Korona je pre gastrobiznis ako vlna cunami. Od začiatku roka zaniklo takmer tisíc reštaurácií
Kríza drví slovenský gastrobiznis. Podľa informácií poradenskej spoločnosti Bisnode v tomto roku na Slovensku zaniklo už takmer 1 000 reštaurácií, pohostinstiev alebo prevádzok s rýchlym občerstvením. Najviac zanikali prevádzky s nízkymi tržbami alebo nízkym počtom zamestnancov. A druhá vlna pandémie koronavírusu možno zlikviduje ďalšie.
Foto: Shutterstock
Vláda od 15. októbra zaviedla ďalšie výrazné obmedzenia. Zákazníci reštaurácií, bistier a kaviarní si môžu vychutnávať jedlo a nápoje iba vonku na terase, čo vzhľadom na jesenné počasie výrazne limituje tržby. Prípadne im prevádzka zabalí jedlo či nápoje domov. Vnútorné priestory sú bez výnimky zatvorené.
Gastroprevádzky čakajú prepady tržieb
Prijaté opatrenia majú zabrániť šíreniu koronavírusu, podnikatelia sa však obávajú, že pre nich budú likvidačné. „Korona je pre gastrobiznis niečo ako cunami. Všetci v gastro segmente mali veľké prepady, prepúšťali, alebo budú prepúšťať. Terajšie opatrenia, ako okienkový predaj a exteriérové terasy, nič neriešia, tržby nevygenerujú ani pokrytie základných nákladov,“ tvrdí marketingový šéf siete reštauračných prevádzok Medusa a zástupca iniciatívy Zachráňme gastro! Ján Laš.
Podľa jeho slov by zamestnancov len veľmi neradi prepúšťali, ale realita je iná. Po prvej vlne pandémie jednoducho museli znížiť ich počet, a teraz po príchode druhej vlny hrozí ďalšie prepúšťanie.
Asociácia hotelov a reštaurácií potvrdzuje pokles počtu zamestnancov v ubytovacích a stravovacích službách. „Povinné zatvorenie podnikov cestovného ruchu od marca do mája a výrazný pokles v tržbách kvôli obmedzeniam spôsobili prepad v tržbách o takmer 50 percent. Väčšina podnikov cestovného ruchu – reštaurácie, hotely, penzióny – po 6 mesiacov, keď nemali žiadne tržby, alebo im tržby výrazne poklesli, nedokázali straty kompenzovať ani počas dvoch mesiacov letnej sezóny,“ poukazuje na štatistiky generálny manažér Asociácie hotelov a reštaurácií Marek Harbuľák.
Kto nemá žiadne rezervy, pôjde na kolená
Je zrejmé, že dlhodobý výpadok príjmov nemusia ustáť ďalšie prevádzky. „Na kolená môže padnúť väčšina malých prevádzok, ktoré nemajú dostatočné finančné rezervy,“ približuje analytička spoločnosti Bisnode Petra Štěpánová.
Retailový konzultant Juraj Púchlo upozorňuje na to, že väčšie predpoklady na ďalšie fungovanie majú siete a gastronomické skupiny, ktoré disponujú jedálňami pre zamestnancov alebo mobilnými street-food konceptmi.
„Menšie podniky, pivárne a kaviarničky, ktorým sa nepodarí aktivovať bázu zákazníkov a dočasne ziskovo fungovať, ako donáška a predaj cez okienko, žiaľ, skončia. Niektorých zrejme nezachránia ani štátne kompenzačné schémy,“ analyzuje J. Púchlo.
Iniciatíva Zachráňme gastro! píše vláde
Do najnovšej iniciatívy Zachráňme gastro! sa len za niekoľko málo dní zapojilo takmer tisíc subjektov. Vláde adresovali otvorený list a navrhli riešenie – dočasné zníženie DPH na úroveň okolitých štátov.
Vláda následne síce pripravila viacero opatrení, ktoré majú pomôcť aj postihnutým prevádzkam, zníženie DPH však medzi nimi nie je. „DPH nie je nástroj na pomoc. Máme iné druhy pomoci pre gastro,“ reagoval na otvorený list iniciatívy minister financií Eduard Heger.
Pomoc vo výške 100 miliónov eur
Schéma pomoci pre cestovný ruch a gastro bude napokon vo výške 100 miliónov eur. O pomoc môžu požiadať tí, ktorí mali v porovnaní s rokom 2019 nižšie tržby o viac ako 40 percent a môžu požiadať o pomoc aj spätne od 1. apríla 2020.
Príspevok bude na úrovni štyri až desať percent tržieb z minulého roka. Štátna pomoc je určená pre reštaurácie, kaviarne, bistrá, hotely, penzióny, akvaparky, kúpaliská, prevádzky lanoviek a vlekov, botanické záhrady, zoologické záhrady, zábavné parky, lunaparky, múzeá, historické pamiatky či sprievodcov v cestovnom ruchu.
„Nové opatrenia stále analyzujeme, ale naša prvá reakcia je, že kombinovateľná pomoc je krokom vpred,“ reaguje J. Laš z iniciatívy Zachráňme gastro!. „Stále však veríme, že aspoň dočasné zníženie DPH pre reštauračný segment napokon vláda schváli. Veď to má aj v programovom vyhlásení a v rámci Európskej únie platíme najvyššiu DPH,“ uzatvára J. Laš.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2024
Finanční agenti
Kryptomeny
Unicef
Zamestnanie
SPRAVODAJSTVO
Najčítanejšie
- 1.Najvýkonnejšie akcie v indexe S&P 500 má energetická spoločnosť Vistra
- 2.Martin Lancz: Myslím si, že investičná skupina Arca napokon skončí v konkurze
- 3.Až 60 % percent Slovákov si v investíciách neverí. Čo nám robí najväčšie problémy?
- 4.V druhom dôchodkovom pilieri za pol roka pribudlo takmer 30-tisíc nových sporiteľov
- 5.Českú novinárku vyšetrujú pre reportáže o sektách, za jedno hnutie agitovala aj slovenská prokurátorka