Slováci v Českej republike ovládajú už viac firiem ako Rusi
Historicky prvýkrát ovládli slovenskí podnikatelia biznis v českých spoločnostiach. Od minulého roka doteraz zaradili do svojich portfólií 458 spoločností, čím sa prvýkrát stali najčastejšími zahraničnými vlastníkmi českých firiem.

Foto: Shutterstock
Spolu tak u našich západných susedov Slováci riadia 13 948 podnikov. Na druhú priečku odsunuli Rusov, ktorí českému trhu vládli dlhé roky. Tí sa zároveň, podľa analýzy poradenskej spoločnosti Bisnode, z tamojšieho trhu pomaly sťahujú. Slováci v českých firmách ovládajú kapitál vo výške bezmála 1,1 miliardy eur.
Apetít Slovákov sa neustále zvyšuje
Najviac českých spoločností ovládaných zahraničnými firmami pochádza zo slovenského kapitálu. „Expanzia na český trh je pre slovenských podnikateľov jednoduchá. Máme spoločnú minulosť, podobné jazyky a významnú úlohu hrá aj teritoriálna blízkosť. Aj z tohto dôvodu sú českí podnikatelia tí, ktorí vlastnia najviac slovenských firiem ovládaných zo zahraničia,“ hodnotí analytička Bisnode Petra Štěpánová s tým, že dôležitým faktorom mohol byť aj rast domácej ekonomiky.
Medziročne Slováci navýšili počet firiem u našich susedov síce len o 3,4 percenta, no aj tak nám to stačilo na prvenstvo. Navyše, z dvadsiatky top najčastejších zahraničných vlastníkov, práve našinci kúpili najviac českých podnikov. „Apetít Slovákov sa neustále zvyšuje. Za posledné štyri roky sa počet slovenských majiteľov v českých firmách zvýšil o takmer 15 percent,“ dodáva Petra Štěpánová. Na začiatku roka 2016 podľa dát Bisnode vlastnili 12 130 tamojších spoločností.
Kľúčové slová
Do čoho investovať

TOP 10

Inšpiratívne filmy

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Anketa: Ako sa masívny nástup digitalizácie premietol do konania lídrov a riadenia finančných spoločností
- 2.Podriadený alebo viazaný finančný finančný agent, na ktorého sa mám obrátiť?
- 3.Inflácia sa v minulom roku vyšplhala k 2 %. V tomto roku si priplatíme za potraviny, ale ušetríme na energiách
- 4.Dôchodkové a investičné spoločnosti AXA sa premenovali na Uniqa, poisťovne to ešte len čaká
- 5.TOP 5 trendov z oblasti o bezpečnosti platieb v roku 2021. Všetky oči sa upierajú na Európu