Viac ako 50-tisíc firiem na Slovensku držia v rukách zahraniční majitelia
Počet spoločností na Slovensku, ktoré patria zahraničným vlastníkom, narastá každým rokom. Presnejšie, podnikateľské subjekty na Slovensku vlastní až 53 770 zahraničných podnikateľov. Dovedna takto vo forme základného imania ovládajú 74,6 miliardy eur.

Foto: Shutterstock
Najviac vlastníkov je z Česka a Maďarska
Najviac slovenských spoločností vlastnia majitelia z okolitých krajín – z Českej republiky, Maďarska a Rakúska. „Českí podnikatelia na slovenskom trhu ovládajú 12 595 spoločností s celkovým kapitálom 2,8 miliardy eur. Tento trend je dlhodobý, pričom počet firiem, ktoré tamojší podnikatelia kúpia, rastie každý rok,“ konštatuje analytička spoločnosti Dun & Bradstreet Petra Štěpánová.
Podľa nej túto skutočnosť ovplyvňujú nielen historické väzby a teritoriálna blízkosť, no aj nulová jazyková bariéra či podobná ekonomická situácia v oboch krajinách. O necelú tisícku subjektov menej vlastnia na Slovensku podnikatelia z Maďarska, dovedna 11 741. Ich kapitál je však výrazne nižší – 1,4 miliardy eur.
Nasledujú Rakúšania, Nemci a Ukrajinci
Trojicu najčastejších vlastníkov našich kapitálových firiem (akciové spoločnosti a spoločnosti s ručením obmedzeným) uzatvára Rakúsko. Náš sused na Slovensku vlastní celkovo 3 705 subjektov, a kumulovaná výška ich základného imania je rovnaká ako v prípade maďarských vlastníkov.
„Rozdiel v počte vlastnených subjektov medzi prvými dvoma a zvyšnými priečkami je markantný. Môže súvisieť aj s tým, že podnikatelia mimo našich najbližších susedov objavili vhodné investičné príležitosti na našom trhu až v posledných rokoch,“ spresňuje analytička. Päticu top vlastníkov uzatvárajú Nemci (2 249) a Ukrajinci (2 128).
Tradiční aj exotickí vlastníci
Medzi top 10 sa zaraďujú aj Poliaci či Rumuni. Podnikatelia z týchto krajín u nás vlastnia takmer po dve tisícky spoločností. Ich záujem oproti minulosti však výrazne ochladol. Veľké zastúpenie majú aj Briti (1 221) či podnikatelia spoza Atlantiku (1 149). Vlastnícke zastúpenie na Slovensku majú aj krajiny, ako Burkina Faso, Nigéria, Uzbekistan, Kolumbia či Zimbabwe.
Kľúčové slová
Vojna na Ukrajine

Rok 2022

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie


SPRAVODAJSTVO




- 1.Vláda schválila jednorazové zvýšenie prídavkov na deti vo výške 100 eur
- 2.Slováci čoraz častejšie využívajú výhodné úrokové sadzby sporenia v Česku
- 3.Kryptomena luna stratila 99 % zo svojej hodnoty. Pridajú sa aj ďalšie?
- 4.Národná banka Slovenska chce vytvoriť jednotný dátový sklad a inovuje aj svoju webstránku
- 5.Martin Vlachynský: Pozor na ekonomický populizmus, situáciu na Slovensku to môže len zhoršiť