Transakčná daň sa prejavila naplno, vyhnúť sa jej však nie je ľahké
Transakčná daň pred viac ako mesiacom zasiahla firmy a podnikateľov v plnej sile. Mnohí ešte aj dnes zvažujú, ako by sa jej mohli vyhnúť. To však vôbec nie je také jednoduché. Jedna z možností, ktorú stále zvažujú, je presun účtu či samotnej firmy do zahraničia. Avšak nijako si tým nepomôžu. Na úskalia takýchto opatrení upozorňuje partnerka poradenskej skupiny ATLAS GROUP Ina Kováčová Bečková.

Foto: Freepik
Prečo nepomôže presun firmy do zahraničia
Ak by sa firma rozhodla pre transakčnú daň preložiť sídlo do zahraničia, jej majiteľ by mal počítať s tým, že to nebude automaticky znamenať, že už bude dane a odvody platiť iba mimo Slovenska. Dôležité pre platenie daní je to, kde firma či podnikateľ vykonávajú činnosť a majú fyzickú prevádzku. Čiže to, kde majú takzvanú stálu prevádzkareň. A na to je potrebné, aby v danej krajine vykonávala činnosť firma či jej zamestnanci aspoň šesť mesiacov. „Ak teda spoločnosť či živnostník budú aj naďalej podnikať na Slovensku, dane vrátane transakčnej dane, budú musieť platiť aj na Slovensku,“ konštatuje Ina Kováčová Bečková. Daňové priznanie tak budú musieť podávať aj na Slovensku a tiež aj v krajine, kde bude mať sídlo.
Prečo nepomôže otvorenie účtu v zahraničí
V snahe obísť platenie transakčnej dane si môže firma či živnostník povedať, že si jednoducho otvorí účet v zahraničí alebo že bude platiť cez zahraničné platobné služby, ako sú Revolut či PayPal. Na takéto situácie však zákon o dani z finančných transakcií pamätal. „Ak by podnikateľ platil z týchto účtov, nijako by si nepomohol. Práve naopak. Okrem platenia transakčnej dane v rovnakej výške by na neho boli prenesené aj ďalšie povinnosti, ktoré inak robí banka. Pretože z podnikateľa, ktorý je daňou zaťažený, sa stáva aj platiteľ dane. Teda ten, ktorý mesačne odvádza daň štátu a plní ďalšie oznamovacie povinnosti či povinnosti vedenia záznamov, čo mu prinesie administratívu navyše,“ vysvetlila Ina Kováčová Bečková z ATLAS GROUP.
Transakčná daň a virtuálne meny
V prípade, že by sa firma či podnikateľ rozhodla používať virtuálne meny či kryptoaktíva, je pravdou, že platby uskutočnené z krypto peňaženky momentálne nepodliehajú dani z finančných transakcií. „Keď však podnikateľ za nákup kryptoaktív zaplatí z firemného účtu, za odchádzajúcu platbu mu bude strhnutá transakčná daň,“ dodáva Ina Kováčová Bečková. Nevýhodou môže byť podľa jej slov tiež fakt, že na Slovensku sa platenie kryptoaktívami bežne nezvykne používať.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2025
Investičná kalkulačka

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Spreneveru v Petržalke bude vyšetrovať ÚBOK, zastupujúca starostka dala naceniť externý audit
- 2.Farmári blokujú cesty naprieč celým Francúzskom na protest proti nízkym zárobkom a rastúcim nákladom (foto)
- 3.Dôchodky pre matky sa v 2026 zvýšia: Štát uzná starostlivosť o deti ako plnohodnotnú prácu
- 4.Otravné telefonáty sa stanú minulosťou. Predvoľba (0)888 znamená, že ide o marketingový hovor
- 5.Finanční agenti a finanční poradcovia budú vypĺňať štvrťročné výkazy