Švarcsystém je dôsledkom vysokého daňového zaťaženia a neflexibilného Zákonníka práce
Slovensko má spomedzi krajín Európskej únie najvyšší podiel takzvaných fiktívnych živnostníkov. Keďže sa chystajú zmeny v Zákonníku práce, ktoré by mali eliminovať vplyvy švarcsystému v praxi, firmy by už v predstihu a preventívne mali minimalizovať budúce riziká a škody, ktoré by mohli vzniknúť po prípadnom odhalení porušovania zákona v podobe sankcií a pokút.
Foto: Freepik
Kto je fiktívny živnostník
Ministerstvo financií SR vypočítalo, že takzvaný švarcsystém teoreticky stojí štátnu pokladnicu až 648 miliónov eur ročne. Živnostníci totiž odvádzajú z celkovej ceny práce 6-násobne nižšie daňovo-odvodové platby za prvý rok živnosti a 2,3-násobne nižšie platby za ďalšie roky živnosti.
„Pojem fiktívny živnostník sa vzťahuje na osoby, ktoré síce formálne vystupujú ako živnostníci, no v skutočnosti vykonávajú činnosti za podmienok zhodných so zamestnaneckým pomerom. Takíto jednotlivci často pracujú v pevne stanovených pracovných časoch, s pevne určenou odmenou a na mieste klienta, pričom využívajú jeho infraštruktúru,“ spresňuje partner a advokát v poradenskej spoločnosti Highgate Group Peter Varga.
Pokuty a sankcie
Firmy, ktoré zamestnávajú fiktívnych živnostníkov, čelia výraznému riziku. Pri kontrole zo strany úradov môžu byť vystavení vysokým pokutám a iným sankciám. Za nelegálne zamestnávanie na živnosť udeľuje štát firmám pokutu od 2-tisíc do 200-tisíc eur.
Ak sa navyše týka viacerých osôb súčasne, je to vždy aspoň 5-tisíc eur. Živnostník, ktorý si týmto spôsobom privyrábal, môže dostať sankciu 331 eur. Pri kontrolách zo strany Finančnej správy SR môžu byť tieto sankcie ešte vyššie.
Prečo máme problémy so švarcsystémom
Téma fiktívnej živnosti je dôležitá aj pre Slovenský živnostenský zväz. Ten je proti tomu, aby typické zamestnania, ktoré spĺňajú všetky parametre štandardného pracovného pomeru, boli zakrývané nejakou formou fiktívnej živnosti. Je však otázkou, prečo takýto stav vzniká. Podľa viceprezidenta SŽZ Jána Palenčára je hlavnou príčinou vysoké daňovo-odvodové zaťaženie a neflexibilný Zákonník práce.
„Na prvom mieste by malo stáť právo jednotlivca slobodne sa rozhodnúť, či chce vstúpiť do pracovného pomeru, alebo či chce začať podnikať, no za predpokladu dodržiavania platnej legislatívy a so všetkou zodpovednosťou, ktoré toto rozhodnutie nesie,“ tvrdí J. Palenčár.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Noc světových vánočních melodií 16. decembra 2024 - 20. januára 2025
- 2.WAVE Festival: Halloween - Trenčín 31. októbra 2024
- 3.LADY CARNEVAL - Největší hity božského Káji 23. novembra 2024
- 4.Fico: Súčasná vláda nemala doteraz žiadnu väčšiu aféru
- 5.Peňaženky na digitálne euro by sa v ideálnom prípade mohli objaviť už v roku 2025