Slovákom sa predražia nákupy v mimoeurópskych e-shopoch
Slovenské e-shopy, ktoré predávajú tovar alebo služby zákazníkom do zahraničia, si musia začať dávať pozor na svoj obrat. Novela zákona o DPH, ktorú tento týždeň schválila vláda, prináša zásadné zmeny pri zdaňovaní elektronického obchodu.

Foto: Shutterstock
Internetové nákupy a predaj čakajú zmeny
Ak do krajiny Európskej únie (EÚ) ročne odošlú koncovým zákazníkom objednávky za viac ako 10 000 eur, musia sa povinne zaregistrovať na platenie dane z pridanej hodnoty v štáte, kam ich tovar smeruje.
„Doterajšia prax bola taká, že ak internetový obchod predával tovar zákazníkom napríklad do 10 krajín EÚ, musel sa v každej z nich zaregistrovať na platenie DPH. Stačilo, ak ročný obrat prekročil hranicu 35 000 až 100 000 eur v závislosti od podmienok konkrétneho štátu. EÚ však znižuje hranicu ročného obratu na 10 000 eur, ale zároveň systém zjednoduší. Od budúceho roka sa stačí zaregistrovať iba v jednom štáte EÚ,” vysvetľuje situáciu daňový manažér spoločnosti LeitnerLeitner Martin Michalides.
Európske, ázijské a americké e-shopy sa zrovnoprávnia
Firmy môžu v roku 2021 využiť takzvaný systém jednotného kontaktného miesta (one-stop-shop). Stačí, ak za internetové objednávky pre konečných EÚ zákazníkov podajú priznanie a zaplatia DPH iba v jednom štáte. Slovenskí obchodníci môžu o zriadenie jednotného kontaktného miesta požiadať Finančnú správu SR, ktorej budú štvrťročne podávať priznanie.
Výraznou zmenou prejde aj objednávanie tovaru cez ázijské, čínske či americké online platformy. Dodávateľ tovaru alebo samotná webová online platforma pripočíta k cene tovaru aj DPH krajiny, kam tovar smeruje. Okrem toho musia v EÚ podať daňové priznanie a uhradiť daň.
„Cieľom tejto zmeny je zrovnoprávniť postavenie európskych podnikateľov s ostatnými zahraničnými, ktorí teraz nemusia odvádzať DPH. Ázijské či americké online platformy sa v budúcom roku musia zaregistrovať v EÚ a plniť si administratívne povinnosti. Rovnako môžu využiť výhodu takzvaného jednotného kontaktného miesta a zaregistrovať sa v jednej krajine EÚ s platnosťou pre celú EÚ,” konštatuje ďalej M. Michalides.
DPH sa bude platiť zo všetkých doručených balíkov
Výsledkom blížiacich sa zmien je, že zákazníkom sa v roku 2021 predražia nákupy v mimoeurópskych e-shopoch. Skončí sa výhoda pre zásielky do 22 eur, ktoré sú teraz oslobodené od platenia DPH.
Od 1. 7. 2021 sa bude zo všetkých doručených balíkov platiť DPH bez ohľadu na hodnotu objednávky. DPH môže od zákazníka vyberať a odviesť aj prepravca – napr. pošta alebo kuriérska spoločnosť.
Všetky spomínané zmeny so sebou prinesie novela zákona o DPH, ktorá nadobudne účinnosť od 1. januára 2021. Pozor však na výnimku pre pandémiu COVID-19. Dostali ju pravidlá pre predaj na diaľku (internetový predaj) a platiť začnú až od 1. júla 2021.
Kľúčové slová
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Dôchodky sa budú mimoriadne zvyšovať už od júla tohto roku – v priemere o 61 eur
- 2.Alkohol za volantom môže vyjsť vodiča aj na 100-tisíc eur
- 3.EÚ vlani vyviezla cibuľky kvetov za 100,6 milióna eur. Lídrom v tomto obchode je Holandsko
- 4.Pohonné látky sú opäť drahšie ako pred týždňom či dvoma
- 5.Changpeng Zhao: Šéf Binance bagatelizuje hrozbu digitálnych mien centrálnych bánk pre kryptosvet