Nadnárodné firmy by mali zverejňovať daňové údaje
Veľké nadnárodné firmy by mali zverejňovať údaje o objeme odvedených daní v jednotlivých krajinách v EÚ aj za jej hranicami. Potrebné európske pravidlá v utorok posunul ďalej Európsky parlament (EP).
Zdroj: Pixabay.com
„Povinnosť zverejňovať informácie o zaplatených daniach v jednotlivých krajinách sa bude vzťahovať na nadnárodné spoločnosti s ročným obratom nad 750 miliónov eur. Na citlivé obchodné informácie by sa však mohla uplatniť výnimka,“ informuje EP.
EP zároveň upozorňuje, že cieľom legislatívneho návrhu je zvýšiť transparentnosť v oblasti výberu daní prostredníctvom zverejnenia údajov u daniach zaplatených nadnárodnými spoločnosťami a informácií o tom, v ktorej krajine boli tieto dane odvedené. Smernica by mala obmedziť daňové úniky podnikov, v dôsledku ktorých prichádzajú podľa údajov Európskej komisie rozpočty krajín EÚ o 50 až 70 miliárd eur ročne.
Firmy by okrem iných informácií mali zverejňovať napríklad aj výšku čistého obratu, výšku zisku alebo straty pred zdanením príjmu, či výšku dane z príjmu zaplatenej v príslušnom účtovnom roku spoločnosťou a jej pobočkami, ktoré sú rezidentmi na daňové účely v príslušnej daňovej jurisdikcii. Zároveň veľké firmu budú zverejňovať potvrdenie o tom, či samotná spoločnosť alebo jej pobočky využívajú preferenčné daňové zaobchádzanie.
Táto legislatíva však myslí na ochranu citlivých údajov, preto bude možné udeľovať výnimky. „Výnimky by sa udeľovali na dobu jedného roka a vzťahovali by sa len na jurisdikciu štátu, ktorý výnimku udelil. Informácie, na ktoré sa vzťahuje výnimka, budú Európskej komisii poskytnuté v dôvernom režime spolu s detailným zdôvodnením udelenia výnimky. Komisia každý rok na svojej webovej stránke zverejní zoznam spoločností, ktorým boli udelené výnimky, doplnené stručným zdôvodnením,“ informuje EP.
Po vypršaní výnimky budú spoločnosti inforrmácie poskytovať aj spätne. „Spoločnosť by po ukončení platnosti všetkých výnimiek mala retroaktívne zverejniť chýbajúce daňové údaje vo forme aritmetického priemeru za obdobie, počas ktorého bola od zverejnenia oslobodená,“ upozorňuje EP.
„Pokiaľ nezavedieme zverejňovanie informácií podľa krajín, nikdy nevnesieme svetlo do systému schránkových spoločností, ktorý sa využíva na presúvanie ziskov a celosvetové vyhýbanie sa platbe daní. Sme pripravený na rokovania s Radou s cieľom dospieť k spoločnému režimu poskytovania informácií. EÚ sa musí postaviť na čelo boja proti vyhýbaniu sa daňovým povinnostiam,“ uviedla rakúska europoslankyňa Evelyn Regner.
O celom návrhu je však ešte potrebné rokovať. Parlament poslancom zatiaľ udelil iba mandát na rokovania s predstaviteľmi estónskeho predsedníctva v Rade EÚ.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Na Slovensku máme kráľovské aj svetové vína
- 2.Ako sa zvýšia dôchodky v roku 2025 a kde sa stratil rodičovský dôchodok?
- 3.Banky zdražujú: Najmenej päť finančných domov mení cenníky svojich poplatkov
- 4.Popoluškine vianočné trhy s remeslami a skvelým jedlom na Kaštieli v Jablonici 13. - 14. decembra 2024
- 5.Vláda nerobí nič pre ochranu pred podvodmi od tzv. finfluencerov na sociálnych sieťach