Skúpili všetky potápačské masky v Česku, aby lekárov ochránili pred vírusom
Geniálne myšlienky vo svojej podstate zvyčajne bývajú veľmi jednoduché. Často až tak veľmi, že si povieme – veď je to také jednoduché, prečo som na to neprišiel sám? Podobne to bolo aj s nápadom z Českej republiky. Martin Hřeben s Davidom Miklasom a Robinom Fišerom naprojektovali, vyrobili a teraz distribuujú jednoduchú a mimoriadne dômyselnú zdravotnícku pomôcku.

Foto: FN Motol
Príbeh celotvárovej šnorchlovacej masky s vysoko účinným filtrom určenej pre zdravotníkov a lekárov, ktorí prichádzajú do styku s pacientmi nakazenými vírusom Covid-19, nám v rozhovore priblíži priemyselný dizajnér Martin Hřeben.
Z obavy o život
Kde sa zrodila inšpirácia, odkiaľ prišla?
Epidémia koronavírusu zaskočila úplne všetkých. Autority aj bežných obyvateľov. Zastihla nás nepripravených. Bol som frustrovaný z toho, že lekári kvôli reštrikciám predaja v Českej republike nedokážu adekvátne chrániť seba ani svoje rodiny. Napokon, ja sám som ochranné pomôcky nakupoval online u vás na Slovensku, deň pred uzatvorením hraníc. Aj preto, približne v polovici marca, som sa začal zaoberať myšlienkou, kde nájsť alternatívu k nedostatkovým filtrom a respirátorom triedy FFP3.
Alternatívu ste teda našli v šnorcholovacích maskách?
Presne tak. S nápadom využiť celotvárové šnorchlovacie masky, ktoré sú bežne dostupné v predajnej sieti, sa mi ozval kamarát, dizajnér a konštruktér Robin Fišer. Ja som vzal HEPA filter z vysávača, domodeloval redukciu a prvý prototyp bol na svete. Nápad som zverejnil na Facebooku a ešte v ten istý deň sa mi ozval kolega David Miklas, ktorému sa zapáčila myšlienka spojiť masku s HEPA filtrom (vysokoúčinný filter vzduchových častíc s účinnosťou až 99,97 %, pozn. red.) a zapojil nás do projektu skupiny nadšencov s názvom Covid19CZ.
Napriek vysokej účinnosti HEPA filtra ste sa napokon rozhodli pre iné riešenie. Aké?
Od prototypu s HEPA filtrom sme sa v priebehu niekoľkých dní dostali k oveľa lepšiemu riešeniu so zariadením prezývaným armádny filter. V skutočnosti to je štandardný časticový filter kategórie P3R, ktorý má uplatnenie nielen v armáde a v požiarnom zbore, ale aj v priemysle a poľnohospodárstve. Všade tam, kde je v ovzduší vysoká koncentrácia malých zdravie ohrozujúcich častíc. Mimochodom, tento filter zabezpečuje vyššiu ochranu ako spomenutý filter FFP3!
Spomenuli ste redukciu. Čo to je a aká je jej úloha?
Redukcia slúži ako medzistupeň, ktorý spája masku s filtrom. Jej projekty sa dajú vyhľadať a voľne stiahnuť na webe. My tú našu redukciu tlačíme na 3D tlačiarňach. No keďže ale potrebujeme oveľa väčšie kapacity, museli sme navzájom prepojiť tlačiarov z celej Českej republiky. Stále to však bolo málo. Kolega Lukáš Locker preto v priebehu víkendu vytvoril CAD dáta určené pre sériovú technológiu a do týždňa sme na vstrekovacom lise firmy IMS Drašnar vyrobili viac ako 4-tisíc redukcií.
Šialená jazda
Koľko dní trvalo, kým ste sa prepracovali od nápadu až k samotnej realizácii?
Bola to šialená jazda! Celé sa to začalo v polovici marca a gro prác sme urobili počas prvého víkendu. V sobotu prišiel nápad, vzápätí som sa spojil s kolegami a v nedeľu už sme mali k dispozícii prvý prototyp.
Tomu sa povie rýchlosť! Také jednoduché to však zrejme nebolo. Určite nestačí len zmontovať tri komponenty dohromady a začať s distribúciou...
To určite nie. K slovu sa dostalo aj testovanie. Na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Hradec Králové sme dali preveriť kvalitu použitých materiálov a možnosť ich dezinfekcie v nemocničnom prostredí. Špeciálnu pozornosť sme venovali filtrom, aby sme mali istotu, že neprepustia chrípkový vírus. Toto všetko sme stihli za štyri až päť dní od prvotného nápadu.
Konzultovali ste používanie masky aj s plavcami, potápačmi, resp. s inými odborníkmi?
Robili sme si rozsiahle rešerše a tému sme konzultovali aj s potápačmi. Opierame sa tiež o štúdiu a odporúčania Stanfordskej univerzity zo Silicon Valley. A napokon máme k dispozícii aj stanovisko FDA (Food and Drug Administration), čo je v USA najvyššia autorita pri schvaľovaní potravinárskych a zdravotníckych pomôcok, ktorá dala nami využívanej šnorchlovacej maske zelenú.
Kto mohol, ten pomohol
Kde ste získali prostriedky na financovanie svojho projektu?
Po úspešnom testovaní sme mali stretnutie s rektorom Českého vysokého učení technického (ČVUT) v Prahe, ktoré si zobralo záštitu nad projektom. Prakticky obratom uvoľnili 1,5 milióna Kč (56-tisíc eur) a poskytli nám priestory na montáž a kompletizáciu masiek. Hlavný stan sme si zriadili v prednáškovej miestnosti, ktorú sme prerobili na dielňu. A prostredníctvom farnosti Bubeneč nám zabezpečili aj dobrovoľníkov, ktorí sa starajú o montáž masiek koncovým používateľom.
Koľko masiek dokážete vyrobiť za deň a aké sú náklady na výrobu jednej?
Denne dokážeme vyexpedovať okolo 1 800 masiek, pričom náklady na výrobu jednej sú 600 Kč (necelých 22 €). Za prvých 14 dní sme umiestnili takmer 8-tisíc masiek v 75 nemocniciach. Je to až neuveriteľné, čo náš tím dokáže, v akom nasadení a koľko hodín denne zvládne pracovať.
Vyrobili ste množstvo masiek, ale dopyt českého trhu ste zatiaľ neuspokojili. Odkiaľ ste zohnali ďalšie peniaze?
Vyhlásili sme celorepublikovú zbierku. Dodnes sa podarilo vyzbierať viac ako 6,5 milióna Kč (241-tisíc eur). Vďaka tomu sme mohli nakúpiť materiál na výrobu ďalších 10-tisíc masiek. Obratom sme skúpili všetky šnorchlovacie masky z predajní Decathlon a Sportisimo v Česku. Keď sme vykúpili domáci trh, obrátili sme sa na susedné Poľsko a ďalšie európske krajiny.
Zvažujete, že by ste si tento výrobok nechali patentovať?
Nemyslím si, že toto je produkt, ktorý by mal byť chránený patentovou známkou. Pri modifikovanej sériovej verzii redukcie však zvažujeme určitý stupeň ochrany duševného vlastníctva. Po nasýtení českého trhu by sme tak mohli uvažovať aj o dodávkach do zahraničia a získané financie vrátiť ČVUT, alebo ich investovať do vývoja, prípadne nákupu materiálu pre výrobu ďalších masiek. Toto však nie je otázka týchto dní, prioritne potrebujeme zásobiť našich domácich odberateľov.
Kto je Martin Hřeben
Je absolventom ČVUT. Po škole nastúpil do Škoda Auto ako dizajnový inžinier. Pred 4 rokmi založil Studio Prototypum, ktoré sa venuje priemyselnému dizajnu a je spoluzakladateľom firmy Deeptime, ktorá ako prvá na svete vyrobila reproduktory prostredníctvom 3D tlačiarne.
Skupina Covid19CZ
Záujmové združenie ľudí, ktorí sa rozhodli pomôcť v boji proti rovnomennému vírusu. Pridávanie nových členov funguje na báze pozvania. Podmienkou je, aby človek mohol ponúknuť nejaké know-how, odbornosť, zručnosť, expertízu či technológiu.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2025
Investičná kalkulačka

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Kam až klesnú úrokové sadzby hypoték v roku 2025 a čo to urobí s realitným trhom
- 2.Otec na materskej: Návod na vybavenie a tipy, ako získať čo najviac peňazí do rodinného rozpočtu
- 3.Štát zvýši opatrovateľský príspevok o desiatky eur mesačne
- 4.Otravné telefonáty sa stanú minulosťou. Predvoľba (0)888 znamená, že ide o marketingový hovor
- 5.Obchody s ruskými diamantmi dostanú definitívnu stopku