Nový zákon o ochrane spotrebiteľa zasiahne aj voči greenwashingu
Aj vám sa už stalo, že vás výrobca alebo predajca presviedčali, že ich výrobok je ekologický, zelený, udržateľný či inak priateľský k životnému prostrediu, hoci to tak vôbec nemuselo byť? Práve proti takýmto praktikám, nazývaným aj greenwashing, má zasiahnuť pripravovaná novela zákona o ochrane spotrebiteľa.

Foto: Shutterstock
Chystá sa novela zákona o ochrane spotrebiteľa
Ministerstvo hospodárstva SR pripravilo novelu zákona o ochrane spotrebiteľa, do ktorej transponuje aj smernicu Európskej únie zameranú voči nesprávnemu alebo lživému používaniu ekologických superlatívov pri predaji tovarov a služieb, ktoré sú známe pod súhrnným názvom greenwashing.
Cieľom návrhu zákona je zlepšenie postavenia spotrebiteľov v rámci zelenej transformácie prostredníctvom ochrany pred nekalými praktikami a prostredníctvom lepšieho informovania. Jeho hlavnou úlohou je pomôcť spotrebiteľom pri prijímaní informovaných nákupných rozhodnutí s prihliadnutím na aspekty environmentálnych a sociálnych vplyvov a podporiť tak udržateľnú spotrebu.
Obchodníci budú svoje tvrdenia musieť dokladovať
Nový zákon má tiež posilniť informovanosť spotrebiteľov o životnosti tovaru, jeho opraviteľnosti, dostupnosti náhradných dielov či softvérových aktualizácií.
Rozširuje sa tiež zoznam obchodných praktík, ktoré sa za každých okolností považujú za nekalé, o nové praktiky spojené napríklad s predčasným a plánovaným zastarávaním tovarov, používaním netransparentných a nedôveryhodných značiek udržateľnosti či zavádzajúcich environmentálnych tvrdení známych pod súhrnným názvom greenwashing.
V praxi to znamená, že ak bude chcieť obchodník svoj tovar propagovať ako klimaticky neutrálny, eko-bio alebo dokonca aj zdraviu prospešný, podľa novopripravovaného zákona by mal tieto tvrdenia aj dokladovať.
Nové povinnosti pre výrobcov tovarov
Predlžuje sa tiež zákonná lehota na uplatnenie si zodpovednosti chyby veci o jeden rok, ak si spotrebiteľ ako prostriedok nápravy vyberie opravu tovaru. Zavádza sa aj nový informačný formulár, ktorý pomôže spotrebiteľom posúdiť a porovnať opravárenské služby.
Výrobcom tak pribudne povinnosť opraviť aj mimo záruky napríklad práčky, sušičky, umývačky riadu, vysávače, chladničky, mobily či telefóny. Na svojich webových stránkach by mali tiež zverejniť ceny za takéto služby.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2025
Investičná kalkulačka

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Maturita z matematiky bude povinná
- 2.Kam až klesnú úrokové sadzby hypoték v roku 2025 a čo to urobí s realitným trhom
- 3.Bratislavské Nové Mesto bude mať onedlho nový skatepark na Kuchajde – VIDEO
- 4.Otravné telefonáty sa stanú minulosťou. Predvoľba (0)888 znamená, že ide o marketingový hovor
- 5.Otec na materskej: Návod na vybavenie a tipy, ako získať čo najviac peňazí do rodinného rozpočtu