Predajne a gastroprevádzky bojujú o prežitie aj za cenu hľadania výnimiek vo výnimkách
Druhá vlna pandémie priniesla nové opatrenia. Podnikatelia však hovoria, že majú chaos v tom, čo sa môže a čo nie. Niektorí zatvorili prevádzky a čakajú na pomoc od štátu, ďalší zaznamenali zvýšený online predaj, iní hovoria rovno o krachu, a sú aj takí, ktorí sa pokúšajú využiť výnimky vo výnimkách.

Foto: Shutterstock
Čo sa môže a čo nie, pod hrozbou pokuty
V sobotu 24. októbra vstúpil na Slovensku do platnosti zákaz vychádzania. Existuje však niekoľko výnimiek. Ľudia môžu chodiť do práce, môžu odprevadiť dieťa do školy, nakúpiť v najbližších potravinách, alebo navštíviť banky, poštu, poisťovne, čistiarne, lekárne, autoservisy a čerpacie stanice pohonných hmôt.
Tiež môžu ísť na vyšetrenie k lekárovi, postarať sa o blízku osobu, o vlastné hospodárske zvieratá, ísť na pohreb. Povolený je aj pobyt v prírode a chodenie von so zvieratami do 100 metrov od bydliska.
Vláda síce maloobchodné prevádzky nezatvorila, ako v marci počas prvej vlny koronavírusu, ale na druhej strane zakázala ľuďom, aby ich navštevovali. „Ak niekto bude napríklad v obchodnom centre a nebude tam mať čo robiť, môže dostať pokutu 1 650 eur,“ upozornil podpredseda vlády Štefan Holý.
Zväz obchodu SR však vníma túto situáciu ako paradox. Vo svojom stanovisku uvádza: „Nepotravinárske obchody budú otvorené úplne zbytočne, budú mať len zbytočné náklady.“
Riešením je opäť donášková služba
V praxi to znamená, že reštaurácia môže byť otvorená a jedlo zákazníkom môže doručovať len prostredníctvom donáškovej služby. „Máme otvorené niektoré prevádzky na výdaj cez okienko a rozvoz prostredníctvom tretích strán, ale toto nie je riešenie pre biznis. Platí to, že tržbami nevygenerujete taký objem, aby to dávalo akýkoľvek ekonomický zmysel,“ vysvetľuje situáciu marketingový šéf siete reštaurácií Medusa a spoluautor iniciatívy Zachráňme gastro! Ján Laš.
Otvorené predajne má aj sieť elektropredajní Datart. „Zamestnanci sa momentálne venujú príprave na vianočnú sezónu a pravidelnej údržbe,“ vysvetľuje obchodný riaditeľ Vladimír Sušil. Podľa neho z aktuálnych opatrení nevyplýva, že by prevádzky mali zákaz obslúžiť zákazníkov, ak by navštívili predajne.
„Sme však za to, aby si v našich predajniach mohli zákazníci vyzdvihovať svoje e-shopové objednávky tak, ako to bolo počas prvej vlny pandémie. Pri osobnom odbere dokážeme vďaka prísnym hygienickým opatreniam maximálne eliminovať riziko prenosu ochorenia,“ analyzuje V. Sušil.
Podľa neho je predčasné hovoriť o dôsledkoch zákazu vychádzania na obchodné výsledky spoločnosti. Dodáva však, že jej masívne narástli online objednávky. Zákazníci rovnako, ako počas prvej vlny pandémie „korony“, aktuálne uprednostňujú objednávanie tovarov cez e-shop, a nákupy si nechávajú doručiť domov.
Švédska nábytkárska firma IKEA sa po zverejnení opatrení vlády rozhodla od soboty 24. októbra do nedele 1. novembra zatvoriť obchodný dom v Bratislave a tiež výdajné miesto a Pop-Up store v Košiciach. „Rovnako v danom období nebude možné využiť službu klikni a vyzdvihni v obchodnom dome IKEA Bratislava. Našim zákazníkom je k dispozícii online obchod, ktorý ponúka objednanie tovaru a jeho donášku domov 24 hodín denne,“ hovorí riaditeľka obchodného domu IKEA Bratislava Lucia Klečková.
Nový účes donáškou nevybavíte
Niektoré služby sa však donáškovou službou zabezpečiť nedajú. A tak majú podnikatelia svoje prevádzky zatvorené. Sieť kaderníctiev Frisör Klier na Slovensku patrí do medzinárodného koncernu. Pred krízou pôsobila vo viacerých európskych krajinách. Bankrot už ohlásila v Rakúsku aj Maďarsku.
Na Slovensku má spoločnosť 23 prevádzok v nákupných centrách a do 200 zamestnancov na trvalý pracovný pomer. Konateľka Denisa Golaisová upozorňuje, že prácu svojich ľudí si veľmi váži a doteraz (ani v prvej vlne) žiadneho neprepustili. Ako to bude ďalej, je však otázne.
„Udialo sa presne to, že hypermarkety sú otvorené, ale nemá zmysel mať tam otvorené prevádzky, keďže zákazníci do nich nemôžu ísť. Niektoré nákupné centrá ma nútia napriek tomu stále platiť nájomné, na čo aj majú právo, lebo ich štát nezatvoril,“ objasňuje D. Golaisová s tým, že by im veľmi pomohlo zníženie dane z pridanej hodnoty (DPH), tak ako v Česku, na 10 percent.
„Ak mi štát pomôže s poklesom tržieb, tak dokážem v takomto režime prežiť dva mesiace, ak by bolo zatvorené. Ak by sme však zbankrotovali, už by som nemala na odstupné pre zamestnancov,“ analyzuje situáciu D. Golaisová.
Horské strediská dočasne zatvorili
Od nedele uzatvorili aj prevádzku horských stredísk Jasná a Vysoké Tatry. Spoločnosť Tatry mountain resorts na dva týždne zatvorila hotely, reštaurácie, lanovky a obchody.
„Uvedomujeme si vážnosť situácie, ako aj to, že len spoločným zodpovedným prístupom ju dokážeme zvládnuť,“ uviedol riaditeľ horského strediska Vysoké Tatry Dušan Slavkovský.
Vynaliezaví predajcovia
Niektorí podnikatelia sa sťažujú, že v nariadeniach je chaos a že je mimoriadne náročné porozumieť tomu, čo sa môže a čo nie. „V mojej prevádzke predávam aj med a krmivo pre zvieratá. To znamená, že ľudia môžu u mňa tieto produkty nakupovať,“ vysvetľuje majiteľka kvetinárstva z okolia Trenčína.
Podobný názor majú aj ďalší podnikatelia. „Predávam síce potreby pre záhradkárov, ale mám tu tiež krmivo pre psov, ktoré patrí medzi povolené výnimky. Podľa mňa je v poriadku, ak si ľudia to krmivo u mňa kúpia,“ uvádza majiteľ malého obchodu so záhradkárskymi potrebami z okolia Púchova.
Kto pomôže podnikateľom?
Druhá vlna pandémie vyvoláva otázky, ale aj obavy. Už teraz vieme, že po 1. novembri by mal prísť ďalší týždenný zákaz vychádzania. Ako to bude ďalej, je nejasné, tržby však podnikateľom určite poklesnú. Zamestnávatelia a samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) môžu naďalej žiadať o príspevky na mzdy zamestnancov a podporu samostatnej zárobkovej činnosti.
„Vzhľadom na aktuálnu epidemiologickú situáciu už pripravujeme úpravu podmienok poskytovania príspevkov v rámci projektu Prvá pomoc na pomoc zamestnancom, zamestnávateľom a SZČO,“ píše vo svojom stanovisku tlačový odbor Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR s tým, že okrem zvýšenia príspevkov dôjde tiež k rozšíreniu okruhu prijímateľov pomoci, aj cieľovej skupiny zamestnancov.
Kľúčové slová
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Zakladateľmi neobanky Revolut sú Ukrajinec a Rus. Ako spolu vychádzajú a aký to má vplyv na ich biznis?
- 2.E-commerce čelí nedostatku kvalifikovanej pracovnej sily, kľúčové sú zručnosti a zanietenie uchádzačov
- 3.Úrazové poistenie je potrebné prehodnocovať a aktualizovať rovnako ako poistenie nehnuteľnosti
- 4.Víťazka veľkej letnej súťaže Jarmila Szabóová vďaka FinReportu zažila super dovolenku
- 5.Tradičný Levický jarmok 19. - 22. októbra 2023