Takmer každá piata firma sa v čase koronakrízy prepadla zo zisku do straty. Môže za to aj zlé riadenie nákladov
Pri pohľade na hospodárenie firiem v predchádzajúcom roku je viditeľný veľký nepomer medzi poklesom ich tržieb a zisku. Mnoho firiem sa snažilo čeliť dôsledkom pandémie koronavírusu po svojom, väčšinou rýchlym plošným znížením nákladov. Prinieslo to síce okamžité výsledky, no boli len krátkodobé.
Foto: Shutterstock
Nepomer medzi poklesom tržieb a zisku
Extrémne situácie, aké priniesla koronakríza, primäli mnoho firiem prijať aj extrémne opatrenia. Rýchle plošné zníženie nákladov síce umožnilo okamžité výsledky, no ako upozorňujú odborníci, efekt je len krátkodobý. Firmy by mali pozornejšie sledovať, kde zbytočne plytvajú peniazmi.
„Ak sa pozrieme na výsledky hospodárenia firiem za rok 2020, vidíme veľký nepomer medzi poklesom tržieb a zisku. Spočíva najmä v tom, že firmy si neudržali pod kontrolou najmä vývoj režijných nákladov. Predpokladáme, že variabilné náklady, ktorých vývoj ide rovnomerne s vývojom tržieb, klesli približne rovnako,“ konštatuje konzultant spoločnosti Expense Reduction Analysts (ERA) Juraj Janči.
Čistý zisk výrazne padol
„Kým celkový objem tržieb za rok 2020 vykázal hodnotu približne 74 miliárd eur, čo oproti 81 miliardám eur v roku 2019 predstavuje pokles o 8,6 %, prevádzkový zisk klesol o 9,1 % a čistý zisk až o 18,9 %,“ konštatuje J. Janči s tým, že medziročný nárast firiem s vykázanou účtovnou stratou predstavuje 17,9 %. To znamená, že takmer každá piata firma na Slovensku sa v čase koronakrízy prepadla zo zisku do straty.
Najhoršie skončil sektor HoReCa
Nepomer medzi poklesom tržieb a zisku je viditeľný najmä pri troch sektoroch najviac postihnutých koronakrízou. Ako vyplýva z údajov ERA, okrem služieb cestovného ruchu, hotelierskych a gastronomických prevádzok, boli, pokiaľ ide o prevádzkový zisk, výrazne zasiahnuté aj súkromné školy, zariadenia pre voľný čas a firmy z chemického priemyslu.
„Firmám zo sektora HoReCa vlani v porovnaní s rokom 2019 klesol obrat o viac ako 37 %. Za to isté obdobie im klesol prevádzkový zisk až o viac ako 86 %,“ upozorňuje odborník. V prípade súkromných škôl a zariadení pre voľný čas klesol obrat o 20 % a prevádzkový zisk o 21 %, a v prípade firiem z chemického priemyslu je pokles obratu v sledovanom období o vyše 17 % a prevádzkového zisku o vyše 22 %.
Náklady mimo kontroly
Spomenuté sektory podľa ERA neudržali pod kontrolou najmä vývoj režijných nákladov. Tie nie sú vyvolané priamo výrobou. „Sú to najmä náklady výrobnej, správnej a odbytovej réžie, ako napríklad nájomné a energie, náklady na údržbu a opravy strojov a zariadení, náklady na dopravné prostriedky, IT a Telco náklady, bankové poplatky a poistenie, náklady na chod back office a kancelárie, strážna služba, stravovanie a podobne,“ vysvetľuje J. Janči.
Podľa jeho slov počas koronakrízy mnoho firiem reagovalo skratovo s cieľom rýchlo znížiť akékoľvek náklady. V záujme dlhodobého podnikania má však väčší zmysel riadená optimalizácia nákladov. Kľúčom je nájsť optimálnu cenu dodávaného tovaru alebo služby.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Najvýkonnejšie akcie v indexe S&P 500 má energetická spoločnosť Vistra
- 2.Martin Lancz: Myslím si, že investičná skupina Arca napokon skončí v konkurze
- 3.Až 60 % percent Slovákov si v investíciách neverí. Čo nám robí najväčšie problémy?
- 4.V druhom dôchodkovom pilieri za pol roka pribudlo takmer 30-tisíc nových sporiteľov
- 5.Českú novinárku vyšetrujú pre reportáže o sektách, za jedno hnutie agitovala aj slovenská prokurátorka