaných mužmi a štvrtina (24,9 %) riadená ženami. Žiadnu medziročnú zmenu vo finančných výsledkoch vykázalo 20,9 % podnikov vedených mužmi a 27,1 % spoločností riadených ženami. V prípade poklesov tržieb bol pomer takmer identický. „V tomto smere sa nepreukázala jasná dominancia toho, kto z pohľadu financií riadi spoločnosti efektívnejšie,“ hodnotí P. Štěpánová.
V Luxembursku ženy zarábajú viac ako muži
Tak, ako sa vo vedúcich pozíciách spoločností nachádza menej žien ako mužov, stále tiež platí, že ženy na Slovensku, a nielen u nás, majú nižšie mzdy ako muži. Podľa údajov Národnej banky Slovenska, ktorá čerpala z dát Eurostatu, v roku 2021 bol na Slovensku rozdiel v hodinových mzdách mužov a žien na úrovni 16,6 %.
„Ak by sme chceli, aby sa mesačné platy mužov a žien vyrovnali, pracovný týždeň žien by musel trvať 46 hodín a 38 minút namiesto obvyklých 40 hodín. No v porovnaní s rokom 2019 ide o zlepšenie o 1,8 percentuálneho bodu, ktorý by v prepočte na dĺžku pracovného týždňa prestavoval 1 hodinu a 7 minút,“ konštatujú analytici centrálnej banky.
V Európe však existuje aj jedna krajina, kde majú ženy vyššie mzdy ako muži. Je to Luxembursko a rozdiel v prospech žien predstavuje 0,2 %.
Kľúčové slová
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Takto sa od 1. júla 2023 zvýšia penzie dôchodcom podľa počtu odpracovaných rokov
- 2.Dôchodky sa budú mimoriadne zvyšovať už od júla tohto roku – v priemere o 61 eur
- 3.Maximálna dávka v nezamestnanosti od júla 2023 stúpne na 1 329,10 eura
- 4.Stravné pre zamestnancov bude od 1. júna 2023 opäť vyššie
- 5.Mešká vám let? Máte nárok na kompenzáciu až do výšky 600 eur