Na Slovensku pribúdajú firemné bankroty, medziročne ich je o 9 % viac
Počet doterajších firemných bankrotov na Slovensku v tomto roku prekonáva minuloročné čísla. Za prvých päť mesiacov ich je o 9 % viac než za rovnaké počas minulého roku. Odborníci varujú predovšetkým malé a stredné firmy, aby si dávali pozor na tok svojej hotovosti, keďže nečakaný výpadok príjmov pre ne môže priniesť fatálne následky.

Foto: Freepik
Viac bankrotov aj reštrukturalizácií
Tohtoročné štatistiky firemných bankrotov svedčia o problémoch slovenských firiem. Podľa analýzy spoločnosti CRIF – Slovak Credit Bureau bol počet bankrotov firiem na Slovensku do konca mája 2024 vyšší než v uplynulom roku.
„V prvých piatich mesiacoch tohto roka bolo vyhlásených 131 konkurzov, čo je o 9,17 % viac než v rovnakom období roku 2023, keď sme zaregistrovali 120 konkurzov. Počet povolených reštrukturalizácií sa za rovnaké obdobie nezmenil – po 6 ich bolo v roku 2024 aj 2023. Verejnú preventívnu reštrukturalizáciu nevyužila ani jedna firma, ktorej hrozí úpadok,“ uvádza hlavná analytička spoločnosti Jana Marková.
Zhoršujúcu sa kondíciu slovenských firiem potvrdzujú aj ďalšie štatistiky. Počas posledných 12 mesiacov bolo vyhlásených spolu 333 konkurzov, čo je o 15,63 % viac než od júna 2022 do mája 2023 (288 konkurzov). V období od júna 2023 do mája 2024 bolo povolených 21 reštrukturalizácií, čo je o 31,25 % viac než od júna 2022 do mája 2023 (16 povolených reštrukturalizácií).
Kto sú hlavní vinníci?
Väčšina z konkurzov (80 %) mierila v máji 2024 na spoločnosti s ručením obmedzeným. Najčastejšie to boli podniky v odvetví stavebníctva (4) a v odvetví veľkoobchodu a maloobchodu, opravy motorových vozidiel a motocyklov (4). Z hľadiska regiónov ich najviac bolo vyhlásených v Bratislavskom kraji (7).
„S aktuálnymi vysokými úrokovými sadzbami a rastom nominálnych miezd vyvolaným infláciou sa obchodné subjekty ocitajú pod tlakom, čo môže viesť k finančným problémom a ďalšiemu nárastu konkurzov a zániku firiem,“ predpokladá v aktuálnej analýze Inštitút pre stratégie a analýzy.
Často chýba prehľad o hotovosti
Do problémov sa môžu dostať ľahko najmä malé a stredné podniky, ktoré nemajú detailný prehľad o toku svojej hotovosti. Práve to patrí medzi najčastejšie príčiny, prečo nie sú malé a stredné podniky schopné splácať svoje dlhy.
„Riadeniu cash flow by mali podniky venovať naozaj veľkú pozornosť. Ak si podnik nevedie prehľad o toku hotovosti, ľahko sa môže dostať do obrovských problémov, pretože náklady spoločnosti stále rastú, tie sa nevytratia,“ upozorňuje Marie Pomykalová zo spoločnosti Bibby Financial Services.
Mzdová kalkulačka - výpočet čistej mzdy a ceny práce
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Tehotenské: Online kalkulačka na výpočet dávky
Kalkulačka materskej dávky
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka na výpočet dôchodkového veku
Kalkulačka na výpočet vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Hypotekárna kalkulačka
Porovnanie zdravotných poisťovní
DPH kalkulačka pre rok 2025
Investičná kalkulačka

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Deviatakov čaká celoslovenské testovanie. Ako bude prebiehať?
- 2.Názor odborníka: Zlacňovanie benzínu sa ešte neskončilo
- 3.Salvádor ohlásil výstavbu mesta Bitcoin City a hodnota rovnomennej kryptomeny opäť rastie
- 4.Na cestách sa zvyšuje počet kolízií áut so zverou, škody bývajú vysoké. Ako minimalizovať riziko?
- 5.Jeff Bezos odstupuje z postu riaditeľa Amazonu. Ostane mu viac času na kozmické projekty