Slovenské firmy čoraz viac zaostávajú v digitalizácii, rozdiely sú priepastné
Slovenské firmy patria k najmenej digitalizovaným v rámci krajín Európskej únie a ich zaostávanie za priemerom Únie sa stále prehlbuje. Ukazuje to štúdia DESI (Digital Economy and Society Index), ktorú každoročne vydáva Európska komisia (EK).

Foto: Shutterstock
Analytika dát, cloud, umelá inteligencia
V integrácii digitálnych technológií vo firmách, ktorá je jedným zo štyroch hlavných kritérií indexu digitálnej ekonomiky a spoločnosti, sa Slovensko spomedzi dvadsiatich siedmich krajín Európskej únie umiestnilo na 21. mieste.
Ukazovateľ vyjadruje, ako intenzívne podniky využívajú technológie pre elektronickú výmenu a zdieľanie informácií, sociálne médiá, analytiku, cloud a umelú inteligenciu, ale taktiež či vystavujú a prijímajú elektronické faktúry a aký podiel má elektronické obchodovanie na ich celkových tržbách.
Pozícia je rovnaká, zaostávanie stále narastá
Hoci medziročne sa postavenie Slovenska v rebríčku nezhoršilo, rozdiel vo využívaní digitálnych technológií medzi firmami z krajín, ktoré sú v digitalizácii pred nami, a slovenskými spoločnosťami sa zväčšuje. Kým pred piatimi rokmi zaostávali slovenské firmy v celkovom skóre digitalizácie za európskym priemerom zhruba o 12 %, aktuálne predstavuje rozdiel takmer 30 %.
V čom sme predposlední v rámci EÚ
„Index DESI ukazuje, že slovenské firmy málo využívajú technológie pre dátové analýzy. Vlani išlo iba o niečo viac ako 5 % firiem, zatiaľ čo napríklad v Holandsku a v Dánsku je ich vyše štvrtina. Menej ako na Slovensku ťažia z analytiky veľkých objemov dát už iba podniky v Rumunsku,“ upozorňuje country manažér softvérovej a poradenskej spoločnosti SAS Slovakia Richard Kraus.
Na predposlednom mieste z európskej dvadsaťsedmičky sa Slovensko ocitlo aj v rebríčku využívania umelej inteligencie a výrazne podpriemerné je tiež v rozšírení cloudu, ktorý využíva menej ako pätina firiem.
Máme k dispozícii stratégiu aj akčný plán
„Slabou digitalizáciou sa firmy pripravujú o možnosť získať konkurenčné výhody, či už zlepšením produktov a služieb, skvalitnením celkovej zákazníckej skúsenosti, alebo expanziou na nové trhy,“ dodáva R. Kraus.
Lepší manažment a intenzívnejšie využívanie dát považuje Európska komisia za jednu zo strategických úloh pre zvýšenie konkurencieschopnosti Európskej únie vo svete. Víziou komisie je, aby do roku 2030 používalo cloud, umelú inteligenciu a analytiku dát až 75 % firiem. Na dlhodobý trend stagnácie až poklesu hodnotenia v DESI zareagovala aj slovenská vláda, ktorá tento rok schválila stratégiu a akčný plán na zlepšenie postavenia Slovenska v tomto indexe.
Kľúčové slová
Podujatia

2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





- 1.Viacero bánk ku koncu januára upravovalo úrokové sadzby svojich hypotekárnych úverov
- 2.Komu pomohol kolaps kryptoburzy FTX a komu, naopak, najviac uškodil
- 3.Changpeng Zhao: Šéf Binance bagatelizuje hrozbu digitálnych mien centrálnych bánk pre kryptosvet
- 4.Národná banka Slovenska pokutovala ďalšieho samostatného finančného agenta
- 5.Na Slovensku je po prvý raz viac ako pol milióna živnostníkov