Straty v gastro biznise sa budú rátať na jar, ohrozených je 60 % podnikov
Zatvorené reštaurácie, neskôr prevádzka s obmedzeniami, potom letná sezóna, následne druhá vlna pandémie koronavírusu, a teraz tvrdý lockdown. Počas uplynulých 10 mesiacov si mnohí podnikatelia v gastro biznise siahli na podnikateľské dno. Už dnes je mnohým jasné, že všetci sa z neho zrejme neodrazia.
Foto: Shutterstock
Gastro podnikatelia počas zákazu vychádzania bojujú o prežitie
Koncom roka 2020 mali reštaurácie otvorené pre svojich zákazníkov aspoň terasy. Aj keď teploty vysedávaniu vonku nepriali, mnohé reštaurácie to vnímali v duchu „keď neprší, aspoň kvapká“. O dva mesiace však museli zatvoriť aj terasy. Medzitým mali čiastočný lockdown, no a od 1. januára 2021 platí, že zákazník si jedlo môže len kúpiť a zobrať si ho domov. Teda pokiaľ mu zákaz vychádzania vôbec umožní po jedlo si prísť.
Gastro zariadenia tak môžu fungovať len ako výdajne jedál a nápojov, alebo prostredníctvom donáškovej služby. Zvládnutie zákazu vychádzania je pre mnohých gastro podnikateľov doslova otázkou podnikateľského prežitia či smrti.
Viaceré združenia a platformy na podporu gastra hovoria o kritickej situácii. „Uvidíme, ako sa podarí prežiť prevádzkam lockdown,“ reaguje hovorkyňa iniciatívy Pomoc pre gastro Magdaléna Koreny s tým, že najhoršie je to, že nikto nevie, kedy sa táto situácia skončí.
Zimu nemusí „prežiť“ viac ako polovica podnikov
Počas prvej vlny pandémie ukončilo činnosť 20 % podnikateľov v gastro biznise. Podľa jesenného prieskumu platformy #StáleMámeChuť, ktorá zastrešuje viacero gastro organizácií a iniciatív, pokiaľ nepríde výrazná pomoc od štátu, v ohrození je až 60 % podnikov.
To by pri súčasných 12-tisíc podnikoch znamenalo krach približne 7 200 prevádzok. Gastro odvetvie na Slovensku pritom generuje obrat 1,4 miliardy eur ročne a priamo zamestnáva 53-tisíc pracovníkov a nepriamo 40-tisíc dodávateľov surovín a služieb.
Aktuálne smeruje do konkurzu aj majiteľ značky Gastronet, ktorá stojí za konceptom Pizza Mizza. Dve posledné prevádzky, v obchodných centrách v Bratislave, zatvorili už na jar. Dôvodom bola koronakríza. Zákazníci si však obľúbené talianske jedlo môžu kúpiť ešte v jej troch fungujúcich franšízach.
V novembri 2020 ohlásila koniec jedna z najstarších kaviarní Carpano v Košiciach. Na trhu bola 50 rokov. V decembri ohlásila koniec aj obľúbená Vináreň Reštaurácia pri Kaplnke v bratislavských Vajnoroch.
Menej pijeme v reštauráciách, vynahrádzame si to doma
Výrazný pokles o 40 % zaznamenal za prvý polrok 2020 aj predaj piva v reštauráciách. Uvádza to Slovenské združenie výrobcov piva a sladu. Prepad spôsobili zatvorené či obmedzené prevádzky. Celkový predaj piva sa však výrazne neznížil. V priebehu prvého polroka 2020 to bolo iba o 5 % menej. Spotrebitelia si čapované pivo nahradili baleným, ktoré si kupovali v potravinách, aby ho vypili doma.
Pomoc pomôže, nie je však liekom na všetko
Hygienické opatrenia a zmeny zákazníckeho správania zasiahli všetky gastro prevádzky. Organizácie vítajú pomoc od štátu, ktorou je príspevok na zamestnancov (Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR), pomoc s nájomným (Ministerstvo hospodárstva SR) a dotácia pre gastro sektor do 10 % stratených obratov (Ministerstvo dopravy a výstavby SR).
Na druhej strane však hovoria, že pomoc sama osebe nestačí. „Pomôže kompenzovať iba časť nákladov prevádzok v sektore gastro služieb, a je len jedným z krokov na riešenie dlhodobo kritickej situácie,“ vysvetľuje prezidentka Slovenského združenia výrobcov piva a sladu Jana Shepperd.
„Ak sa to nezmení, mnohé gastro prevádzky neprežijú zimu,“ myslí si M. Koreny s tým, že prijatie šiestich opatrení, ktoré iniciatíva Pomoc pre gastro navrhla ešte v decembri 2020, je stále aktuálne a potrebné.
Šesť opatrení iniciatívy Pomoc pre gastro
-
Stopercentná náhrada mzdy bez zbytočnej byrokracie.
-
Štátne záruky za úvery pre gastro prevádzky.
-
Podpora nájomného bez spoluúčasti prenajímateľa.
-
Priama finančná podpora konzumácie v gastro podnikoch.
-
Jasné podmienky pre opätovné otvorenie prevádzok.
-
Dlhodobé zníženie DPH na stravovacie služby na 10 %.
„Robíme všetko pre to, aby sme z rezortu práce pomohli čo najviac zamestnávateľom, zamestnancom či živnostníkom. Prvá pomoc má výsledky, žiadateľom už odišlo takmer 800 miliónov eur,“ reaguje hovorkyňa Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR Veronika Pažičová s tým, že pomoc bude pokračovať po celý rok 2021 a následne sa preklopí do trvalého fondu udržania zamestnanosti.
Šancu majú tí, ktorí sa prispôsobia
Niektoré podniky na Slovensku sa aj napriek poklesu tržieb rýchlo prispôsobili a vyťažili zo situácie, čo sa dalo. Napríklad sieť prevádzok McDonald´s na Slovensku stavila počas pandemického roka 2020 na inovatívne spôsoby predaja, ktoré preukázali potenciál tohto konceptu.
„Ako najdostupnejšie a najkľúčovejšie predajné kanály sa ukázali výdajné okienka, služba „takeaway“ a doručovacia služba McDelivery, kde sme počas roka rozširovali rozvozové zóny,“ vysvetľuje PR supervízorka Lucia Poláčeková s tým, že pôvodne túto službu v Bratislave poskytovali štyri reštaurácie. V priebehu minulého roka pribudlo ďalších dvanásť. Okrem toho v McDonald´s na Slovensku neprepúšťali žiadnych interných pracovníkov, dokonca prijímali nových ľudí.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Dramatické road movie o úteku v ústrety dospelosti – Už ťa nemám rád
- 2.Daň z finančných transakcií je realitou. Čo to prinesie v praxi?
- 3.Do platnosti vstúpili nové pravidlá pre preclievanie, ruší sa aj oslobodenie zásielok od DPH
- 4.RTVS sa ohradzuje voči vyhláseniam Čekovského o predraženej výrobe diskusnej relácie Do kríža
- 5.The Best Epic Film Music & Music of Game of Thrones 22. novembra 2024