Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Gastrolístky alebo peniaze? Zamestnanci si môžu vybrať a firmy im do konca roka musia umožniť zmenu

Roland Régely Podnikanie Poslať

Zamestnanci si na Slovensku po novom môžu vybrať, akou formou im firma prispeje na stravovanie. Od marca tohto roku vstúpila do platnosti novela Zákonníka práce, ktorá im umožňuje odmietnuť „gastráče“ a vybrať si peniaze v hotovosti alebo na účet. Zamestnávatelia majú na zapracovanie zmien čas najneskôr do konca tohto roka.

image

Foto: Shutterstock

Na príspevok bude mať nárok väčšina pracujúcich

Zákonník práce hovorí, že na príspevok majú nárok len určité skupiny zamestnancov. V skutočnosti do tejto skupiny „spadá“ viac ako polovica pracujúcich. „Právna úprava sa môže týkať 50 % až 60 % zamestnancov v pracovnom pomere,“ uvádza Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Zamestnanec má nárok na príspevok za predpokladu, že odpracuje štyri hodiny denne a tiež vtedy, ak firma nedokáže zorganizovať stravovanie vo vlastnej jedálni alebo v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa. 

Osobitnou kategóriou je zamestnanec, ktorý má od lekára potvrdenie, že zo zdravotných dôvodov nemôže využiť žiadny zo spôsobov stravovania zamestnancov zabezpečených zamestnávateľom. Takýto pracovník má automaticky nárok na finančný príspevok.

Peniaze namiesto stravného lístka dostane pracujúci v hotovosti alebo na účet. Novela hovorí aj o tom, že zamestnanec by mal finančný príspevok dostať v predstihu, aby si zaň mohol zabezpečiť stravovanie v reálnom čase. Takisto by príspevok alebo stravné lístky mali dostať všetci zamestnanci v rovnakom čase. 

Mnohé firmy z uvedených dôvodov čaká úprava interných pravidiel a Zákonník práce s tým počíta. Podrobnosti výberu a vykonania povinnosti si zamestnávateľ môže ustanoviť vo vnútornom predpise.

Nárok na príspevok na stravovanie pre zamestnanca v skratke

 • Zamestnávateľ prispieva na stravu najmenej 55 % minimálnej možnej hodnoty stravného lístka (aktuálne 3,83 eura), zvyšok si hradí zamestnanec.
 • Finančný príspevok na stravovanie vychádza na minimálne 2,11 eura na deň. Takúto sumu dostane zamestnanec na deň, ak zamení gastrolístky za finančný príspevok.
 • Nárok na finančný príspevok na stravovanie vzniká zamestnancovi, ktorý v rámci pracovnej zmeny vykonáva prácu viac ako štyri hodiny. 
 • Zamestnanec je svojím výberom viazaný dvanásť mesiacov. Ak sa napríklad v auguste 2021 rozhodne pre finančný príspevok, najskôr bude môcť opätovne žiadať o stravný lístok v auguste 2022.
 • Finančný príspevok môže zamestnávateľ poskytnúť aj pracovníkovi na home office.
 • Ak pracovná zmena trvá viac ako 11 hodín, zamestnávateľ môže poskytnúť zamestnancovi ďalší finančný príspevok na stravovanie. 
 • Ak má zamestnávateľ vlastnú jedáleň, táto alternatíva má prednosť pred voľbou finančného príspevku. 
 • Firma musí umožniť zamestnancovi výber stravovania, respektíve zmenu najneskôr do januára 2022.

Zmeny je potrebné stihnúť do konca tohto roka

Firmy majú čas na zmenu pravidiel do konca tohto roka. Mnohé z nich totiž majú uzatvorené zmluvy s vydavateľmi gastrolístkov. Štát tak dáva firmám čas vyriešiť si zmluvné vzťahy k emitentom stravovacích poukážok, dohodnúť si pravidlá pre výber zo strany zamestnancov, prípadne zorganizovať podnikové „referendum“ o optimálnej forme stravovania u zamestnávateľa.

Zákon tiež umožňuje naďalej poskytovať zamestnancovi aj príspevok na stravu zo sociálneho fondu. Po novom sa tiež znižuje poplatok zamestnávateľa za sprostredkovanie stravovania z 3 % na maximálne 2 %, čím klesnú náklady zamestnávateľov pri zabezpečovaní stravovania gastrolístkami.

Novela zákona počíta aj s povinnosťou prejsť na elektronické stravovacie poukážky. Na túto zmenu však majú firmy čas, pretože väčšina papierových „gastráčov“ má zmiznúť do 1. januára 2023. V papierovej forme môžu byť gastrolístky v budúcnosti povolené len v prípade, že použitie elektronických poukážok nebude na pracovisku alebo v jeho blízkosti možné.

Výhody pre firmy poskytujúce finančný príspevok na stravu

 • Príspevok na stravovanie je oslobodený od dane z príjmov aj od odvodov do zdravotnej a Sociálnej poisťovne. 
 • Poplatok za sprostredkovanie stravovania prostredníctvom stravovacích poukážok sa znižuje z 3 % na maximálne 2 %. 
 • Firma, ktorá pred 1. marcom 2021 alebo v období od 1. marca 2021 do 31. decembra 2021 uzatvorila zmluvu s vydavateľom gastrolístkov, umožní zamestnancom výber až po skončení účinnosti tejto zmluvy. Musí tak urobiť najneskôr do 1. januára 2022.

Skončí sa štátom garantovaný biznis?

Poslanec SaS a predseda parlamentného finančného výboru Marián Viskupič už minulý rok avizoval, že plánovaná zmena môže priniesť viac slobody pre zamestnancov i zamestnávateľov. Podľa Viskupiča sa odbúra byrokracia a ubudnú poplatky na strane zamestnávateľov aj gastroprevádzok, ktoré platia emitentom províziu.

Obe verzie, teda papierovú aj elektronickú formu gastrolístkov, v súčasnosti využíva približne 850 000 zamestnancov. „Hodnota gastrolístkov je približne 700 miliónov eur, obrat gastrofiriem je približne 70 miliónov eur a ročný zisk predstavuje okolo 10 miliónov eur,“ priblížil Viskupič na tlačovej konferencii v čase, keď sa o zmene diskutovalo vo vláde.

Z gastrolístkov doposiaľ profitovali najmä ich emitenti, ktorých novinka môže pripraviť o značnú časť príjmov. Nedošlo však k úplnému zákazu stravných lístkov, a tak biznis vydavateľov gastrolístkov môže v zmenenej podobe pokračovať. 

Z novinky budú ťažiť najmä zamestnanci firiem, ktoré nevedia alebo nechcú zabezpečiť stravu na vlastné náklady. Príspevok na stravovanie totiž už nebude nutné použiť výhradne na jedlo a nápoje. Na druhej strane zamestnávateľom pribudli nové administratívne povinnosti a nutnosť upraviť vnútropodnikové pravidlá. Štát im za to poskytuje niekoľko zaujímavých úľav.

Ako funguje biznis s gastrolístkami

 • Stravné lístky používajú slovenské firmy už viac ako dvadsať rokov. Zákon ustanovujúci gastrolístky schválila ešte vláda Mikuláša Dzurindu a prakticky v nezmenenej podobe fungoval až do roku 2021.
 • Najväčší emitent gastrolístkov, spoločnosť Up Slovensko, mala minulý rok zisk viac ako tri milióny eur. V roku 2016 to bolo až päť miliónov. 
 • Druhá najväčšia spoločnosť Edenred, ktorá v roku 2018 získala menšiu gastrolístkovú firmu Vaše Slovensko, mala posledné roky zisk takmer 2 milióny eur. 
 • Takmer rovnaký výsledok hospodárenia vykazoval posledné roky aj Doxx, tretí najväčší emitent (1,9 milióna eur). 
 • Protimonopolný úrad v roku 2017 odhalil kartelové dohody, do ktorých bolo zapojených päť spoločností podnikajúcich s gastrolístkami. Firmy dostali pokuty vo výške niekoľkých stoviek tisíc eur.
Ready Made Maklér
Staňte sa samostatným
finančným agentom už dnes.
Robte biznis,
byrokraciu nechajte na nás.

Kľúčové slová

logo
Prečítajte si tiež:
3.8.2021 Redakcia FinReport

NFT dielo Maestropiece burger vydražili za takmer 11-tisíc eur. Výťažok poputuje na charitu

Verejná dobročinná aukcia diela NFT Meastropiece, ktorú zrealizovala spoločnosť McDonald's v Čechách a na Slovensku, priniesla zaujímavý ...

3.8.2021 Redakcia FinReport

Až tri štvrtiny odborníkov tvrdia, že ľuďom nezáleží na energetickej úspore domu, hlavne, aby bol lacný

Doba je ekologická, praje zeleným projektom, veľa sa diskutuje o ochrane životného prostredia a jeho udržateľnosti. Napriek tomu ľuďom akoby ...

3.8.2021 Robert Juriš

Digitálne meny: Európska únia postupuje systematicky, USA zaostávajú, Čína napreduje najrýchlejšie

Digitalizácia popredných svetových mien naberá na obrátkach. Európska centrálna banka (ECB) spustila dvojročnú výskumnú fázu projektu ...

2.8.2021 Zuzana Mecková

Finanční agenti porušujú pravidlá NBS. Pokuty dostalo viacero spoločností, niektoré prišli aj o licenciu

Od začiatku tohto roka Národná banka Slovenska (NBS) udelila finančným sprostredkovateľom viacero sankcií a niektorým aj odobrala licenciu. ...

2.8.2021 Redakcia FinReport

Záťažové testy potvrdili odolnosť bankového systému eurozóny aj pri nepriaznivom scenári vývoja

Európska centrálna banka (ECB) zverejnila výsledky záťažového testu, podľa ktorých je bankový systém eurozóny odolný aj voči ...

1.8.2021 Redakcia FinReport

Cestovný ruch prechádza náročným obdobím, no nikdy v ňom nepodnikalo viac firiem ako dnes

Cestovný ruch už druhý rok prechádza kvôli pandémii koronavírusu veľmi náročným obdobím. Spoločnosti podnikajúce v tejto oblasti stále ...

1.8.2021 Redakcia FinReport

Dekarbonizácia je pre Európu príležitosťou na znovuzískanie pozície svetového lídra

Už od konca roku 2007 prinášajú európske akcie nižšie zhodnotenie ako americké. Dôvodom sú dva hlavné faktory. Prvým je nástup ...

12.7.2021 Redakcia FinReport

Každá desiata spoločnosť na Slovensku nepodniká, ale „spí“. Existujú len na papieri

Slovenský obchodný register je plný spiacich spoločností. Podľa analýzy poradenskej spoločnosti Dun & Bradstreet je aktuálne na Slovensku ...

30.6.2021 Redakcia FinReport

Aj slovenské e-shopy čaká zmena. DPH budú odvádzať po novom

Slovenská komora daňových poradcov upozorňuje, že od 1. júla 2021 dochádza k zmenám uplatňovania pravidiel dane z pridanej hodnoty (DPH) pri ...

13.6.2021 Redakcia FinReport

Tovary s etickým certifikátom Fairtrade pomáhajú prežiť mnohým dodávateľom z rozvojových krajín

Na Slovensku každoročne rastú predaje tovarov s etickou certifikáciou Fairtrade. Takto sa označujú produkty, za ktoré pestovatelia dostali ...

12.6.2021 Redakcia FinReport

Svetovým podnikateľom roka 2021 sa stal juhokórejčan JungJin Seo

JungJin Seo, čestný predseda predstavenstva juhokórejskej skupiny Celltrion, bol vyhlásený za EY Svetového podnikateľa roka 2021. Uspel v ...

30.5.2021 Redakcia FinReport

Takmer každá piata firma sa v čase koronakrízy prepadla zo zisku do straty. Môže za to aj zlé riadenie nákladov

Pri pohľade na hospodárenie firiem v predchádzajúcom roku je viditeľný veľký nepomer medzi poklesom ich tržieb a zisku. Mnoho firiem sa ...

9.5.2021 Redakcia FinReport

Na tisíc obyvateľov Slovenska pripadá 56 firiem. V Bratislavskom kraji je ich až trikrát viac

Na tisíc obyvateľov Slovenska pripadá v priemere 56 firiem. Hoci rok 2020 bol kritický, spojený so šírením pandémie koronavírusu a prepadom ...

7.5.2021 Redakcia FinReport

Jednoduchá spoločnosť na akcie je novou možnosťou, ako financovať rozvíjajúce sa firmy

Na trh prichádza nová forma podnikania nazvaná jednoduchá spoločnosť na akcie. Predstavuje hybridnú formu obchodnej spoločnosti, ktorá ...

5.5.2021 Redakcia FinReport

Slováci v Česku vlastnia rovnaký počet firiem ako Česi na Slovensku

Podnikatelia z Českej republiky sú stále najčastejšími zahraničnými majiteľmi slovenských firiem. Vlastnia u nás dovedna 14 740 podnikov, ...

25.4.2021 Redakcia FinReport

Najviac našich firiem vlani nakúpili českí podnikatelia, ale najväčší podiel na majetku spoločností získali Cyperčania

Firmy s najväčším objemom základného imania v minulom roku na Slovensku nadobudli Cyperčania, Česi a Íri. A to i napriek tomu, že Cyprus ...

19.4.2021 Redakcia FinReport

Zelené podnikanie a obehová ekonomika prinesú menej odpadu a lepšie využívanie zdrojov

Silnou témou dneška, ktorá rezonuje aj vďaka Plánu obnovy a odolnosti, je prechod firiem na zelené podnikanie. Cieľom je, aby tvorili menej ...

18.4.2021 Magdaléna Švančarková

Podnikatelia žiadajú plán pre znovuotváranie gastra. Až štyri z piatich prevádzok na pomoc stále len čakajú

Gastro zažilo mimoriadne náročný rok. Najprv zatváranie, potom otváranie prevádzok a terás, no a napokon úplný lockdown. Gastro podniky ...

Aplikácia
PHP Developer - študentská brigáda PHP Developer - študentská brigáda
PHP Developer províznych systémov PHP Developer províznych systémov
PHP Developer poistných agregátorov PHP Developer poistných agregátorov
PHP Developer FinTech cloudových riešení PHP Developer FinTech cloudových riešení

Najčítanejšie

 1. 1.
  V okresoch Prievidza a Bánovce nad Bebravou hrozia povodne, meteorológovia vydali aj výstrahy
 2. 2.
  Finanční agenti porušujú pravidlá NBS. Pokuty dostalo viacero spoločností, niektoré prišli aj o licenciu
 3. 3.
  OVB Allfinanz Slovensko: Počas pandémie si udržala vysoké zisky aj obrat
 4. 4.
  Digitálne meny: Európska únia postupuje systematicky, USA zaostávajú, Čína napreduje najrýchlejšie
 5. 5.
  Dôchodkový systém potrebuje oživiť, druhý pilier čakajú zmeny. Pripravme sa na novú investičnú stratégiu