Podnikatelia považujú povinný príspevok na rekreáciu za nesprávny krok
Zamestnávateľom vznikla od 1.1.2019 nová zákonná povinnosť. Novela Zákonníka práce totiž priznáva určitému okruhu zamestnancov nárok na príspevok na rekreáciu. Aj poskytovanie takéhoto príspevku však podlieha určitým kritériám, ktoré však nevylučujú poskytnutie príspevku na rekreáciu na dobrovoľnom rozhodnutí zamestnávateľa. Splnenie tejto zákonnej povinnosti sa vo výraznej miere dotkne aj poisťovní, bánk či väčších samostatných finančných agentov. Podnikatelia povinnosť poskytovať príspevok na rekreáciu považujú za zlý nápad.

Zdroj foto: Pixabay.com
Poskytnutiu príspevku na rekreáciu predchádza podanie žiadosti zamestnanca. Takáto žiadosť sa podáva priamo zamestnávateľovi a jej schválenie podlieha splneniu ďalších požiadaviek. Zamestnávateľ je povinný na základe predchádzajúcej žiadosti zamestnanca poskytnúť príspevok na rekreáciu, ak zamestnáva viac ako 49 zamestnancov a pracovný pomer u zamestnávateľa trvá nepretržite najmenej 24 mesiacov. Pri určovaní počtu zamestnancov je nevyhnutné vychádzať z počtu zamestnancov evidovaných za predchádzajúci kalendárny rok. V prípade, ak má zamestnanec viacerých zamestnávateľov, je oprávnený v rámci jedného kalendárneho roka požiadať o príspevok na rekreáciu len u jedného zamestnávateľa.
Výška príspevku na rekreáciu sa odvíja od výdavkov, ktoré zamestnancovi v súvislosti s jeho rekreáciou oprávnene vznikli. Za oprávnené výdavky sa považujú najmä náklady súvisiace s ubytovaním a stravovacími službami. Zákonník práce pritom do oprávnených výdavkov nezaraďuje výlučne náklady na rekreáciu zamestnanca, ale aj jeho najbližších rodinných príslušníkov, ktorí sa so zamestnancom zúčastňujú na rekreácii. Zamestnávateľ poskytuje príspevok na rekreáciu vo výške 55 % oprávnených výdavkov, najviac však v sume 275 eur za kalendárny rok. Príspevok na rekreáciu sa vzťahuje výlučne pre výdavky vzniknuté na území Slovenskej republiky. Z takto stanovenej výšky príspevku na rekreáciu vyplýva, že zamestnanci si nemusia príspevok uplatniť výlučne jednorazovo. Rozhodujúci je však ročný úhrn poskytnutého príspevku zamestnávateľom, ktorý nemôže prekročiť hranicu 275 eur. Zamestnávateľovi je takisto priznaná aj možnosť poskytnúť príspevok prostredníctvom rekreačného poukazu podľa zákona o podpore cestovného ruchu, ktorého novelizácia prebehla súčasne so Zákonníkom práce. V prípade, ak sa príspevok neposkytuje formou rekreačného poukazu, zamestnanec je povinný do 30 dní odo dňa skončenia rekreácie predložiť relevantné účtovné doklady.
I keď novelu v oblasti poskytovania príspevku na rekreáciu niektorí zamestnanci vnímajú pozitívne, podnikatelia v nej vidia značné množstvo nevýhod. Z prieskumu Podnikateľskej aliancie Slovenska (PAS) vyplýva, že až 91,7% dopytovaných nepovažuje za správne, aby poskytovanie príspevku na rekreáciu bolo povinným nástrojom zamestnaneckej politiky. Ako negatívne vnímajú najmä to, že ide o selektívnu podporu jedného sektora ekonomiky – domáceho cestovného ruchu, ďalej skutočnosť, že povinné poukážky zvyšujú firmám náklady, no aj to, že poukazy sú plytvaním verejnými zdrojmi. Podnikatelia hovoria aj o tom, že zmena diskriminuje časť zamestnancov, odmeňuje aj neproduktívnych zamestnancov, komplikuje účtovníctvo a dokladovanie.
Prínosom takejto právnej úpravy môže byť najmä podpora domáceho cestovného ruchu. Zároveň existuje vysoká pravdepodobnosť, že sa rekreačné poukazy stanú jedným z najviac využívaných benefitov poskytovaných zamestnávateľmi. Ako však na zavedenú povinnosť budú reagovať podnikatelia v praxi, ukáže len čas.
Kľúčové slová
Do čoho investovať

TOP 10

Inšpiratívne filmy

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Bratislava vysadila tisíce stromov a kríkov, v iniciatíve plánuje pokračovať
- 2.Živnosť verzus eseročka. Ktorá možnosť sa podnikateľom v roku 2021 oplatí viac?
- 3.Na Slovensku sa kradnú v priemere tri autá denne. Ani vírus nedokázal zlodejov úplne zastaviť
- 4.Cestovný ruch na Slovensku sa vrátil o 20 rokov späť, jeho oživenie umožní len úspešná vakcinácia
- 5.Väčšina firiem napriek koronakríze neznižovala mzdy, niektoré ich dokonca zvýšili