Kybernetické útoky sa vyvíjajú, firmy čelia novým hrozbám
Kybernetické hrozby sa vyvíjajú a aj v tejto oblasti sa objavujú trendy. Vyplýva to zo štúdie Cisco 2017 Midyear Cybersecurity Report.

Zdroj foto: Pixabay.com
Štúdia upozorňuje na to, že jedným z trendov sa stáva ransomvér ako služba. Ransomvér, teda „vydieračský“ softvér, uzamkne údaje z počítača a užívateľovi ich sprístupní až po zaplatení výkupného. Model, v ktorom sa ransomvér stáva službou, umožňuje útočníkom vykonať útok vydieračského softvéru bez toho, aby oni sami disponovali potrebnými nástrojmi a zručnosťami.
„Nedávne globálne útoky ransomvérov WannaCry a Nyetya ukázali, že tradičné útoky vydieračských softvérov sú stále ničivejšie,“ hovorí Milan Habrcetl, bezpečnostný expert spoločnosti Cisco.
Dostať späť svoje údaje môže byť pritom veľmi náročné. „Ak už dôjde k zašifrovaniu obsahu zariadenia, dostať sa späť k údajom sa dá len vo výnimočných prípadoch. Záleží to od kvality šifrovania, ktoré útočníci použili. Bezpečnostní experti hľadajú v škodlivom kóde chyby, ktoré by im mohli pomôcť dostať sa napríklad k dešifrovaciemu kľúču alebo k vytvoreniu takzvaného dekryptora,“ uvádza spoločnosť Eset.
Incidenty tohto typu však môžu byť podľa spoločnosti Cisco len predzvesťou nového typu útoku. Je označený ako DeOS (Destruction of Service). Jediným cieľom takéhoto útoku je „ napáchať maximálne škody a zničiť všetky zálohovacie mechanizmy, ktoré organizácie potrebujú na obnovu systému a dát“. Takýto útok teda môže ohroziť napríklad poskytovanie služieb klientom.
Trendom je aj sociálne inžinierstvo. „Väčšiu finančnú stratu ako ransomvér spôsobili organizáciám útoky s podvodnými e-mailmi, ktoré využívajú techniky sociálneho inžinierstva. V nich sa útočníci snažia, aby organizácie v domnienke, že ide o legálnu transakciu, previedli peniaze na ich účet. Tento biznis je veľmi výnosný. Podľa odhadov odborníkov z amerického tímu Internet Crime Complaint Center dokázali hackeri medzi októbrom 2013 a decembrom 2016 týmto spôsobom zarobiť 5,3 miliardy dolárov,“ dopĺňa firma Cisco.
Trendom medzi útočníkmi je aj využívanie spamu, na útok sa teda využívajú správy, ktoré sú nevyžiadanou poštou. Znepokojivým trendom je aj to, že firmy podceňujú špehovací softvér a sofvér zobrazujúci nevyžiadanú reklamu. „Aj tieto súbory však môžu pre firmy znamenať vysoké riziko. Výskumníci spoločnosti Cisco odhalili, že 20 % firiem má vo firemnej sieti aspoň jeden z 3 najrozšírenejších typov spywaru. Tie pritom môžu útočníkom odosielať informácie o firme a tým zvýšiť riziko nakazenia skutočným malvérom,“ dopĺňa firma Cisco.
Modernejšia technológia otvára dvere modernejším útokom. „Nové možnosti kybernetickým útočníkom otvára aj rýchly rozvoj internetu vecí. Nedávna aktivita niektorých internetových robotov, vykonávajúcich nežiaducu činnosť naznačuje, že útočníci môžu položiť základy počítačových hrozieb s obrovským dopadom. Tie by potenciálne mohli narušiť aj samotnú prevádzku internetu. Dnes vidíme, že na také útoky lepšie reagujú firmy, ktoré priebežne monitorujú dianie v sieti a využívajú bezpečnostné riešenia, ktoré sú jej súčasťou,“ dopĺňa Habrcetl.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Zamestnanie

Kultúra a umenie

Voľný čas


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Takto sa od 1. októbra 2023 zvýšia príspevky pomoci v hmotnej núdzi
- 2.Spoločnosť Apple kvôli svojej peňaženke Apple Pay čelí protimonopolnej žalobe
- 3.Cena zlata sa prepadla, je najnižšia za posledných sedem mesiacov
- 4.Čo prinesie regulácia kryptoaktív poskytovateľom služieb a spotrebiteľom?
- 5.Swiss Life Select Slovensko: Rekordné tržby a nová posila pre korporátne služby