Ministerstvo financií avizuje digitálnu daň
Ministerstvo financií (MF SR) avizuje zámer zaviesť daň z digitálnych služieb. Ministerstvo upozorňuje na to, že táto daň má zabrániť prelievaniu ziskov medzi krajinami. Daň má teda zabezpečiť, že takzvaní nerezidenti budú zdaňovať zisky v tej krajine v ktorej vzniknú.

Zdroj foto: Shutterstock
Príprava zákona je zatiaľ v začiatkoch, je však jasné, že ministerstvo chce zabrániť úniku daňových príjmov. „Cieľom legislatívneho návrhu je zavedenie dane z digitálnych služieb, ktorej budú podliehať výnosy z poskytovania digitálnych služieb, za ktoré sa na účely tohto zákona budú považovať predaj on-line reklamného priestoru, sprostredkovateľské služby spočívajúce v prepojení podnikateľov so spotrebiteľmi a predaj dát používateľov, ak tieto služby boli dodané nerezidentom,“ hovorí rezort financií.
Ministerstvo upozorňuje, že toto zdanenie vychádza z návrhu európskej legislatívy. „Európska komisia (EK) predstavila v marci 2018 návrh smernice o spoločnom systéme zdanenia digitálnych služieb formou dane z výnosov z poskytovania určitých digitálnych služieb a následne sa v apríli 2018 začali v pracovnej skupine pre daňové otázky Rady EÚ technické rokovania týkajúce sa predmetnej smernice. Dôvodom je, že súčasné pravidlá zdaňovania boli vytvorené pre tradičné podniky a sú založené na zásade, že zisky by sa mali zdaniť tam, kde sa vytvára hodnota,“ uvádza MF SR.
MF SR chce teda aktívne zabrániť tomu, aby sa líšilo miesto zdanenia a miesto poskytnutia služieb. „Keďže digitálne spoločnosti môžu podnikať cezhranične bez fyzickej prítomnosti, aplikácia existujúcich pravidiel zdaňovania na digitálnu ekonomiku viedla k vzniku nesúladu medzi miestom zdanenia a miestom, kde sa skutočne vytvárajú hodnoty. Digitálne podnikanie sa navyše líši od tradičného z hľadiska spôsobu tvorby hodnoty. Tvorba hodnoty v digitálnych podnikoch je založená na príspevku konečných používateľov a na význame nehmotného majetku. Prijatie tohto návrhu je potrebné pre vyrovnanie zdanenia klasických a digitálnych podnikov,“ uvádza sa v predbežnej informácii.
Marcový návrh EK počíta s tým, že firmy s celosvetovými ročnými príjmami nad 750 miliónov eur a ročnými príjmami v rámci EÚ nad 50 miliónov eur. Daň sa teda podľa návrhu EK dotkne veľkých firiem ako Google a Facebook. EK zároveň odhaduje, že ak budú firmy platiť digitálnu daň so sadzbou 3 %, členské štáty by mohli získať 5 miliárd eur ročne. Zdaňovať by sa mali príjmy z reklamného priestoru, online sprostredkovanie predaja tovarov a služieb a príjmy z predaja údajov, ktoré vznikli z informácií, ktoré poskytli užívatelia.
Kľúčové slová
Do čoho investovať

TOP 10

Inšpiratívne filmy

SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Nové vydanie Financial Report aj s rozšírenou realitou (VIDEO)
- 2.Pápeža Františka zaočkovali voči koronavírusu, použili vakcínu od Pfizeru
- 3.Viac ako tretina Slovákov nakupuje potraviny cez internet, hoci až doteraz si to mnohí nevedeli ani predstaviť
- 4.Ako si uplatniť daňový bonus na zaplatené úroky z hypotéky za predchádzajúci rok?
- 5.SZČO začínajú dostávať oznámenia o vyšších sociálnych odvodoch, informuje Sociálna poisťovňa