Vláda schválila nový zákon o ochrane spotrebiteľa. Pomôže nakupujúcim aj obchodníkom
Nový zákon o ochrane spotrebiteľa je na svete. Schválila ho vláda, pričom jeho cieľom je zmodernizovať spotrebiteľskú legislatívu a zabezpečiť spravodlivejšie usporiadanie vzťahov medzi spotrebiteľmi a obchodníkmi.

Foto: Shutterstock
Revízia spotrebiteľského práva
„Ide o zásadnú revíziu spotrebiteľského práva na Slovensku, ktorá prináša pozitívne zmeny pre všetkých účastníkov na trhu: spotrebiteľov, obchodníkov aj orgány dohľadu,“ konštatuje predkladateľ zákona, ktorým je Ministerstvo hospodárstva SR.
Nový zákon reaguje na rozvoj digitálnych technológií a zaistiť má vyššiu ochranu spotrebiteľov v online prostredí. Spotrebiteľom napríklad predlžuje lehotu na odstúpenie od zmluvy bez uvedenia dôvodu, a to z doterajších 14 na 30 dní, obchodníkov odbremeňuje od niektorých nadmerne zaťažujúcich povinností a v neposlednom rade jednoznačnejšie stanovuje pôsobnosť jednotlivých orgánov dohľadu.
„Cieľom regulácie v oblasti ochrany spotrebiteľa je nájdenie rovnováhy medzi právami a povinnosťami spotrebiteľov a obchodníkov. Návrh zákona v mnohých oblastiach posilňuje postavenie spotrebiteľov a zároveň vypúšťa povinnosti obchodníkov predstavujúce nadbytočnú regulačnú záťaž bez reálneho prínosu pre spotrebiteľov,“ konštatuje ďalej ministerstvo.
Zmeny v prospech spotrebiteľov
Najvýznamnejšou pozitívnou zmenou v prospech spotrebiteľov je predĺženie lehoty na odstúpenie od zmluvy bez udania dôvodu zo 14 na 30 dní pri zmluvách uzavretých pri predajnej akcii alebo nevyžiadanej návšteve obchodníka v domácnosti.
Zvyšuje sa tiež ochrana pred umelým navyšovaním cien pred zľavami a výpredajmi (napríklad počas Black Friday) v záujme nalákať ľudí na zľavu, ktorá ňou reálne nie je.
V online prostredí sa tiež zvyšuje ochrana pred netransparentným nákupom a falošnými recenziami. A súčasťou zákona je aj garancia rýchlejšej nápravy a odškodnenia pre spotrebiteľov.
Zmeny v prospech obchodníkov
Najvýznamnejšie zmeny v prospech obchodníkov zahŕňajú vypustenie povinností nadmerne zaťažujúcich obchodníkov, ktoré nemajú reálny prínos pre ochranu spotrebiteľov. Patrí sem napríklad duplicitná úprava náležitostí dokladu o kúpe, alebo povinnosť zverejňovať oznam o plánovanom dočasnom zatvorení prevádzkarne aspoň 24 hodín vopred.
Zákon zavádza tiež mechanizmus takzvanej druhej šance. Ide o neuloženie sankcie alebo jej zníženie, ak obchodníci dobrovoľne uskutočnia nápravu v prospech poškodených spotrebiteľov. Zabrániť by sa tiež malo ukladaniu likvidačných pokút pre obchodníkov.
Zákon o všeobecnej bezpečnosti výrobkov
Zákon o ochrane spotrebiteľov bol schválený spolu s návrhom zákona o všeobecnej bezpečnosti výrobkov, ktorý prináša úpravu požiadaviek na bezpečnosť spotrebiteľských nepotravinových výrobkov.
Pre tieto nejestvuje osobitná regulácia a ide o presne neohraničenú množinu rôznorodých výrobkov, ako sú napríklad nábytok, bicykle, detské oblečenie, zariadenia detského ihriska či školské potreby.
„Jeho cieľom je zvýšenie ochrany zdravia spotrebiteľov a účinný dohľad nad výrobkami tak, aby nebezpečné produkty boli čo najskôr identifikované a následne realizované opatrenia na ochranu spotrebiteľov,“ dodáva ministerstvo na záver.
Kľúčové slová
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Zakladateľmi neobanky Revolut sú Ukrajinec a Rus. Ako spolu vychádzajú a aký to má vplyv na ich biznis?
- 2.E-commerce čelí nedostatku kvalifikovanej pracovnej sily, kľúčové sú zručnosti a zanietenie uchádzačov
- 3.Úrazové poistenie je potrebné prehodnocovať a aktualizovať rovnako ako poistenie nehnuteľnosti
- 4.JPMorgan prináša nový spôsob platenia prostredníctvom klepnutia na iPhone
- 5.Anketa: Investičné životné poistenie speje k svojmu zániku. Problémom sú najmä poplatky, ale aj nižšie výnosy