Mnohí dlžníci zneužívajú pravidlá, oddlžujú sa aj ľudia s nadštandardným príjmom
Pred vyše piatimi rokmi nadobudli účinnosť nové pravidlá, ktorými sa stal osobný bankrot dostupnejším. Mal umožniť dlžníkom dostať sa z dlhovej pasce. Podľa analýzy spoločnosti CRIF SK v marci 2022 zbankrotovalo 843 občanov. Asociácia slovenských inkasných agentúr (ASINS) však opätovne upozorňuje na to, že súčasné pravidlá oddlžovania majú medzery a na tento stav doplácajú všetci občania.

Foto: Shutterstock
Oddlžiť sa môže prakticky ktokoľvek
Podľa aktuálnych zistení spoločnosti CRIF SK v prvom štvrťroku tohto roku zbankrotovalo 2 309 obyvateľov Slovenska. V medziročnom porovnaní to predstavuje nárast takmer o 85 %. Štatistika zahŕňa aj 82 ľudí bez domova, ktorí zbankrotovali v marci 2022.
,,Osobné bankroty sa často týkajú ľudí bez domova. Týmto občanom je oddlženie prioritne určené a pomáha im. Nástroje na oddlženie by podľa nás mali využívať len dlžníci v mimoriadne ťažkej životnej situácii, ktorí nemajú príjem,“ hovorí prezident ASINS Martin Musil.
Skúsenosti ukazujú, že to tak vždy nie je a zneužívanie inštitútu oddlženia vôbec nie je zriedkavé. Podľa asociácie pravidlá oddlženia občanov od roku 2017 umožňujú oddlžiť sa takmer komukoľvek, pričom náklady z nesplatených dlhov znášajú všetci daňoví poplatníci.
ASINS žiada sprísniť podmienky
,,Na Slovensku sa môže oddlžiť aj človek s príjmom nad 2-tisíc eur mesačne, aj človek, ktorý sa zbaví majetku, aby nemusel vyplatiť svojich veriteľov. Skrátka nikto nepreveruje a nebráni oddlženiu bonitných občanov. To mnohí nielenže využívajú, priam až zneužívajú,” vysvetľuje viceprezident ASINS Pavol Jakubov.
,,Máme aj takú skúsenosť, keď ručiteľ musel vyplatiť dlhy za dlžníka, ktorý sa oddlžil a odkázal ručiteľovi, aby s ním komunikoval cez právnika. Pritom dlžník po oddlžení zdedil byt v Bratislave,“ uvádza ďalej.
,,Zneužívanie súčasne platných pravidiel zvyšuje náklady veriteľov. To sa prejavuje na nižšej dostupnosti úverov nielen pre všetkých žiadateľov, ale zvlášť pre nízkopríjmové skupiny obyvateľstva. Sprísnenie podmienok zamedzí, aby sa oddlžil človek, ktorý môže svoje záväzky splácať bez problémov,“ uzatvára M. Musil.
Päť návrhov pre Ministerstvo vnútra SR
Asociácia slovenských inkasných agentúr však nezostala len pri kritike, ale Ministerstvu vnútra SR predložila aj konkrétne návrhy, ktoré by mali zefektívni proces oddlžovania a zastavili jeho zneužívanie:
1) Upraviť proces oddlženia. Dlžník bude oprávnený požiadať o oddlženie, len ak je platobne neschopný, pričom musí preukázať platobnú neschopnosť potvrdením v evidencii uchádzačov o zamestnanie, o nízkom príjme, preukázaním vysokého počtu veriteľov s vysokými pohľadávkami, nepriaznivým zdravotným stavom, výplatnými páskami. Vďaka tomu dokáže Centrum právnej pomoci (CPP) selektovať dlžníkov, ktorí skutočne potrebujú oddlženie a dlžníkov, ktorí nemajú ochotu platiť svoje dlhy.
2) Oddlženie formou splátkového kalendára. ASINS navrhuje prvotne aplikovať oddlženie formou splátkového kalendára. Týmto sa preukáže poctivý či nepoctivý zámer dlžníka. Dlžník bude čiastočne uhrádzať svoje dlhy pod dohľadom súdu alebo správcu konkurznej podstaty (SKP) a až po úhrade minimálne stanovenej sumy (30 % dlhu), bude oddlžený.
3) Ak pomery dlžníka neumožňujú zostavenie splátkového kalendára, mala by sa zriadiť skúšobná doba. Dlžník by bol povinný počas trojročného skúšobného obdobia uhrádzať splátku vo výške minimálne 30 eur k rukám SKP, ktorý by priebežne preveroval jeho majetkové a príjmové pomery. Po absolvovaní skúšobného obdobia o oddlžení dlžníka rozhodne súd.
4) Prenos dôkazného bremena. Tým, že dlžník získal výhodu v odpustení svojich dlhov na úkor veriteľov, mal by vedieť preukázať, že oddlženie skutočne potreboval a že nemal inú možnosť ako vysporiadať svoje záväzky. Veriteľ totiž aktuálne nemá žiadne oprávnenie na zistenie skutočnosti ohľadom poctivého, respektíve nepoctivého zámeru dlžníka.
5) Zverejnenie zoznamu dlžníkov CPP – podobne, ako sú zverejňovaní dlžníci Finančnej správy SR.
Kľúčové slová
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Maximálna hypotéka od júla 2023 opäť klesne a dosiahne na ňu menej ľudí
- 2.Dôchodky sa budú mimoriadne zvyšovať už od júla tohto roku – v priemere o 61 eur
- 3.Národná banka Slovenska odobrala licenciu poisťovni Novis, poslala ju do likvidácie
- 4.Financovať bývanie ľuďom s ŤZP pomáha aj Štátny fond rozvoja bývania
- 5.Mešká vám let? Máte nárok na kompenzáciu až do výšky 600 eur