Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Gastrolístky alebo peniaze? Zamestnanci si môžu vybrať a firmy im do konca roka musia umožniť zmenu

Roland Régely Podnikanie
SK
EN
Poslať

Zamestnanci si na Slovensku po novom môžu vybrať, akou formou im firma prispeje na stravovanie. Od marca tohto roku vstúpila do platnosti novela Zákonníka práce, ktorá im umožňuje odmietnuť „gastráče“ a vybrať si peniaze v hotovosti alebo na účet. Zamestnávatelia majú na zapracovanie zmien čas najneskôr do konca tohto roka.

image

Foto: Shutterstock

Na príspevok bude mať nárok väčšina pracujúcich

Zákonník práce hovorí, že na príspevok majú nárok len určité skupiny zamestnancov. V skutočnosti do tejto skupiny „spadá“ viac ako polovica pracujúcich. „Právna úprava sa môže týkať 50 % až 60 % zamestnancov v pracovnom pomere,“ uvádza Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Zamestnanec má nárok na príspevok za predpokladu, že odpracuje štyri hodiny denne a tiež vtedy, ak firma nedokáže zorganizovať stravovanie vo vlastnej jedálni alebo v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa. 

Osobitnou kategóriou je zamestnanec, ktorý má od lekára potvrdenie, že zo zdravotných dôvodov nemôže využiť žiadny zo spôsobov stravovania zamestnancov zabezpečených zamestnávateľom. Takýto pracovník má automaticky nárok na finančný príspevok.

Peniaze namiesto stravného lístka dostane pracujúci v hotovosti alebo na účet. Novela hovorí aj o tom, že zamestnanec by mal finančný príspevok dostať v predstihu, aby si zaň mohol zabezpečiť stravovanie v reálnom čase. Takisto by príspevok alebo stravné lístky mali dostať všetci zamestnanci v rovnakom čase. 

Mnohé firmy z uvedených dôvodov čaká úprava interných pravidiel a Zákonník práce s tým počíta. Podrobnosti výberu a vykonania povinnosti si zamestnávateľ môže ustanoviť vo vnútornom predpise.

Nárok na príspevok na stravovanie pre zamestnanca v skratke

 • Zamestnávateľ prispieva na stravu najmenej 55 % minimálnej možnej hodnoty stravného lístka (aktuálne 3,83 eura), zvyšok si hradí zamestnanec.
 • Finančný príspevok na stravovanie vychádza na minimálne 2,11 eura na deň. Takúto sumu dostane zamestnanec na deň, ak zamení gastrolístky za finančný príspevok.
 • Nárok na finančný príspevok na stravovanie vzniká zamestnancovi, ktorý v rámci pracovnej zmeny vykonáva prácu viac ako štyri hodiny. 
 • Zamestnanec je svojím výberom viazaný dvanásť mesiacov. Ak sa napríklad v auguste 2021 rozhodne pre finančný príspevok, najskôr bude môcť opätovne žiadať o stravný lístok v auguste 2022.
 • Finančný príspevok môže zamestnávateľ poskytnúť aj pracovníkovi na home office.
 • Ak pracovná zmena trvá viac ako 11 hodín, zamestnávateľ môže poskytnúť zamestnancovi ďalší finančný príspevok na stravovanie. 
 • Ak má zamestnávateľ vlastnú jedáleň, táto alternatíva má prednosť pred voľbou finančného príspevku. 
 • Firma musí umožniť zamestnancovi výber stravovania, respektíve zmenu najneskôr do januára 2022.

Zmeny je potrebné stihnúť do konca tohto roka

Firmy majú čas na zmenu pravidiel do konca tohto roka. Mnohé z nich totiž majú uzatvorené zmluvy s vydavateľmi gastrolístkov. Štát tak dáva firmám čas vyriešiť si zmluvné vzťahy k emitentom stravovacích poukážok, dohodnúť si pravidlá pre výber zo strany zamestnancov, prípadne zorganizovať podnikové „referendum“ o optimálnej forme stravovania u zamestnávateľa.

Zákon tiež umožňuje naďalej poskytovať zamestnancovi aj príspevok na stravu zo sociálneho fondu. Po novom sa tiež znižuje poplatok zamestnávateľa za sprostredkovanie stravovania z 3 % na maximálne 2 %, čím klesnú náklady zamestnávateľov pri zabezpečovaní stravovania gastrolístkami.

Novela zákona počíta aj s povinnosťou prejsť na elektronické stravovacie poukážky. Na túto zmenu však majú firmy čas, pretože väčšina papierových „gastráčov“ má zmiznúť do 1. januára 2023. V papierovej forme môžu byť gastrolístky v budúcnosti povolené len v prípade, že použitie elektronických poukážok nebude na pracovisku alebo v jeho blízkosti možné.

Výhody pre firmy poskytujúce finančný príspevok na stravu

 • Príspevok na stravovanie je oslobodený od dane z príjmov aj od odvodov do zdravotnej a Sociálnej poisťovne. 
 • Poplatok za sprostredkovanie stravovania prostredníctvom stravovacích poukážok sa znižuje z 3 % na maximálne 2 %. 
 • Firma, ktorá pred 1. marcom 2021 alebo v období od 1. marca 2021 do 31. decembra 2021 uzatvorila zmluvu s vydavateľom gastrolístkov, umožní zamestnancom výber až po skončení účinnosti tejto zmluvy. Musí tak urobiť najneskôr do 1. januára 2022.

Skončí sa štátom garantovaný biznis?

Poslanec SaS a predseda parlamentného finančného výboru Marián Viskupič už minulý rok avizoval, že plánovaná zmena môže priniesť viac slobody pre zamestnancov i zamestnávateľov. Podľa Viskupiča sa odbúra byrokracia a ubudnú poplatky na strane zamestnávateľov aj gastroprevádzok, ktoré platia emitentom províziu.

Obe verzie, teda papierovú aj elektronickú formu gastrolístkov, v súčasnosti využíva približne 850 000 zamestnancov. „Hodnota gastrolístkov je približne 700 miliónov eur, obrat gastrofiriem je približne 70 miliónov eur a ročný zisk predstavuje okolo 10 miliónov eur,“ priblížil Viskupič na tlačovej konferencii v čase, keď sa o zmene diskutovalo vo vláde.

Z gastrolístkov doposiaľ profitovali najmä ich emitenti, ktorých novinka môže pripraviť o značnú časť príjmov. Nedošlo však k úplnému zákazu stravných lístkov, a tak biznis vydavateľov gastrolístkov môže v zmenenej podobe pokračovať. 

Z novinky budú ťažiť najmä zamestnanci firiem, ktoré nevedia alebo nechcú zabezpečiť stravu na vlastné náklady. Príspevok na stravovanie totiž už nebude nutné použiť výhradne na jedlo a nápoje. Na druhej strane zamestnávateľom pribudli nové administratívne povinnosti a nutnosť upraviť vnútropodnikové pravidlá. Štát im za to poskytuje niekoľko zaujímavých úľav.

Ako funguje biznis s gastrolístkami

 • Stravné lístky používajú slovenské firmy už viac ako dvadsať rokov. Zákon ustanovujúci gastrolístky schválila ešte vláda Mikuláša Dzurindu a prakticky v nezmenenej podobe fungoval až do roku 2021.
 • Najväčší emitent gastrolístkov, spoločnosť Up Slovensko, mala minulý rok zisk viac ako tri milióny eur. V roku 2016 to bolo až päť miliónov. 
 • Druhá najväčšia spoločnosť Edenred, ktorá v roku 2018 získala menšiu gastrolístkovú firmu Vaše Slovensko, mala posledné roky zisk takmer 2 milióny eur. 
 • Takmer rovnaký výsledok hospodárenia vykazoval posledné roky aj Doxx, tretí najväčší emitent (1,9 milióna eur). 
 • Protimonopolný úrad v roku 2017 odhalil kartelové dohody, do ktorých bolo zapojených päť spoločností podnikajúcich s gastrolístkami. Firmy dostali pokuty vo výške niekoľkých stoviek tisíc eur.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
29.5.2022 Redakcia FinReport

Ak svadba, tak bez dlhov. Radšej si na ňu nasporiť, ako ju organizovať na úver

Pre vyše 40 % Slovákov je svadba stále veľmi dôležitá udalosť a nepovažujú ju za prežitok. Éra veľkolepých svadobných hostín je však ...

28.5.2022 Redakcia FinReport

Inflácia v USA už začala klesať, no ďalší pokles cien bude len veľmi pomalý

Úroveň marcovej inflácie v USA na úrovni 8,5 % bola najvyššia za posledných štyridsať rokov. Dobrou správou je, že v apríli dokázala ...

28.5.2022 Redakcia FinReport

Toto je 5 základných pravidiel, ako naučiť deti zaobchádzať s peniazmi

Čo sa v mladosti naučíš, v starobe akoby si našiel. Známe príslovie platí pri nakladaní s financiami dvojnásobne. Deti, ktoré si do ...

27.5.2022 Redakcia FinReport

Depeche Mode sú už len duo. Zomrel zakladajúci člen skupiny Andrew Fletcher

Priekopnícka britská elektronická hudobná skupina, ktorá vznikla pred 45 rokmi, ohlásila smrť svojho zakladajúceho člena. Slávni Depeche ...

27.5.2022 Dominik Horváth

TOP najlepšie a najhoršie aktíva súčasnosti – zacielené na ETF (2. časť)

ETF fondy sa v posledných rokoch stali obľúbenou alternatívou investorov. Je to najmä vďaka tomu, že sa nezameriavajú len na jeden typ ...

27.5.2022 Naďa Černá

Twitter sprísňuje pravidlá. Je to na truc Elonovi Muskovi?

To, že sú sociálne siete miestom mnohých dezinformácií potvrdzuje aj fakt, že niektoré z nich sa v tejto oblasti snažia zakročiť zmenou ...

20.5.2022 Redakcia FinReport

Nové informácie a ohlasovanie prostredníctvom elektronických služieb pomôžu zamestnávateľom

Sociálna poisťovňa sprístupní zamestnávateľom ďalšie informácie o ich zamestnancoch. Tieto informácie budú potrebné na určenie obdobia, ...

20.5.2022 Redakcia FinReport

Počet čínskych firiem na Slovensku klesá, nikdy ich nebolo menej ako práve teraz

Počet slovenských spoločností s čínskym vlastníkom u nás v posledných rokoch klesá. Rovnako tak aj objem čínskeho kapitálu upísaného v ...

6.5.2022 Robert Juriš

Mnohí dlžníci zneužívajú pravidlá, oddlžujú sa aj ľudia s nadštandardným príjmom

Pred vyše piatimi rokmi nadobudli účinnosť nové pravidlá, ktorými sa stal osobný bankrot dostupnejším. Mal umožniť dlžníkom dostať sa ...

16.4.2022 Redakcia FinReport

Slovenské firmy vlani získali od investorov miliardu eur, zaujali nehnuteľnosti a IT sektor

Rozvíjajúce sa trhy krajín strednej a východnej Európy boli v roku 2021 pre investorov oveľa atraktívnejšie ako v roku 2020. Nielenže sa ...

11.4.2022 Redakcia FinReport

SZČO – občania Ukrajiny môžu prerušené sociálne poistenie oznámiť aj elektronicky

Po tom, ako vstúpil do platnosti takzvaný lex Ukrajina, zmenil sa aj zákon o sociálnom poistení. Sociálna poisťovňa v tejto súvislosti ...

9.4.2022 Redakcia FinReport

Ženy podnikateľky sú cenným aktívom svetovej ekonomiky

Ženy sú v podnikaní jedným z najcennejších aktív svetovej ekonomiky, pretože preukazujú veľkú odolnosť voči ťažkostiam vyvolaným ...

7.4.2022 Redakcia FinReport

Firmy dostali do rúk nové nástroje na riešenie svojich finančných ťažkostí

Slovenský parlament schválil dlhoočakávaný zákon o riešení hroziaceho úpadku. Cieľom zákona je naplniť reformu slovenského ...

5.4.2022 Zuzana Mecková

Novela zákona o regionálnej investičnej pomoci prináša dočasne zvýhodnené podmienky pre investorov

Zmena zákona o štátnej pomoci, ktorá sa dotýka regionálnej investičnej pomoci, vstúpila do platnosti v polovici marca 2022. Na základe tejto ...

2.4.2022 Správy

SZČO môžu žiadať štát o príspevok na udržanie zamestnanosti za marec, musia splniť niekoľko podmienok

2.4.2022 (Webnoviny.sk) - Samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO), ktoré pre pandemické opatrenia museli prerušiť alebo obmedziť svoju ...

1.4.2022 Redakcia FinReport

Kedy je možné požiadať o podporu v čase skrátenej práce

Zamestnávatelia môžu od 1. apríla 2022 po splnení zákonných podmienok žiadať o podporu v čase skrátenej práce. Jednou z podmienok ...

30.3.2022 Redakcia FinReport

Na Slovensku je viac ako 31-tisíc spiacich firiem, ktoré nevyvíjajú žiadnu činnosť

Slovenský obchodný register je zaplnený množstvom takzvaných spiacich spoločností. Aktuálne sa na Slovensku nachádza 31-tisíc subjektov, ...

16.3.2022 Redakcia FinReport

Štát by mal podnikateľom umožniť poskytovať dary bez dodatočného zdanenia

Množstvo firiem na Slovensku sa snaží pomôcť ukrajinským občanom, ktorí sa ocitli v núdzi. Humanitárne dary či bezodplatné poskytnutie ...

Aplikácia

 1. 1.
  Inflácia v USA už začala klesať, no ďalší pokles cien bude len veľmi pomalý
 2. 2.
  Toto je 5 základných pravidiel, ako naučiť deti zaobchádzať s peniazmi
 3. 3.
  Stavebná sporiteľňa Wüstenrot skončila rok 2021 so stratou 750-tisíc eur
 4. 4.
  Obchod Európskej únie s recyklovateľnými surovinami je na vzostupe
 5. 5.
  Dvojtýždňovú otcovskú dovolenku nebude hradiť zamestnávateľ, ale Sociálna poisťovňa