Tržby síce medziročne rastú, služby sa však trápia a významne zaostávajú
Slovenský maloobchod v októbri opäť zaznamenal nárast tržieb. Už štvrtý mesiac po sebe. Oproti októbru 2019 tržby vzrástli o 2,8 %. K tomuto stavu najviac prispelo zvýšenie tržieb v super- a hypermarketoch (o 4,1 %) a v predajniach s tovarom do domácnosti (o 3,3 %).

Foto: Shutterstock
Prilepšili si tiež predajne s ostatným špecializovaným tovarom, ako sú napríklad drogérie či lekárne, ktoré zaznamenali medziročný nárast 11 %.
Partner článku
Kríza najviac ničí služby, najmä ubytovacie
V tejto kategórii sa však nachádzajú tiež predajne s obuvou a koženými výrobkami či predajne oblečenia, ktoré zďaleka nedosahujú také pozitívne výsledky. Oba druhy prevádzok zaznamenali v októbri medziročné zhoršenie tržieb o viac než 20 %. Významné poklesy tiež zaznamenávame pri predaji pohonných hmôt, čo je však spojené aj s nižšími cenami na čerpacích staniciach.
Tržby v službách sú súčasnou krízou zasiahnuté oveľa výraznejšie. „V ubytovaní sme zaznamenali až dvojtretinový pokles tržieb oproti rovnakému obdobiu minulého roka. Stalo sa tak po relatívne silnejších letných mesiacoch s medziročnými poklesmi na úrovni do 30 %. V reštauráciách a pohostinstvách sme v októbri videli 17 % pokles oproti októbru 2019, čo prišlo po troch letných mesiacoch s medziročným nárastom tržieb,“ konštatuje analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák.
Nádej na zlepšenie prinesie vakcína
Podľa neho je potrebné tieto výsledky pripísať predovšetkým silnejúcej druhej vlne protiepidemiologických opatrení a zavádzaným reštrikciám, predovšetkým v druhej polovici októbra. „Vzhľadom na charakter opatrení a vývoj ostatných ukazovateľov predpokladáme, že vplyv ďalšej vlny pandémie pocíti predovšetkým sektor služieb,“ hovorí M. Horňák.
Ako uviedol ďalej, reštrikcie pretrvávali aj v novembri, a preto veľký priestor na zlepšenie situácie v službách v najbližších mesiacoch nie je. Nádejou je skoré schválenie použitia vakcíny proti vírusu COVID-19 v kombinácii s dobrou logistikou vakcinácie, čo by mohlo odvetviam služieb výrazne odľahčiť.
Zdravotná kríza môže skončiť už o rok, ekonomické dôsledky potrvajú dlhšie
Prvá európska krajina, ktorá schválila použitie vakcíny proti COVID-19 od spoločností Pfizer/Biontech, je Veľká Británia. S vakcináciou v krajinách Európskej únie by sa malo začať v januári 2021. „Na základe dnes známych údajov môžeme predpokladať, že krajiny takzvaného rozvinutého sveta získajú kolektívnu imunitu do konca tretieho štvrťroka 2021, čo bude znamenať definitívny koniec súčasnej zdravotnej krízy. Ekonomické dôsledky však budú citeľné ešte po dlhý čas,“ tvrdí analytik Saxo Bank Christopher Dembik.
Kľúčové slová
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Dôchodky sa budú mimoriadne zvyšovať už od júla tohto roku – v priemere o 61 eur
- 2.Alkohol za volantom môže vyjsť vodiča aj na 100-tisíc eur
- 3.EÚ vlani vyviezla cibuľky kvetov za 100,6 milióna eur. Lídrom v tomto obchode je Holandsko
- 4.Pohonné látky sú opäť drahšie ako pred týždňom či dvoma
- 5.Changpeng Zhao: Šéf Binance bagatelizuje hrozbu digitálnych mien centrálnych bánk pre kryptosvet