Investície do firiem na Slovensku skončili vlani s najhorším výsledkom za posledných osem rokov
Aj v oblasti fúzií a akvizícií v regióne strednej a východnej Európy sa pod nepriaznivý minuloročný výsledok podpísala stále prebiehajúca pandémia koronavírusu. Vlani sa v našom regióne podarilo uzatvoriť 1 705 obchodných transakcií v celkovej hodnote 60,79 miliardy eur, čo predstavuje medziročný pokles o 12,9 %, respektíve o 16 % vo finančnom vyjadrení.

Foto: Unsplash
Napriek pretrvávajúcim ekonomickým obmedzeniam však na konci minulého roku bolo na trhu cítiť aj známky oživenia. Posledný štvrťrok totiž zaznamenal najlepšie výsledky od roku 2016. Informácie vyplývajú z najnovšej štúdie právnickej spoločnosti CMS.
Na Slovensku počet fúzií a akvizícií klesol 2,5-násobne
Slovensko v minulom roku zaznamenalo 30 transakcií s celkovou hodnotou 250 miliónov eur, pričom celková hodnota vrátane očakávanej nezverejnenej hodnoty obchodov dosiahla 890 miliónov eur.
Predovšetkým kvôli pandémii koronavírusu sa na Slovensku znížil celkový počet fúzií a akvizícií viac ako 2,5-násobne a dosiahol najnižšiu hodnotu za posledných osem rokov.
Najväčší počet obchodov sa vlani na Slovensku uzatvoril na trhu s nehnuteľnosťami a v stavebníctve, nasledovali investície v priemyselnej výrobe a tretie najpočetnejšie obchody sme u nás zaznamenali v dvoch sektoroch – vo financiách a telekomunikáciách.
Z hľadiska jednotlivých obchodov bola vlani najväčšou investíciou akvizícia piatich logistických a priemyselných nehnuteľností investičnej skupiny Arete, ktoré kúpil investor zo Singapuru. V energetike bol najväčšou investíciou predaj minoritného podielu v spoločnosti VSE Holding nemeckému koncernu E.ON. Vo finančnom sektore zas dominoval predaj slovenskej pobočky poisťovne AXA rakúskej poisťovacej skupine Uniqa Insurance Group.
Na jeseň 2020 prišlo oživenie vo firmách aj u investorov
Napriek prísnym obmedzeniam sa investori aj trh počas minulého roku snažili novej situácii rýchlo prispôsobiť. „Náš región síce zasiahli prísne ekonomické reštrikcie, ale vďaka okamžitej reakcii neboli negatívne dôsledky také závažné, ako sa predpokladalo. Aj keď sa viaceré obchody nakoniec neukončili, od jesene sme zaznamenali významné aktivity firiem a investorov, ktoré sú dobrou správou pre rok 2021,“ vysvetľuje partnerka a vedúca korporátneho tímu advokátskej kancelárie CMS v Bratislave Petra Čorba Stark.
Rozvíjajúce sa trhy strednej a východnej Európy sa tak ukázali ako veľmi odolné a dosiahli lepšie výsledky ako iné rovnako postihnuté regióny. Firmy mali totiž pripravené kľúčové strategické dohody so zahraničnými investormi a silné ostali najmä aktivity v oblasti private equity.
Zahraniční investori sú opatrní, domáci sú aktívnejší
Obozretnosť investorov sa prejavila pri cezhraničných fúziách a akvizíciách, kde ich počet klesol o jednu tretinu na 764 transakcií s hodnotou 35 miliárd eur. Najväčším zahraničným investorom ostali Spojené štáty americké (94 obchodov). Druhí najaktívnejší boli britskí investori (72 obchodov) a na treťom mieste skončili firmy z Nemecka (61 transakcií).
V prípade domácich investícií v rámci krajín strednej a východnej Európy, či medzi krajinami navzájom, došlo k opačnému efektu. Napriek globálnym obmedzeniam zrealizovali investori v našom regióne 941 obchodov (nárast o 18,4 %) s celkovou hodnotou 25,8 miliardy eur (nárast o 21,3 %). Investori najviac nakupovali či predávali na trhoch v Rusku, Poľsku, Turecku a Českej republike.
Pozitívne sa prejavila digitalizácia a elektronická komunikácia
Najaktívnejším odvetvím boli telekomunikácie a informačné technológie. „Pod pozitívne výsledky sa podpísali zmeny spôsobené zrýchlením digitalizácie a intenzívnejšie využívanie elektronickej komunikácie. V tomto sektore sa uzatvorilo šesť z dvadsiatich najväčších obchodov v regióne,“ hovorí Petra Čorba Stark.
Stavebníctvo a obchod s nehnuteľnosťami klesli podľa počtu transakcií na druhé miesto. Zaujímavé čísla zaznamenal sektor logistiky a skladovania, kde počet investícií v dôsledku nárastu využívania elektronického obchodovania vzrástol o 41 %.
Vo finančnom sektore uzatvorili investori o 12 obchodov viac a ich hodnota narástla o 39 %. Išlo napríklad o nákup regionálnych pobočiek poisťovne AXA rakúskou skupinou Uniqa Insurance a poisťovne Aegon spoločnosťou Vienna Insurance.
Kľúčové slová
Do čoho investovať

TOP 10

Inšpiratívne filmy

SPRAVODAJSTVO




Najčítanejšie
- 1.Dostali ste list z dôchodcovskej spoločnosti a nezdá sa vám výška penzie? Žiadnu paniku, je to len časť dôchodku
- 2.Živnosť verzus eseročka. Ktorá možnosť sa podnikateľom v roku 2021 oplatí viac?
- 3.Michal Liday: Sme banka, ktorá je posadnutá inovatívnosťou a mladosťou
- 4.Muž z Badína otvoril prevádzku rýchleho občerstvenia, čelí obvineniu z porušovania povinnosti za krízovej situácie
- 5.Krutá rana pre slovenský maloobchod. Pokles je výraznejší ako počas najtvrdšieho minuloročného lockdownu