Viaceré štáty registrujú nižší počet bankrotov. Na Slovensku ich počet vlani vzrástol o 19 %
Napriek tomu, že rok 2021 intenzívne poznamenala pandémia koronavírusu, drvivá väčšina krajín zaznamenala pokles v počte firemných bankrotov. Z analýzy Global Bankruptcy Report však vyplynulo, že Slovensko patrí k tým niekoľkým štátom, v ktorých počet bankrotov medziročne vzrástol.

Foto: Shutterstock
Pomoc zabránila množstvu krachov
Spoločnosť Dun & Bradstreet analyzovala 43 ekonomík z rôznych kútov sveta, pričom zistila, že takmer polovica z nich zaznamenala vlani medziročný pokles kolapsov miestnych spoločností. Dokonca v mnohých z nich dosiahol počet bankrotov najnižšiu úroveň za posledných 10 rokov. Medzi krajinami, ktoré oproti predchádzajúcemu roku vykázali najväčší pokles, sa nachádzajú Holandsko (–42 %), Kolumbia (–40 %), Južná Kórea (–30 %), Kanada (–30 %) a Čína (–27 %).
„Za týmito dátami vidíme množstvo faktorov, ktoré pomohli ekonomikám a súkromným spoločnostiam na celom svete udržať hlavu nad vodou. Jedným z tých najzásadnejších faktorov boli masívne záchranné balíky pomoci, ktoré poskytovali svojim firmám jednotlivé vlády. Aj napriek tomu, že väčšina z týchto balíkov bola oznámená v roku 2020, ich efekt sa naplno prejavoval až o rok neskôr,“ približuje analytička spoločnosti Petra Štěpánová.
Podľa dát Medzinárodného menového fondu kumulatívne fiškálne opatrenia v reakcii na pandémiu koronavírusu dosiahli objem 18 % globálneho HDP, pričom veľká časť z tohto objemu pochádzala z vyspelých ekonomík. Tie poskytli pomoc v priemernej výške 28,4 % svojho HDP. Len na porovnanie – balík pomoci, ktorý poskytli v reakcii na globálnu finančnú krízu v roku 2008, bol na úrovni 2,6 % HDP týchto krajín.
Najviac krachov bolo na Ukrajine
„Ďalšími faktormi, ktoré pomohli podnikom prežiť pandémiu, boli nízke úrokové sadzby, no zároveň aj akási zhovievavosť veriteľov,“ hodnotí P. Štěpánová a dodáva, že v niektorých krajinách bola vykonaná zmena v zákonoch o bankrote, aby firmám poskytli väčší priestor na pozviechanie sa, a zároveň, aby sa predišlo nepriateľským prevzatiam. Niektoré krajiny dokonca pozastavili povinnosť vyhlásiť bankrot.
Aj napriek tomu sa však mnohé krajiny kolapsom podnikov nevyhli. Štáty, ako Poľsko (+16 %) a Vietnam (+10 %), dokonca vlani čelili najväčšiemu počtu bankrotov vo svojej histórii. V podobnej situácii sa ocitlo aj Slovensko. Počet kolapsov firiem u nás vlani vzrástol o 19 %. Na prvých troch priečkach v percentuálnom náraste bankrotov sa ocitli Ukrajina (+306 %), Kazachstan (+236 %) a Dánsko (+49).
Aký bude rok 2022?
V roku 2022 by však situácia mala byť iná. Novinkou je nielen ukončenie vládnej pomoci, ale tiež vojenská invázia na Ukrajine, čo len zhorší alebo už zhoršilo finančnú situáciu v mnohých spoločnostiach. Dun & Bradstreet očakáva, že najvypuklejšia situácia môže nastať už v druhej polovici tohto roka.
Kľúčové slová
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Karloveské hody 22 - 24. septembra 2023
- 2.Fairtrade zvyšuje minimálnu výkupnú cenu kávy. Chráni tak zúfalých pestovateľov
- 3.Súkromnú výrobu piva je po novom potrebné oznámiť, hrozia pokuty
- 4.Porovnanie zdravotných poisťovní: Aké bonusy poskytujú a koľko nám prispejú?
- 5.Viaceré štáty registrujú nižší počet bankrotov. Na Slovensku ich počet vlani vzrástol o 19 %