Investície firiem vlani výrazne klesli, v súčasnosti sa očakáva ich oživenie aj vďaka záujmu o robotizáciu a internet vecí
Pandémia koronavírusu v minulom roku významne ovplyvnila investičné správanie firiem. Podľa nedávneho prieskumu Európskej investičnej banky až polovica firiem vlani prehodnotila svoje pôvodné plány. Na Slovensku investície medziročne klesli takmer o štvrtinu. Predpokladá sa však, že v roku 2021 dôjde k oživeniu aktivít a vymazaniu minimálne polovice vlaňajšieho poklesu. Dôležitý je však nielen objem, ale aj štruktúra investícií firiem, pričom okrem strojov a zariadení by sme nemali zanedbávať ani investície do ľudského kapitálu, výskumu a inovácií.

Foto: Shutterstock
Pokles investícií firiem na Slovensku je približne štvrtinový
Neistota z ďalšieho vývoja ovplyvnila investície firiem, a tie vlani výrazne klesli. V predpandemickom roku 2019 sa na Slovensku preinvestovalo približne 22 miliárd eur, čo je asi 24 % ročného HDP. V roku 2020 by toto číslo (zatiaľ odhadom) malo klesnúť na približne 17 miliárd eur, čiže takmer o štvrtinu. Z celkových investícií tvoria 90 % takzvané fixné investície, čo sú výdavky na obstaranie dlhodobého majetku, zvyšok je tvorba zásob.
„V tomto roku očakávame postupné oživenie investičného dopytu, ktorému by mali výraznejšie pomôcť aj eurofondy. Počítame s tým, že investície tento rok vymažú minimálne polovicu prepadu z roku 2020,“ konštatuje ekonomický analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák.
Podľa jeho slov Európska investičná banka nedávno zverejnila výsledky svojho prieskumu, ktorý urobila medzi 400 slovenskými firmami pôsobiacimi v oblasti priemyselnej výroby, stavebníctva, služieb a infraštruktúry. Takmer 90 % z nich boli malé a stredné firmy, zvyšnú časť tvorili veľké spoločnosti. Až 43 % slovenských firiem v prieskume uviedlo, že v dôsledku koronakrízy prehodnocovali objem svojich investícií smerom nadol, čo je úroveň porovnateľná s výsledkami Európskej únie.
Dôležité je investovať nielen do zariadení, ale aj do ľudí
Na uskutočnených investíciách sa najväčšou časťou podieľali investície do obnovy budov a vybavenia (41 %) a investície do rozširovania výrobných kapacít, ktorých podiel medziročne poklesol o 5 percentuálnych bodov na 33 %. Na vývoj nových výrobkov, procesov či služieb bolo alokovaných necelých 15 % investícií, čo je asi o 3 percentuálne body menej, než bol priemer Európskej únie.
„Dôležitým prvkom sú však nielen investície do fyzického zariadenia, ale aj do ľudského kapitálu. Ten je jednou z najdôležitejších zložiek pre dlhodobý úspech a konkurencieschopnosť podniku na globálnom trhu. Investovanie do vzdelávania zamestnancov vytvára predpoklady na efektívnejšie fungovanie podniku, zlepšovanie procesov, prinášanie inovácií a v neposlednom rade dokáže (cielene a adresne) vzdelávaný zamestnanec vytvárať väčšiu pridanú hodnotu,“ vysvetľuje analytik.
Ako uviedol ďalej, z celkového objemu investícií slovenské firmy vynaložili na tréning zamestnancov len 6 %, čo je jeden z najnižších podielov spolu s ďalšími postkomunistickými krajinami, ako Maďarsko, Slovinsko či Bulharsko.
Digitalizácia sa rozšírila aj tam, kde donedávna nebola nevyhnutná
Podľa prieskumu asi tretina firiem očakáva dlhodobý vplyv pandémie na produktové portfólio a dodávateľský reťazec. V dôsledku novej situácie museli firmy v čoraz väčšej miere využívať digitálne technológie aj v takých oblastiach, kde to doteraz nebolo nevyhnutné. Ich zvýšené používanie deklarovala takmer pätina dopytovaných firiem z priemyselnej výroby, v službách to bola štvrtina z nich.
Práve väčšia miera digitalizácie, zmena dopytu a nevyhnutnosť optimalizácie procesov priniesli aj prehodnocovanie počtu zamestnancov. Až 16 % firiem zo služieb uviedlo ako dlhodobý dôsledok tejto situácie aj trvalé zníženie zamestnanosti. O niečo menší dosah to malo na firmy pôsobiace v infraštruktúre (12 %) a spracovateľskom priemysle (10 %).
Firmy pôsobiace v priemyselnej výrobe avizujú investície do digitálnych technológií
Pri otázke o budúcich investíciách vo firmách medziročne výrazne vzrástla potreba obnovy súčasného zariadenia či budov, kde túto možnosť označilo až 37 % dopytovaných firiem (v minulom roku 21 %). Takmer tretina firiem očakáva potrebu investovania v oblasti rozširovania kapacity pre existujúci výrobný program a asi 27 % si uvedomuje potrebu investícií do vývoja nových výrobkov, procesov a služieb.
Tento typ investícií preferujú najmä firmy pôsobiace v priemyselnej výrobe. Deklarujú tiež využívanie pokročilých digitálnych technológií – a to najmä internet vecí (58 % z dopytovaných priemyselných firiem) a automatizáciu prostredníctvom vyspelých priemyselných robotov (48 %). V oboch prípadoch je podiel záujmu vyšší než priemer Európskej únie.
Mzdová kalkulačka
Mzdová kalkulačka ADVANCED
Kalkulačka tehotenskej dávky
Kalkulačka materskej dávky
Kalkulačka rodičovského bonusu
Valorizácia dôchodkov
Kalkulačka na výpočet dôchodku
Kalkulačka dôchodkového veku
Kalkulačka vdovského dôchodku
Kalkulačka sirotského dôchodku
Kalkulačka minimálneho dôchodku
Porovnanie zdravotných poisťovní
2023

Finanční agenti

Kryptomeny

Unicef

Zamestnanie

Kultúra a umenie


SPRAVODAJSTVO





Najčítanejšie
- 1.Štyri banky od nového roka zvyšujú ceny za niektoré svoje služby
- 2.Pozor na veľký počet finančných podvodov, najmä prostredníctvom autorizovaných platieb
- 3.Cestovný ruch sa zotavuje, no pracovných ciest je stále výrazne menej
- 4.Explodovala raketa Elona Muska Starship, ľudí mala dopraviť až na Mars (video)
- 5.Rusi prišli počas uplynulého dňa na Ukrajine o ďalších deväťsto vojakov, hlásia Ukrajinci