Podvodné e-shopy pripravujú Slovákov o peniaze, na toto si dajte pozor
Online nakupovanie je rýchle, pohodlné a neraz aj výhodnejšie ako nakupovanie v kamenných obchodoch. Potrebné je však rešpektovať jeho špecifickosť a byť obozretný najmä pri nákupoch cez ešte nevyskúšané e-shopy.

Foto: Shutterstock
Odhaľte pôvod e-shopu
„Podvodné e-shopy sú, žiaľ, stále realitou. Niektoré z nich sú prepracovanejšie ako v minulosti, preto môže byť náročnejšie ich na prvý pohľad odhaliť,“ upozorňuje Mária Auxtová zo spoločnosti Shoptet, ktorá zabezpečuje fungovanie viac ako 6-tisíc slovenských e-shopov.
Jednou zo základných vecí, ktoré si podľa nej treba všímať, je pôvod e-shopu a kontaktné údaje. „Potrebné je myslieť na to, že ani e-shopy s koncovkou .sk, prípade so slovom slovensko v názve vôbec nemusia byť slovenské. Preto je vhodné overiť si na stránke obchodu kontaktné údaje prevádzkovateľa, a to najmä e-mail, telefón, ale aj sídlo firmy,“ pokračuje odborníčka.
Niektoré podvodné e-shopy tiež do svojho názvu dávajú názov obľúbenej značky a snažia sa vzbudiť dojem, že ide o oficiálneho predajcu na Slovensku, prípadne sa svojím názvom len minimálne líšia od reálne fungujúceho slovenského e-shopu.
Hľadajte obchodné podmienky
Každý e-shop by mal mať zverejnené obchodné podmienky, reklamačný poriadok vrátane adresy, kam zaslať reklamovaný či vracaný tovar. Pri podvodných e-shopoch tieto informácie často úplne chýbajú, alebo sú neúplné.
Ak navyše ide o e-shop so sídlom mimo Slovenska či mimo Európskej únie, reklamácie či vrátenie tovaru môžu byť podstatne náročnejšie. Ak predajca objednaný tovar nedoručí vôbec, prípadne príde iný výrobok, ako si človek objednal, peniaze už zákazník často nedokáže získať späť.
Priveľmi nízke ceny sú podozrivé
Jedným z dôvodov, pre ktoré ľudia radi nakupujú online, sú aj lepšie ceny ako v kamenných predajniach. „Ak sú však ceny neprimerane nízke, môže ísť o podvod. Značkový tovar z nových kolekcií o polovicu lacnejší ako v zabehnutých e-shopoch je často priveľmi lákavá ponuka na to, aby bola pravdivá,“ pokračuje M. Auxtová.
Hoci podvodné e-shopy sú stále sofistikovanejšie, niektoré sa prezradia aj pravopisnými či štylistickými chybami, chýbajúcou diakritikou, nekvalitnými fotografiami či nedostatočným opisom výrobkov. Výpovednú hodnotu majú aj recenzie obchodu. Ak e-shop žiadne nemá, prípadne sú negatívne, prípadný nákup je potrebné dôkladne zvážiť.
Vyhýbať sa v týchto e-shopoch pritom treba nielen samotnému nákupu a platbe za tovar, ale aj registráciám, ktoré môžu slúžiť na zber údajov a ich prípadné ďalšie zneužitie.
Problém zrejme tak skoro nezmizne
Problém s podvodnými e-shopmi sa zrejme tak skoro nevyrieši, keďže väčšina z nich má sídlo mimo Slovenska a Európskej únie. Slovenská obchodná inšpekcia zatiaľ nemá oprávnenie podvodné internetové stránky zablokovať, ani vymáhať plnenie platby za nedodaný tovar.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2025
Investičná kalkulačka

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Spišská Nová Ves začne s rekonštrukciou zimného štadióna, Fond na podporu športu dal na projekt 5 miliónov
- 2.Kam až klesnú úrokové sadzby hypoték v roku 2025 a čo to urobí s realitným trhom
- 3.Prihlásenie auta na Slovensku
- 4.Seniori, tieto služby dostanete zadarmo
- 5.FS sprístupnila kalkulačku na výpočet daňových preddavkov