Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Komu pomôže balík opatrení nazvaný Kilečko 2 a koho môže znevýhodniť?

Zuzana Fryč Podnikanie Poslať

Začiatkom leta parlament schválil ďalšiu časť balíka opatrení známych pod názvom Kilečko 2. Ide o zákon č. 249/2022 Z. z., ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony v súvislosti so zlepšovaním podnikateľského prostredia. Viaceré zmeny majú nadobudnúť účinnosť od 1. septembra 2022, a my sme sa pozreli na to, čo ktorej skupine obyvateľstva prinesú.

Kilečko 2

Foto: Shutterstock

 

Na zníženie administratívnej záťaže

Cieľom návrhu zákona je znížiť nadmernú regulačnú záťaž podnikateľov, a tým zvýšiť motiváciu k začatiu a rozvoju podnikania, poskytnúť konkurenčnú výhodu v porovnaní s okolitými krajinami a zároveň zlepšiť postavenie Slovenskej republiky v medzinárodných rebríčkoch hodnotiacich stav podnikateľského prostredia. Zmeny spočívajú najmä v úprave povinností podnikateľov v rámci administratívy či nepriamych finančných nákladov.

Treba však podotknúť, že z pôvodných 469 navrhovaných opatrení bolo schválených len menej ako polovica. „Neprešlo viacero návrhov, napríklad v oblasti pracovnoprávnych vzťahov, ako sú zrušenie súčasného plynutia nárokov na odstupné a výpovednú lehotu, či zdobrovoľnenie rekreačných poukazov. Tieto opatrenia navrhované podnikateľmi boli značne kritizované samotnými zamestnancami, keďže prínos týchto opatrení bol diametrálne odlišný z pohľadu podnikateľa a z pohľadu zamestnanca,“ tvrdí partnerka advokátskej kancelárie Vojčík & Partners Natália Strharská.

Účtovná závierka podľa IFRS

Jednou z hlavných zmien, ktoré balík prináša, je zmena a doplnenie zákona č. 431/2002 Z. z. o účtovníctve v znení neskorších predpisov. Vybrané účtovné jednotky sú v súčasnosti povinné viesť účtovníctvo a zostavovať účtovnú závierku podľa Medzinárodných štandardov finančného výkazníctva (IFRS). Po novom sa však povinnosť mení iba na možnosť viesť účtovníctvo a zostavovať individuálnu účtovnú závierku podľa IFRS, pričom cieľom je zníženie administratívnej záťaže pri vedení účtovníctva pre vybrané podniky.

Zároveň však platí, že podnik bude zaradený medzi subjekty verejného záujmu podľa zákona o účtovníctve, ak splní veľkostné kritériá bez ohľadu na používané účtovné štandardy.

Táto zmena, ktorá prináša možnosť rozhodnúť sa použiť IFRS pri zostavovaní účtovnej závierky platí u tej, ktorá sa zostavuje k 1. januáru 2023 a neskôr. Súčasne platí, že účtovná jednotka, ktorá bola povinná zostavovať účtovnú závierku podľa IFRS do 31. decembra 2022, je naďalej povinná zostavovať účtovnú závierku podľa IFRS.

Advokátka Simona Klučiarová z advokátskej kancelárie Accace Legal však zostáva voči tejto zmene skeptická: „Z nášho pohľadu sa najmä najnovšia zmena, ktorá sa očakáva v septembri 2022, môže minúť účinku. Myslíme si, že najmä nadnárodné spoločnosti, ktoré sú zvyknuté zostavovať účtovné závierky podľa štandardov IFRS, nebudú od tohto upúšťať, keďže zmyslom IFRS je vytvoriť spoločný účtovný jazyk, aby tak účtovné postupy spoločností boli jednotné, porovnateľné a pochopiteľné vo viacerých krajinách.“

Dodáva, že význam vidia najmä tam, kde slovenské spoločnosti podliehajú zahraničným matkám, ktoré vďaka takejto závierke majú lepší prehľad o ich finančných výsledkoch.

Zmeny v živnostenskom podnikaní

Ďalšou zmenou v oblasti podnikania je predĺženie lehoty z dvoch rokov na štyri, po uplynutí ktorej môže živnostenský úrad zrušiť živnosť, ak podnikateľ nezačal prevádzkovať živnosť po vzniku živnostenského oprávnenia, alebo ak živnosť bez pozastavenia jej prevádzkovania prestal prevádzkovať. „Po novom sa stane tiež predaj pyrotechnických výrobkov voľnou živnosťou z pôvodnej viazanej živnosti, a teda na jej prevádzkovanie bude postačovať splnenie všeobecných podmienok na podnikanie,“ dopĺňa N. Strharská.

Od 1. januára 2022 už platia tieto opatrenia:

V rámci balíka opatrení Kilečko 2 už od 1. januára 2022 došlo k viacerým zmenám v oblasti účtovníctva. „Za zmienku stojí určite možnosť uchovávania účtovnej agendy v elektronickej forme a zjednodušenie podmienok digitalizácie jednotlivých záznamov, čo vnímame pozitívne vzhľadom na to, že účtovných dokladov je stále viac, a najmä pre väčšie firmy bolo komplikované vyhradiť dostatok priestoru, kde ich uchovávať. Odstráni sa tým aj problém, ak by niektoré doklady časom vybledli a boli nečitateľné,“ približuje S. Klučiarová. 

V praxi to znamená, že väčšinu dokumentov bude možné uchovávať v podobe obyčajného skenu bez potreby preukázania jeho zhody s originálom v prípade daňovej kontroly.

Ustanovená je aj dolná hranica pokuty pri závažnom porušení zákona o účtovníctve, ktorá doteraz neexistovala, na sumu od 1 000 eur. Horná hranica tejto pokuty zostáva nezmenená, vo výške 3 miliónov eur. Určili sa aj sankcie v prípadoch, ak si účtovná jednotka nesplní povinnosť uloženia alebo zverejnenia účtovných dokumentov do registra, kde výška tejto sankcie je stanovená od 100 do 10-tisíc eur. Zároveň bola určená aj výška sankcie za porušenie ustanovení v oblasti uchovávania a ochrany účtovnej dokumentácie, a to vo výške od 100 do 100-tisíc eur.

Ďalšie dôležité zmeny v oblasti miestnych daní

Za významné zmeny považuje N. Strharská aj zavedenie primeranosti zdanenia daňovníkov, ktorých hodnota stavebného pozemku je nižšia ako hodnota určená všeobecne záväzným nariadením (VZN) obce. Ide najmä o prípady, keď obec určí vyššiu hodnotu stavebných pozemkov, ako je ich bežná trhová cena. Novelou zákona č. 582/2004 Z. z. o miestnych daniach a miestnom poplatku za komunálne odpady a drobné stavebné odpady sa dopĺňa aj právo daňovníka predložiť vlastný znalecký posudok so znalcom určenou hodnotou pozemku.

Novela zároveň zjednocuje princíp určenia rozpätia medzi najnižšou a najvyššou sadzbou dane z pozemkov ustanovenou obcou vo svojom VZN na všetky skupiny pozemkov a nielen na vybrané druhy pozemkov, ako je to v súčasnosti.

Ide o snahu stanoviť primeranosť zdanenia pôdy a o odstránenie „neobmedzenej“ výšky sadzby dane z vybraných druhov pozemkov (záhrady, zastavané plochy a nádvoria, ostatné plochy a stavebné pozemky). Najvyššia sadzba dane z pozemkov v uvedených druhoch môže podľa novely byť (ako v súčasnosti) päťnásobok najnižšej sadzby (no po novom) zo všetkých druhov pozemkov (vrátane sadzby príslušnej pre ornú pôdu, trvalé trávne porasty a lesné pozemky). Naďalej pritom platí, že základná sadzba dane zo zákona je 0,25 %.

Pre lízingové spoločnosti a poskytovateľov úveru

Ďalším z nových opatrení je zavedenie možnosti uzatvárania obchodnoprávnych zmlúv o zabezpečení záväzku z lízingovej alebo úverovej zmluvy prostredníctvom elektronických zariadení, čo vyplýva z novely zákona č. 22/2004 Z. z. o elektronickom obchode.

Podľa N. Strharskej zaujímavá je aj zmena, ktorá už nadobudla účinnosť od 1. júla tohto roka v rámci novely zákona č. 152/1995 Z. z. o potravinách, na základe ktorej došlo k umožneniu predaja potravín aj po uplynutí dátumu minimálnej trvanlivosti za splnenia podmienok. Zároveň sa zakázalo používanie potravín, ktorým uplynul dátum minimálnej trvanlivosti ako zložiek pri výrobe potravín.

Opatrenia sa môžu negatívne dotknúť iných skupín

Odborníčka však zároveň upozorňuje na to, že balík opatrení v rámci Kilečka 2 síce môže priniesť zlepšenie podnikateľského prostredia, no môže mať aj negatívny vplyv na spotrebiteľov či zamestnancov. „V tomto smere poukazujeme na zrušenie záväznosti kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa pre zamestnávateľov, čo je značne kritizované zo strany zamestnancov a odborov. Taktiež by mala byť zrušená povinnosť zamestnávateľov vydávať interný predpis týkajúci sa pracovného postupu počas horúcich alebo studených dní, čo je ďalšie opatrenie s negatívnym vplyvom na zamestnancov,“ uzatvára.

logo
Prečítajte si tiež:
28.3.2024 Zuzana Fryč

Ako postupovať pri dopravnej kolízii a ako si uplatniť škodu v poisťovni?

Na Slovensku sa každoročne stanú tisíce dopravných nehôd, ku ktorým je nevyhnutné privolať políciu a aktívne s ňou spolupracovať. Okrem ...

28.3.2024 Redakcia FinReport

Daňové úrady posilňujú podporu a predlžujú úradné hodiny

Posilnené podateľne, dlhšie otvorené daňové úrady a možnosť „drive in“. Daňové úrady po celom Slovensku budú posledné dva dni, ...

28.3.2024 Redakcia FinReport

Pohonné látky pred Veľkou nocou výrazne zdraželi

Spotrebiteľské ceny oboch druhov benzínov pred veľkonočnými sviatkami stúpli. Dosiahli najvyššiu úroveň za posledných 20 týždňov. ...

28.3.2024 Redakcia FinReport

Priemyselným výrobcom klesli ceny najvýraznejšie za 12 rokov

Výrobné ceny priemyselných výrobcov sa vo februári 2024 prepadli o viac ako 15 %. Najvýraznejší vplyv na celkový výsledok mali o tretinu ...

28.3.2024 Redakcia FinReport

Vďaka lotérii Mega Milllions je na svete o jedného miliardára viac

Americká lotéria s priliehavým názvom Mega Millions stvorila ďalšieho dolárového miliardára. Zatiaľ neznámy šťastlivec si totiž odnesie ...

27.3.2024 Roland Régely

Ktorý sprostredkovateľ má najviac podriadených finančných agentov a ktorý si vlani najviac polepšil?

Počet podriadených finančných agentov na Slovensku zrejme čoskoro prekročí hranicu 17-tisíc. Svedčia o tom štatistiky Národnej banky ...

26.3.2024 Robert Juriš

Slovensko má najvyšší podiel fiktívnych živnostníkov v EÚ, švarcsystém dostane stopku

Slovensko má najvyšší podiel takzvaných fiktívnych živnostníkov v rámci krajín Európskej únie. Aj preto chystá Ministerstvo práce, ...

24.3.2024 Redakcia FinReport

McDonald’s vlani na Slovensku nakŕmil 19 miliónov zákazníkov

Slovákom hamburgery chutia. Spoločnosť McDonald's Slovakia vo svojich prevádzkach vlani obslúžila viac ako 19 miliónov zákazníkov. Tržby ...

21.3.2024 Redakcia FinReport

Penta zvažuje predaj stávkovej a hernej spoločnosti Fortuna

Spoločnosť Penta Investments zvažuje možný predaj svojho stávkového a herného operátora Fortuna Entertainment Group. Záujemcom o ...

20.3.2024 Redakcia FinReport

Na niekoľkých exponovaných adresách sídlia aj tisícky firiem naraz

Na Slovensku existuje takmer 1 260 exponovaných adries. Sú to adresy, na ktorých sídli viacero obchodných spoločností alebo neziskových ...

16.3.2024 Redakcia FinReport

Európska investičná banka vlani poskytla Slovensku 293 miliónov eur

Skupina Európskej investičnej banky (skupina EIB) podporila v roku 2023 hospodárstvo Slovenska sumou 293 miliónov eur v nových pôžičkách a ...

16.3.2024 Redakcia FinReport

Trh s hračkami sa prepadol, no Lego dokázalo zvýšiť svoje tržby

Farebné do seba zapadajúce dieliky stavebnice s názvom Lego sú stále populárne. A to aj v časoch, keď sa ľudia, respektíve deti, hrajú ...

14.3.2024 Redakcia FinReport

Novela zákona o inšpekcii práce sa zameria aj na znižovanie počtu nútených živností

Rezort práce pracuje na príprave novely zákona o inšpekcii práce. Jeho súčasťou by okrem iného malo byť aj intenzívnejšie monitorovanie a ...

10.3.2024 Redakcia FinReport

Deloitte: Firmy sa obávajú vplyvu generatívnej umelej inteligencie na ich biznis

Tri štvrtiny firiem očakávajú, že generatívna umelá inteligencia ich do troch rokov zmení. Viac než polovica firiem sa obáva, že jej ...

2.3.2024 Redakcia FinReport

Slovensko zaostáva aj v automatizácii účtovníctva. Riešením je jeho digitalizácia

Stratené bločky, byrokracia pri nástupe nového kolegu či strata času každomesačným vystavovaním faktúr. To sú tradičné výzvy ...

29.2.2024 Ivana Forraiová

Ako správne postupovať pri reklamácii tovaru? Každý spotrebiteľ by mal poznať svoje práva

Black Friday, Cyber Week, nákupy vianočných darčekov a koncoročné či novoročné výpredaje. V tomto období nás lákajú akciové ceny a ...

25.2.2024 Redakcia FinReport

Vlani na Slovensku zbankrotovalo najviac firiem za posledných 10 rokov

Minulý rok priniesol rekordný počet bankrotov firiem. Konkurzné súdy vlani vyhlásili konkurz na majetok 331 právnických osôb. Je to ...

21.2.2024 Martin Jamnický

Zodpovedné spoločnosti rastú rýchlejšie, no v krízových časoch strácajú dych

Ekologicky a spoločensky zodpovedné firmy, ktoré dominujú globálnym rebríčkom ESG, rástli za posledné tri roky rýchlejšie ako bežné ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay