Vláda schválila nový zákon o ochrane spotrebiteľa
Vláda schválila novelu o ochrane spotrebiteľa. Právna úprava zjednocuje doteraz platnú legislatívu, prináša bezpečnejšie online nákupy a odstraňuje zbytočnú byrokraciu zaťažujúcu obchodníkov. Okrem toho, že v budúcnosti nahradí niekoľko ešte stále platných zákonov, zosúlaďuje slovenskú legislatívu s právnymi úpravami Európskej únie.

Foto: Shutterstock
Druhý tohtoročný pokus
„Novela zákona prináša najmä zohľadnenie rozvoja moderných digitálnych technológií, kde je nevyhnutné zaistiť vyššiu ochranu našich občanov pri online nákupoch cez webové stránky alebo ich ochrániť pred podvodníkmi. Našou snahou je však nastaviť aj rovnováhu medzi právami a povinnosťami všetkých zainteresovaných strán a odstrániť zbytočnú byrokraciu pre obchodníkov,“ povedala po rokovaní vlády predkladateľka zákona ministerka hospodárstva Denisa Saková.
Zákon o ochrane spotrebiteľa sa naposledy novelizoval v druhom štvrťroku tohto roku. Aj vtedy išlo najmä o posilnenie práv spotrebiteľa a modernizáciu staršej legislatívy. Poslanci Národnej rady SR ho síce schválili koncom júna 2023, no prezidentka Zuzana Čaputová ho začiatkom júla vetovala. Prekážali jej body týkajúce sa ochrany dobrého mena, občianskej cti a dobrých rodinných vzťahov, ktoré boli do zákona pridané dodatočne v druhom čítaní zákona.
Najvýznamnejšie zmeny pre spotrebiteľov
1) Predĺži sa lehota na odstúpenie od zmluvy bez udania dôvodu, a to zo 14 na 30 dní pri zmluvách uzatvorených pri nevyžiadanej návšteve obchodníka v domácnosti alebo na organizovanom podujatí, na ktorom sa spotrebiteľom prezentujú a ponúkajú produkty.
2) Zvyšuje sa ochrana pred umelým navyšovaním cien pred rôznymi zľavami a výpredajmi, ako je napríklad Black Friday, v záujme nalákať ich na zľavu, ktorá však reálne žiadnou zľavou nie je.
3) Nový zákon by mal tiež zabezpečiť ochranu pred netransparentnými nákupmi, podvodnými recenziami alebo falošným marketingom.
4) Novela tiež garantuje rýchlejšiu nápravu odškodnenia spotrebiteľov.
Najvýznamnejšie zmeny pre firmy
1) Zákon vypúšťa povinnosti obchodníkov bez reálneho prínosu pre spotrebiteľov. Príkladom je napríklad zrušenie povinnosti zverejňovať oznam o plánovanom dočasnom zatvorení prevádzkarne aspoň 24 hodín vopred.
2) Naopak, zákon zavádza mechanizmus takzvanej druhej šance, ktorá spočíva v upustení od uloženia sankcie alebo zníženiu jej výmery v prípadoch, ak obchodníci dobrovoľne ukončia porušovanie právnych predpisov a uskutočnia nápravu v prospech poškodených spotrebiteľov.
3) Zákon tiež uplatňuje nové zásady ukladania sankcií s cieľom zabrániť uloženiu likvidačných pokút, keď sadzby pokút sú určené percentuálnym podielom z obratu obchodníka.
4) Po novom bude potrebné vyslovene uviesť, či ponuka na nákup pochádza od obchodníka alebo nepodnikateľa.
Zmeny sa dotknú aj orgánov dohľadu, a to pri jednoznačnom stanovení pôsobnosti jednotlivých orgánov dohľadu. Cieľom je odstrániť v súčasnosti existujúce kompetenčné konflikty či rozšírenie kompetencií orgánov dohľadu tak, aby zodpovedali minimálnym štandardom požadovaným v Európskej únii.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Unicef

Zamestnanie

Kultúra a umenie


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Muž položil hlavu na koľaj pred prichádzajúci vlak
- 2.Minimálna mzda sa v nasledujúcom roku zvýši na 750 eur. Čo všetko to ovplyvní?
- 3.mBank zvyšuje úrokovú sadzbu na svojom sporiacom účte
- 4.V poľskom meste Jaworzno prasklo v bani potrubie s vodou, pri incidente zomreli štyria muži
- 5.Čo všetko musíte spĺňať, aby ste mali nárok na získanie hypotekárneho úveru