Len menej ako tretina pracujúcich Slovákov dokáže robiť z domu
V snahe zastaviť šírenie nákazy koronavírusu máme na Slovensku už niekoľko týždňov lockdown. Cieľom sprísnených opatrení je obmedziť mobilitu obyvateľstva. Vláda preto nariadila firmám, aby umožnili zamestnancom pracovať z domu. Home office však nie je pre každého, a mnoho pracovných pozícií si vyžaduje účasť zamestnanca na pracovisku.
Foto: Unsplash
Vyše 70 % pracujúcich nedokáže pracovať z domu
„Na Slovensku predstavuje podiel pracovných miest, ktoré je možné vykonávať na diaľku, teda z domu, iba 29 % zo všetkých pracovných miest. Pre väčšinu pracujúcich Slovákov a Sloveniek je tak home office iba fikciou a svoju prácu dokážu vykonávať jedine na pracovisku,“ tvrdí analytička spoločnosti Wood & Company Eva Sadovská, ktorá vychádza z dát Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD).
Z údajov ďalej vyplýva, že potenciál Slovenska na home office je na veľmi nízkej úrovni. V Luxembursku je práca z domu reálnou až pre 48 % pracujúcich, vo Veľkej Británii pre 43 % zo všetkých pracovných miest. Vysoký podiel (nad 40 %) evidujú aj v krajinách, ako Švédsko, Švajčiarsko, Holandsko, Island a Dánsko. Naopak, nižší potenciál pre prácu na diaľku ako Slovensko má iba Turecko s podielom približne 20 %.
Práca z domu je reálnejšia v mestách a u ľudí s vysokoškolským vzdelaním
Potenciál práce z domu závisí od mnohých faktorov. Podľa OECD majú najvyššiu mieru potenciálu práce na diaľku (aj z domu) hlavné mestá krajín. Platí to aj v prípade Slovenska. Kým v Bratislave je potenciál pre home office na úrovni vyššej ako 42 %, v ostatných regiónoch Slovenska dokáže z domu pracovať iba 25 – 30 % pracujúcich ľudí.
Celkovo platí, že práca z domu je pravdepodobnejšia v prípade väčších miest ako na vidieku. Na možnosť pracovať v režime home office vplýva aj úroveň dosiahnutého vzdelania. Rastúci podiel pracovníkov s vysokoškolským diplomom zvyšuje podiel pracovných miest vhodných pre prácu na diaľku.
Kľúčové je zastúpenie jednotlivých odvetví v ekonomike
„Slovensko sa vyznačuje vysokými podielmi pracujúcich v takých segmentoch ekonomiky, v ktorých je home office nepredstaviteľný. Priemysel zamestnáva až 28 % pracujúcich. Vo veľkoobchode a maloobchode pracuje 12 % zo všetkých zamestnancov. Ďalších 9 % pôsobí v stavebnom priemysle,“ tvrdí analytička.
Najväčší potenciál pre prácu na diaľku majú odvetvia, ako informácie a komunikácia, administratívne služby alebo finančné a poisťovacie činnosti. Tieto oblasti však podľa údajov Štatistického úradu SR zamestnávajú „iba“ 2 až 4 % z pracujúcich Slovákov a Sloveniek.
Home office z dlhodobého hľadiska nepredstavuje ideálne riešenie
„Práca na diaľku je nepochybne dôležitým prvkom pre každú ekonomiku v čase lockdownu alebo iných opatrení potrebných na zníženie mobility. Na druhej strane však potenciál práce na diaľku (vypočítaný OECD) neberie do úvahy obmedzenia, ktorým čelia pracovníci alebo firmy pri realizácii práce z domu,“ uvádza ďalej E. Sadovská.
Podľa jej slov prácu z domu môžu komplikovať napríklad technologické problémy, nedostatočné IT vybavenie alebo rodinné dôvody, ak je tu starostlivosť o malé dieťa alebo malá metráž bytu.
Nevýhody home office
- bezpečnostné riziko (potenciál hekerských a kybernetických útokov)
- nižšia úroveň kreativity, zdieľania nápadov či riešenia problémov
- nižšia spolupatričnosť k firme a značke, oslabený tímový duch
- menej flexibilná spolupráca s klientmi
- nevýhodné podmienky pre začínajúce projekty
- menej kvalitné IT vybavenie
- slabšie technické vybavenie (PC, tlačiareň) a zariadenie (nábytok)
- vyššie náklady domácnosti na energie (elektrina, teplo, plyn a voda)
„Hoci sa home office z krátkodobého hľadiska firmám osvedčil, z dlhodobého hľadiska prináša viaceré riziká. Psychológovia upozorňujú, že človek je tvor spoločenský a osobný kontakt hrá v práci stále prím pred sterilitou online prostredia. Vo svete home office či online mítingov pravdepodobne nikdy nedosiahneme takú úroveň kreativity, zdieľania nápadov či riešenia problémov ako pri osobnom stretnutí na pracovisku,“ uzatvára analytička.
Práca z domu navyše mnohým zamestnancom zvýšila aj náklady na chod ich domácností v podobe vyšších účtov za energie. Podľa viacerých prieskumov je tak aktuálna nespokojnosť s prácou z domu vyššia ako v prvých týždňoch po vypuknutí pandémie koronavírusu.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.V Ludrovskej doline zahynul počas hasebných prác dobrovoľný hasič (foto)
- 2.Online poistenie: Neživotné si „vyklikáte“, no na uzatvorenie životného stále potrebujete finančného agenta
- 3.Index slovenského aj českého investora je na maxime. Komu sa dnes darí viac?
- 4.K Británii sa blíži víchrica Franklin, silný vietor opäť môže spôsobiť rozsiahle škody
- 5.Fico podľa Danka stojí za SNS v otázke predsedu parlamentu