Veľké firmy musia reportovať svoje ESG, pridajú sa k nim aj menšie, pomôžu kalkulačky
Začiatkom tohto roka nadobudla platnosť nová smernica Corporate Sustainability Reporting Directive – CSRD, ktorá spoločnostiam s viac ako 500 zamestnancami káže reportovať svoje ESG (Environmental, Social and Governance) ukazovatele. Cieľom tohto opatrenia je zvýšiť transparentnosť a zodpovednosť firiem v oblasti udržateľnosti a životného prostredia, a tým prispieť k eliminácii negatívnych vplyvov na našu planétu.
Foto: Shutterstock
Koho sa týka povinný report
Reportovacia povinnosť v súvislosti s ESG sa v tomto roku týka najskôr najväčších spoločností, ktoré majú viac ako 500 zamestnancov. V roku 2025 bude táto povinnosť rozšírená aj na väčšinu stredných spoločností v Európskej únii, ktoré spĺňajú aspoň dve z týchto troch kritérií:
1) spoločnosť má viac ako 250 zamestnancov,
2) dosahuje čistý ročný obrat aspoň 40 miliónov eur,
3) vlastní aktíva vo vyššej hodnote ako 20 miliónov eur.
„Na Slovensku sa nová povinnosť v tomto roku bude týkať približne 700 spoločností z kategórie ,väčších´. To však neznamená, že ostatné spoločnosti sa vykazovaniu ESG údajov v najbližšom období úplne vyhnú. Mnohé z nich budú oslovené v rámci dodávateľských reťazcov či pri posudzovaní bankami v úverových procesoch,“ konštatuje špecialista na oblasť ESG spoločnosti CRIF – Slovak Credit Bureau Matej Repa.
V roku 2026 budú musieť v súlade so smernicou CSRD s reportovaním začať aj malé a stredné firmy, ktoré emitovali cenné papiere na burze v EÚ. To znamená, že aj mnohé slovenské firmy budú musieť poskytovať podrobné správy o svojej uhlíkovej stope a ďalších ESG ukazovateľoch.
Čo je cieľom ESG reportingu
Cieľom ESG reportingu je zvýšiť transparentnosť podniku v oblasti životného prostredia, firemnej spoločenskej zodpovednosti a strategického podnikového riadenia. Sleduje sa tak napríklad zaobchádzanie podniku s odpadom, spotreba fosílnych palív, dodržiavanie ľudských práv a etiky na pracovisku či protikorupčné mechanizmy podniku.
Informácie slúžia ako dobrý odrazový mostík pri zlepšovaní udržateľnosti vo firme. Vykazovanie ESG údajov však netreba podceniť, pretože môže ovplyvniť rozhodovanie investorov a bánk o financovaní podniku.
Emisná kalkulačka pre prepravu zásielok
V súlade s novými legislatívnymi požiadavkami a v záujme lepšieho sledovania ESG kritérií sa začínajú objavovať riešenia, ktoré umožnia firmám získať prehľad o ich uhlíkovej stope, čo je nevyhnutné pre splnenie zákonných požiadaviek a pre zlepšenie environmentálnej zodpovednosti. Napríklad spoločnosť DB Schenker pripravila riešenie na sledovanie a generovanie emisných reportov v podobe emisnej kalkulačky, prostredníctvom ktorej si firmy môžu vypočítať a sledovať množstvo vyprodukovaných skleníkových plynov spojených s prepravou ich zásielok.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Ľadový dóm, kilometre zjazdoviek a bežkárskych tratí, skialpinizmus aj rôzne podujatia. Vysoké Tatry majú v zime čo ponúknuť
- 2.Podnikatelia si môžu znížiť daň superodpočtom, ten sa zvyšuje na 200 %
- 3.Pri celoročnom cestovnom poistení pozor na lehoty návratu do vlasti
- 4.Pozor na nakupovanie vianočných darčekov na splátky
- 5.Novou členkou predstavenstva Tatra banky je Zuzana Koštialová