Takmer 57-tisíc firiem pôsobiacich na Slovensku má zahraničných majiteľov
Česká republika, Maďarsko a Rakúsko – to sú tri krajiny, z ktorých pochádza najviac zahraničných vlastníkov firiem pôsobiacich na Slovensku. Každoročne pritom na Slovensku rastie počet podnikov, ktorých majiteľ pochádza z cudziny. Podľa aktuálnych dát vlastní na našom území firmu presne 56 944 podnikateľov z rôznych kútov sveta.

Foto: Shutterstock
Základné imanie v hodnote 75 miliárd dolárov
Celkový objem kapitálu vo forme základného imania, ktorý v súčasnosti držia cudzinci vo firmách na Slovensku, predstavuje hodnotu 74,3 miliardy eur. V porovnaní s koncom roka 2021 ide o mierny pokles (74,6 miliardy eur).
Naopak, počet firiem, ktoré sa nachádzajú v rukách zahraničných vlastníkov, narástol – z 53 770 na aktuálnych 56 944. Najviac slovenských spoločností pritom vlastnia majitelia zo susedných krajín – z Česka, Maďarska a Rakúska.
Českí podnikatelia vlastnia 13 838 spoločností
„Českí podnikatelia na slovenskom trhu vlastnia 13 838 spoločností, čo medziročne predstavuje nárast o 1 243 subjektov. Česi boli vlani zo všetkých krajín v nákupoch podielov v slovenských firmách výrazne najaktívnejší,“ konštatuje analytička spoločnosti Dun & Bradstreet Petra Štěpánová.
Počet spoločností, do ktorých českí podnikatelia pravidelne na Slovensku vstupujú, z roka na rok rastie. V roku 2018 to bolo 10 341 podnikov, na konci roka 2021 počet českých vlastníkov našich subjektov dosiahol číslo 12 595.
„Tento fakt ovplyvňujú nielen historické väzby a teritoriálna blízkosť, no aj nulová jazyková bariéra či podobná ekonomická situácia v oboch krajinách. Celkový kapitál, ktorý ovládajú, však v porovnaní s rokom 2021 klesol z 2,8 na 2,6 miliardy eur,“ pokračuje analytička.
Česi, Maďari, Rakúšania, Ukrajinci a Nemci
Tesne za Českou republikou nasleduje Maďarsko. Tamojší podnikatelia u nás vlastnia 12 033 firiem. Prvú trojicu uzatvára Rakúsko. Jeho občania na Slovensku vlastnia celkovo 4 144 subjektov, pričom vlani u nás získali podiel v 439 podnikoch. Po Čechoch sa tak zaradili k druhým najaktívnejším zahraničným investorom u nás. Päticu najčastejších vlastníkov uzatvárajú Ukrajinci (2 574) a Nemci (2 374).
Medzi top 10 patria aj Poliaci či Taliani. Podnikatelia z týchto krajín u nás vlastnia približne po dve tisícky spoločností. Do prvej desiatky podnikateľov, ktorí na Slovensku majú firmy, sa radia aj vlastníci z Rumunska (1 524), Veľkej Británie (1 351) a Spojených štátov amerických (1 223).
Najväčší objem kapitálu v základnom imaní kúpených firiem vlani ovládli vlastníci z Nemecka (medziročne +1,5 miliardy eur) a Luxemburska (+1,2 miliardy eur).
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2025
Investičná kalkulačka

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Desiatka najlepšie zarábajúcich generálnych riaditeľov na svete
- 2.Slovenské firmy a inštitúcie absolvovali počas misie v Indii vyše tristo obchodných rokovaní
- 3.Na Trojičnom námesti v Trnave sa uskutoční ďalší protest, po ňom bude nasledovať hlasný pochod
- 4.Zelenskyj je podľa Trumpa diktátor, ktorý odmieta voľby
- 5.Top päť kryptoaktív s najväčším potenciálom v roku 2025