Najviac slovenských firiem vlani kúpili Česi, Maďari a Američania
Najčastejšími zahraničnými majiteľmi slovenských firiem sa v minulom roku stali Česi, Maďari a Američania. Zahraniční investori vlani kúpili spolu 2 569 našich spoločností, pričom prvá trojica štátov získala 1 640 z nich, teda až takmer 65 % zo všetkých podnikov.

Foto: Unsplash
Medziročne je vidieť mierne ochladenie záujmu o naše firmy zo strany zahraničných podnikateľov, ktorí vlani kúpili o 196 spoločností menej ako v roku 2019.
Dlhodobo najintenzívnejší záujem je z Českej republiky
Prvenstvo v rebríčku najčastejších zahraničných majiteľov slovenských spoločností si dlhodobo drží Česká republika. Kapitál, ktorý patrí jej podnikateľom v 808 firmách ovládnutých v roku 2020, presahuje 12 miliónov eur, čo je 15 % celkového objemu kapitálu spoločností predaných do zahraničných rúk v minulom roku.
Druhými top vlastníkmi sú Maďari (703 firiem), ktorí vlani kúpili firmy so základným imaním vo výške viac ako 9 miliónov eur.
„Do trojice krajín, kam naši podnikatelia presídlili svoje podniky, patria Spojené štáty americké (129) s kapitálom bezmála 5 miliónov eur. USA tak na pozícii trojky vymenili Rumunov, ktorí v roku 2020 kúpili 64 našich spoločností, čo ich posunulo na ôsmu priečku v rebríčku top 10 najčastejších zahraničných majiteľov slovenských firiem,“ hovorí analytička Bisnode A Dun & Bradstreet Company Petra Štěpánová.
Záujem Rumunov klesá, naopak, aktivita amerických investorov rastie
Podľa jej slov v prípade Rumunska badať výrazný pokles záujmu o kúpu slovenských firiem už od roku 2018. Kým vtedy tamojší podnikatelia kúpili 173 našich podnikov, v roku 2019 už len 116 a v roku 2020 ich apetít klesol o polovicu. Naopak, záujem zo Spojených štátov amerických rastie postupne už tretí rok po sebe.
Medziročne sa medzi desiatku najčastejších zahraničných vlastníkov slovenských firiem zaradili aj Rakúšania (+107), Poliaci (+94), Bulhari (+71), ale prebojovali sa tam napríklad aj Slovinci (+58). Pozíciu si pohoršili Briti (+60), ktorí sa medziročne prepadli zo 7. miesta najčastejších vlastníkov z cudzích krajín na 9. miesto. Naopak, z rebríčka top 10 vypadli Taliani (+43). Tí sa v roku 2019 nachádzali na 10. mieste, v roku 2020 sa prepadli na 12. miesto.
Kľúčové slová
Do čoho investovať

TOP 10

Inšpiratívne filmy

SPRAVODAJSTVO




Najčítanejšie
- 1.Nitra bude mať nový územný plán, do jeho tvorby chce radnica zapojiť aj verejnosť
- 2.Radim Foltýn: Najlepším ambasádorom značky McDonald´s v regióne je šikovný podnikateľ
- 3.Inflácia medziročne poskočila o 1,4 % a smeruje k 2 %. Tabak a benzín zdraželi, no energie a jedlo sú lacnejšie
- 4.Primátor Ružomberka Čombor sa bráni v prípade sporného ocenenia historika Františka Vnuka
- 5.Slovenská sporiteľňa spustila digitálnu inováciu Moneyback odmeňujúcu klientov za bezhotovostné nákupy