Pozor na obchodovanie s blízkymi osobami
Transferové oceňovanie nie je v oblasti daní žiadnym novým pojmom. Slúži ako kontrolný mechanizmus obchodných transakcií medzi osobami, ktoré sú prepojené napríklad rodinne alebo podnikateľsky. Zatiaľ čo do roku 2015 sa týkalo len obchodovania so zahraničnými závislými osobami, v súčasnosti platí už aj pre transakcie v rámci Slovenska. Napriek tomu nie je mnohým firmám zrejmé, či sa na ne transferové oceňovanie vzťahuje a aké povinnosti im z neho vyplývajú.

Foto: Shutterstock
Čo sú závislé osoby
V rámci podnikateľského prostredia dochádza k mnohým transakciám, ktoré sa uskutočňujú medzi vzájomne prepojenými osobami. Takéto transakcie sa označujú ako kontrolované a podliehajú transferovému oceňovaniu, ktorého hlavným účelom je zabezpečiť spravodlivé ocenenie kontrolovaných transakcií.
Preto je potrebné v prvom rade sledovať, aké subjekty do transakcie vstupujú. Závislou osobou sú najmä blízke osoby, ekonomicky, personálne alebo inak prepojené osoby. V praxi tak môže ísť napríklad o transakcie medzi manželmi, súrodencami alebo inými príbuznými, ktorí sú si vzájomne predkami a potomkami, ako aj medzi osobami, pri ktorých by ujmu, ktorú utrpela jedna z nich, druhá dôvodne pociťovala ako vlastnú ujmu.
Taktiež môže ísť o transakcie medzi spoločníkom a spoločnosťou s ručením obmedzeným, v ktorej má takýto spoločník najmenej 25 % na základnom imaní, hlasovacích právach či na zisku. Situácií, keď je možné hovoriť o závislých osobách, je však mnoho.
Podmienky ako pri nezávislom obchode
Žiaden zo zákonov nezakazuje uskutočňovať obchody medzi závislými osobami. Vyžadujú sa však pri nich rovnaké podmienky ako v prípade nezávislého vzťahu. Pri posudzovaní podmienok sa zohľadňujú najmä činnosti, ktoré závislé osoby vykonávajú, podnikateľské riziká, vlastnosti porovnávaného majetku alebo služby, dohodnuté zmluvné podmienky či obchodná stratégia.
Na posúdenie rovnakých podmienok slúžia metódy transferového oceňovania, ktoré vychádzajú z porovnávania ceny alebo zisku. Žiadna z metód transferového oceňovania však nie je vhodná a aplikovateľná v každej situácii.
Najvyužívanejšou metódou je určenie nezávislej trhovej ceny, ktorá vychádza z porovnávania ceny produktu alebo služby dohodnutou medzi závislými osobami s cenou porovnateľného produktu alebo služby dohodnutou medzi nezávislými osobami. Ak sa zistí medzi cenami rozdiel, závislá cena sa nahradí nezávislou cenou. Táto metóda sa zakladá na vysokej porovnateľnosti produktov.
Príklad: Spoločnosť ABC predáva záhradný nábytok spoločnosti XYZ za 400 €. Zároveň rovnaký produkt predáva aj svojej dcérskej spoločnosti DEF za 250 €. Je potrebné preskúmať, či ide o rovnaký model nábytku a či bol dodaný za rovnakých podmienok. Ak sa zistí zhoda medzi kontrolovanou a nekontrolovanou transakciou, bude potrebné nahradiť závislú cenu nezávislou.
V rámci transferového oceňovania je možné využiť tiež metódu následného predaja, metódu zvýšených nákladov, metódu delenia zisku či metódu čistého obchodného rozpätia. Prostredníctvom týchto metód upravuje závislá osoba transakciu tak, ako by ju vykonali nezávislé osoby za porovnateľných podmienok. Použitie zvolenej metódy je daňovník v prípade daňovej kontroly povinný správcovi dane zdôvodniť a predložiť príslušnú dokumentáciu.
Spracovanie internej dokumentácie
V prípade, že vo vašej spoločnosti dochádza ku kontrolovaným transakciám so závislými osobami, je zároveň potrebné posúdiť, či ide o významnú alebo nevýznamnú transakciu. Pri posudzovaní významnosti transakcie sa odporúča zohľadňovať napríklad jej pomer hodnoty k brutto alebo netto majetku spoločnosti. Stanovenie takejto hodnoty závisí aj od charakteru spoločnosti. Napríklad pri menšej spoločnosti, v ktorej je spoločníkom a konateľom tá istá osoba, môže byť hladina významnosti stanovená ako 0,5 % z obratu spoločnosti.
Ak spoločnosť zistí, že ide len o nevýznamnú transakciu, nie je potrebné viesť žiadnu samostatnú dokumentáciu. Postačuje takúto transakciu uviesť v daňovom priznaní (časť týkajúca sa transakcií so závislými osobami). V ostatných prípadoch bude potrebné spracovať zväčša skrátenú transferovú dokumentáciu. Zákon však v niektorých prípadoch vyžaduje spracovanie základnej alebo úplnej dokumentácie. To, čo by mala takáto dokumentácia obsahovať, upravuje priamo usmernenie Ministerstva financií SR.
Kľúčové slová
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Maximálna hypotéka od júla 2023 opäť klesne a dosiahne na ňu menej ľudí
- 2.Dôchodky sa budú mimoriadne zvyšovať už od júla tohto roku – v priemere o 61 eur
- 3.Takto sa od 1. júla 2023 zvýšia penzie dôchodcom podľa počtu odpracovaných rokov
- 4.Národná banka Slovenska poslala poisťovňu Novis do likvidácie, tá sa plánuje súdiť
- 5.Mešká vám let? Máte nárok na kompenzáciu až do výšky 600 eur