Vlani skončilo v konkurze 1 680 podnikateľov a firiem, čo je o 7,7 % viac ako pred rokom
Vojenský konflikt na Ukrajine a doznievajúca pandémia koronavírusu boli zrejme dva najzásadnejšie dôvody, prečo v minulom roku vyhlásilo konkurz spolu 1 680 podnikateľov. Napriek nárastu vyhlásených úpadkov je tento počet druhým najnižším za posledných päť rokov.
Foto: Shutterstock
Najviac úpadkov je v Bratislave
V roku 2022 na Slovensku stúpol počet vyhlásených konkurzov právnických osôb a živnostníkov v porovnaní s predošlým rokom dovedna o 120, čo predstavuje medziročný nárast o 7,7 %. Za celkovým nárastom na 1 680 konkurzov je predovšetkým vyšší počet konkurzov u fyzických osôb – podnikateľov. Tých bolo vlani celkovo 1 429, čo znamenalo medziročný nárast o 128 konkurzov, teda o 9,8 %.
„Naopak, počet konkurzov u právnických osôb mierne klesol z 259 v roku 2021 na minuloročných 251. Drvivá väčšina úpadkov pripadá na Bratislavu – 213 subjektov, z čoho je 88 firiem a 125 podnikateľov nezapísaných v obchodnom registri,“ vyčíslila analytička spoločnosti Dun & Bradstreet Petra Štěpánová. Pripomenula pritom, že vyhlásenie konkurzu je posledným štádiom, keď firma definitívne smeruje do úpadku.
Stúpol aj počet insolvenčných konaní
V porovnaní s predošlými rokmi však počet vyhlásených konkurzov predstavuje nižšie číslo. Napríklad v roku 2020 bolo zaznamenaných 1 713 vyhlásených úpadkov firiem a živnostníkov. Rok predtým, teda v roku 2019, to bolo až 2 205 a v roku 2018 bolo zaznamenaných 1 857 konkurzov. Minuloročný údaj tak predstavuje druhé najnižšie číslo za posledných päť rokov.
Analýza spoločnosti Dun & Bradstreet sa pozrela aj na začaté insolvenčné konania spoločností na Slovensku. V roku 2022 ich bolo na Slovensku vyhlásených 1 894. „Aj v tomto prípade vnímame medziročný nárast, a to o 101 konaní, a teda o 5,6 %. Je to však menej ako v predchádzajúcich rokoch. Napríklad v roku 2020 bolo vyhlásených spolu 1 900 insolvencií, v roku 2019 ich bolo 2 497 a rok predtým, teda v roku 2018, ich bolo zaznamenaných spolu 2 178,“ uzatvára analytička.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2025
Investičná kalkulačka
SPRAVODAJSTVO
Vo Vatikánskych záhradách odhalia mozaiku Sedembolestnej Panny Márie, prítomný bude aj Pellegrini
Prezident Pellegrini sa vo Vatikáne stretol s predstaviteľmi Zvrchovaného rádu Maltézskych rytierov
Únia miest Slovenska vystríha pred zvyšovaním DPH pre sociálne podniky, samosprávy môžu byť ohrozené
Blanár sa zúčastnil na zasadnutí Ministerskej rady OBSE, stretnutie sa zameriavalo na bezpečnostné výzvy
Prémiové nápoje z Bottle Store: Spojenie kvality, remesla a výnimočného výberu
Najčítanejšie
- 1.Rozhovor s Michalom Krondiakom & Grigorom Ayrumyanom o DALINORA – AI, ktorá mení investovanie
- 2.Zamestnanosť aj mzdy síce rastú, no inflácia má stále navrch
- 3.Trh s nehnuteľnosťami na Slovensku sa konečne rozhýbal
- 4.Dôchodky pre matky sa v 2026 zvýšia: Štát uzná starostlivosť o deti ako plnohodnotnú prácu
- 5.Tržby maloobchodu stúpli o 9,6 %, je to najviac za posledné dva roky










