Hľadaj
× Aplikácia Aplikácia

Gastrolístky alebo peniaze? Zamestnanci si môžu vybrať a firmy im do konca roka musia umožniť zmenu

Roland Régely Podnikanie Poslať

Zamestnanci si na Slovensku po novom môžu vybrať, akou formou im firma prispeje na stravovanie. Od marca tohto roku vstúpila do platnosti novela Zákonníka práce, ktorá im umožňuje odmietnuť „gastráče“ a vybrať si peniaze v hotovosti alebo na účet. Zamestnávatelia majú na zapracovanie zmien čas najneskôr do konca tohto roka.

gastrolístky

Foto: Shutterstock

Na príspevok bude mať nárok väčšina pracujúcich

Zákonník práce hovorí, že na príspevok majú nárok len určité skupiny zamestnancov. V skutočnosti do tejto skupiny „spadá“ viac ako polovica pracujúcich. „Právna úprava sa môže týkať 50 % až 60 % zamestnancov v pracovnom pomere,“ uvádza Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Zamestnanec má nárok na príspevok za predpokladu, že odpracuje štyri hodiny denne a tiež vtedy, ak firma nedokáže zorganizovať stravovanie vo vlastnej jedálni alebo v stravovacom zariadení iného zamestnávateľa. 

Osobitnou kategóriou je zamestnanec, ktorý má od lekára potvrdenie, že zo zdravotných dôvodov nemôže využiť žiadny zo spôsobov stravovania zamestnancov zabezpečených zamestnávateľom. Takýto pracovník má automaticky nárok na finančný príspevok.

Peniaze namiesto stravného lístka dostane pracujúci v hotovosti alebo na účet. Novela hovorí aj o tom, že zamestnanec by mal finančný príspevok dostať v predstihu, aby si zaň mohol zabezpečiť stravovanie v reálnom čase. Takisto by príspevok alebo stravné lístky mali dostať všetci zamestnanci v rovnakom čase. 

Mnohé firmy z uvedených dôvodov čaká úprava interných pravidiel a Zákonník práce s tým počíta. Podrobnosti výberu a vykonania povinnosti si zamestnávateľ môže ustanoviť vo vnútornom predpise.

Nárok na príspevok na stravovanie pre zamestnanca v skratke

  • Zamestnávateľ prispieva na stravu najmenej 55 % minimálnej možnej hodnoty stravného lístka (aktuálne 3,83 eura), zvyšok si hradí zamestnanec.
  • Finančný príspevok na stravovanie vychádza na minimálne 2,11 eura na deň. Takúto sumu dostane zamestnanec na deň, ak zamení gastrolístky za finančný príspevok.
  • Nárok na finančný príspevok na stravovanie vzniká zamestnancovi, ktorý v rámci pracovnej zmeny vykonáva prácu viac ako štyri hodiny. 
  • Zamestnanec je svojím výberom viazaný dvanásť mesiacov. Ak sa napríklad v auguste 2021 rozhodne pre finančný príspevok, najskôr bude môcť opätovne žiadať o stravný lístok v auguste 2022.
  • Finančný príspevok môže zamestnávateľ poskytnúť aj pracovníkovi na home office.
  • Ak pracovná zmena trvá viac ako 11 hodín, zamestnávateľ môže poskytnúť zamestnancovi ďalší finančný príspevok na stravovanie. 
  • Ak má zamestnávateľ vlastnú jedáleň, táto alternatíva má prednosť pred voľbou finančného príspevku. 
  • Firma musí umožniť zamestnancovi výber stravovania, respektíve zmenu najneskôr do januára 2022.

Zmeny je potrebné stihnúť do konca tohto roka

Firmy majú čas na zmenu pravidiel do konca tohto roka. Mnohé z nich totiž majú uzatvorené zmluvy s vydavateľmi gastrolístkov. Štát tak dáva firmám čas vyriešiť si zmluvné vzťahy k emitentom stravovacích poukážok, dohodnúť si pravidlá pre výber zo strany zamestnancov, prípadne zorganizovať podnikové „referendum“ o optimálnej forme stravovania u zamestnávateľa.

Zákon tiež umožňuje naďalej poskytovať zamestnancovi aj príspevok na stravu zo sociálneho fondu. Po novom sa tiež znižuje poplatok zamestnávateľa za sprostredkovanie stravovania z 3 % na maximálne 2 %, čím klesnú náklady zamestnávateľov pri zabezpečovaní stravovania gastrolístkami.

Novela zákona počíta aj s povinnosťou prejsť na elektronické stravovacie poukážky. Na túto zmenu však majú firmy čas, pretože väčšina papierových „gastráčov“ má zmiznúť do 1. januára 2023. V papierovej forme môžu byť gastrolístky v budúcnosti povolené len v prípade, že použitie elektronických poukážok nebude na pracovisku alebo v jeho blízkosti možné.

Výhody pre firmy poskytujúce finančný príspevok na stravu

  • Príspevok na stravovanie je oslobodený od dane z príjmov aj od odvodov do zdravotnej a Sociálnej poisťovne. 
  • Poplatok za sprostredkovanie stravovania prostredníctvom stravovacích poukážok sa znižuje z 3 % na maximálne 2 %. 
  • Firma, ktorá pred 1. marcom 2021 alebo v období od 1. marca 2021 do 31. decembra 2021 uzatvorila zmluvu s vydavateľom gastrolístkov, umožní zamestnancom výber až po skončení účinnosti tejto zmluvy. Musí tak urobiť najneskôr do 1. januára 2022.

Skončí sa štátom garantovaný biznis?

Poslanec SaS a predseda parlamentného finančného výboru Marián Viskupič už minulý rok avizoval, že plánovaná zmena môže priniesť viac slobody pre zamestnancov i zamestnávateľov. Podľa Viskupiča sa odbúra byrokracia a ubudnú poplatky na strane zamestnávateľov aj gastroprevádzok, ktoré platia emitentom províziu.

Obe verzie, teda papierovú aj elektronickú formu gastrolístkov, v súčasnosti využíva približne 850 000 zamestnancov. „Hodnota gastrolístkov je približne 700 miliónov eur, obrat gastrofiriem je približne 70 miliónov eur a ročný zisk predstavuje okolo 10 miliónov eur,“ priblížil Viskupič na tlačovej konferencii v čase, keď sa o zmene diskutovalo vo vláde.

Z gastrolístkov doposiaľ profitovali najmä ich emitenti, ktorých novinka môže pripraviť o značnú časť príjmov. Nedošlo však k úplnému zákazu stravných lístkov, a tak biznis vydavateľov gastrolístkov môže v zmenenej podobe pokračovať. 

Z novinky budú ťažiť najmä zamestnanci firiem, ktoré nevedia alebo nechcú zabezpečiť stravu na vlastné náklady. Príspevok na stravovanie totiž už nebude nutné použiť výhradne na jedlo a nápoje. Na druhej strane zamestnávateľom pribudli nové administratívne povinnosti a nutnosť upraviť vnútropodnikové pravidlá. Štát im za to poskytuje niekoľko zaujímavých úľav.

Ako funguje biznis s gastrolístkami

  • Stravné lístky používajú slovenské firmy už viac ako dvadsať rokov. Zákon ustanovujúci gastrolístky schválila ešte vláda Mikuláša Dzurindu a prakticky v nezmenenej podobe fungoval až do roku 2021.
  • Najväčší emitent gastrolístkov, spoločnosť Up Slovensko, mala minulý rok zisk viac ako tri milióny eur. V roku 2016 to bolo až päť miliónov. 
  • Druhá najväčšia spoločnosť Edenred, ktorá v roku 2018 získala menšiu gastrolístkovú firmu Vaše Slovensko, mala posledné roky zisk takmer 2 milióny eur. 
  • Takmer rovnaký výsledok hospodárenia vykazoval posledné roky aj Doxx, tretí najväčší emitent (1,9 milióna eur). 
  • Protimonopolný úrad v roku 2017 odhalil kartelové dohody, do ktorých bolo zapojených päť spoločností podnikajúcich s gastrolístkami. Firmy dostali pokuty vo výške niekoľkých stoviek tisíc eur.
logo
Prečítajte si tiež:
25.4.2024 Redakcia FinReport

DPH budú po novom platiť firmy s ročným obratom vyšším ako 50-tisíc eur

Platcov dane z pridanej hodnoty (DPH) čakajú v budúcom roku zmeny. Povinnosť registrácie za platcu DPH sa po novom vzťahuje na tuzemské firmy ...

25.4.2024 Martin Jamnický

Investori začali dávať prednosť ETF fondom pred podielovými fondmi

Slováci zmenili preferencie pri investovaní. Potvrdzuje to nová štatistika Preferencie Slovákov pri investičných rozhodnutiach prechádzajú ...

25.4.2024 Robert Juriš

Na Slovensku pracuje rekordných viac ako 103-tisíc cudzincov

Počet pracujúcich cudzincov na Slovensku dosiahol nový rekord. V marci tohto roku sa ich počet vyšplhal nad úroveň 103-tisíc. Pritom až ...

25.4.2024 Redakcia FinReport

Na darovanie 2 % zo svojich daní máte čas do konca apríla

Ak chcete poukázať podiel zo svojej zaplatenej dane za rok 2023 vybranej neziskovej organizácii, nadácii či občianskemu združeniu, máte čas ...

25.4.2024 Redakcia FinReport

Počet insolvencií vlani narástol o 15 %, toto sú najčastejšie príčiny

Až 400 firiem sa vlani na Slovensku ocitlo v stave platobnej neschopnosti. Bolo ich o 53 viac ako v treťom kovidovom roku 2022, čo predstavuje ...

25.4.2024 Redakcia FinReport

UNICEF a detskí lekári adaptovali slovenskú verziu aplikácie Bebbo pre rodičov detí do 6 rokov

Počet detských lekárov na Slovensku klesá a ich priemerný vek je 59 rokov. Jedným z riešení, ako zachovať dostupnosť všestrannej ...

25.4.2024 Redakcia FinReport

Škody po vyčíňaní prírodných živlov vlani stúpli v stovkách percent

Počasie počas minulého roku niekoľkokrát ukázalo svoju divokosť a nevyspytateľnosť. Povodne, prívalové dažde, krupobitia, tornádo, ...

24.4.2024 Redakcia FinReport

Ako opraviť odpočítanú DPH pri nezaplatení faktúry za tovar alebo službu

Podnikatelia majú pri neplatení faktúry povinnosť opraviť odpočítanú daň z pridanej hodnoty. Malo by ich to motivovať zlepšovať svoju ...

22.4.2024 Martin Jamnický

Vysoké náklady likvidujú dopravcov na Slovensku, trpia najmä menšie spoločnosti

Drahé mýto, vysoká cena pohonných hmôt, nedostatok vodičov. Dopravcovia na Slovensku sa sťažujú na rastúce náklady aj menšie množstvo ...

15.4.2024 Martin Jamnický

NKÚ: Sociálne podniky, ktoré na Slovensku zamestnávajú 6 700 ľudí, dostali z EÚ 100-miliónovú podporu

Sociálne podniky zamestnávajúce znevýhodnených ľudí poskytujú prácu približne 6 700 zamestnancom. Napriek tomu, že ich podiel na ...

14.4.2024 Redakcia FinReport

E-commerce: V centre pozornosti sú umelá inteligencia a personalizované zážitky

Pre slovenské e-shopy bol minulý rok priaznivým rokom. Viac ako tri štvrtiny z nich zaznamenali vlani rast, alebo boli na tom porovnateľne ako v ...

7.4.2024 Redakcia FinReport

Reporting o zodpovednom prístupe k podnikaniu sa rozšíri aj na množstvo slovenských firiem

Nefinančný ESG reporting je od roku 2018 povinný pre niekoľko veľkých spoločností pôsobiacich na Slovensku. Do platnosti však vstúpi nová ...

5.4.2024 Martin Jamnický

V ktorých odvetviach vzniká a zaniká najviac firiem a živností

Minulý rok bol pre slovenských podnikateľov mimoriadne náročný. Kým v rokoch 2021 a 2022 zaniklo približne 3 300 spoločností, vlani ich ...

1.4.2024 Redakcia FinReport

Na európskom trhu dominujú mikropodniky, no až polovicu obratu generujú veľké firmy

V krajinách Európskej únie pôsobí približne 32 miliónov podnikov a firiem, ktoré zamestnávajú viac ako 160 miliónov ľudí a vlani mali ...

26.3.2024 Robert Juriš

Slovensko má najvyšší podiel fiktívnych živnostníkov v EÚ, švarcsystém dostane stopku

Slovensko má najvyšší podiel takzvaných fiktívnych živnostníkov v rámci krajín Európskej únie. Aj preto chystá Ministerstvo práce, ...

24.3.2024 Redakcia FinReport

McDonald’s vlani na Slovensku nakŕmil 19 miliónov zákazníkov

Slovákom hamburgery chutia. Spoločnosť McDonald's Slovakia vo svojich prevádzkach vlani obslúžila viac ako 19 miliónov zákazníkov. Tržby ...

21.3.2024 Redakcia FinReport

Penta zvažuje predaj stávkovej a hernej spoločnosti Fortuna

Spoločnosť Penta Investments zvažuje možný predaj svojho stávkového a herného operátora Fortuna Entertainment Group. Záujemcom o ...

20.3.2024 Redakcia FinReport

Na niekoľkých exponovaných adresách sídlia aj tisícky firiem naraz

Na Slovensku existuje takmer 1 260 exponovaných adries. Sú to adresy, na ktorých sídli viacero obchodných spoločností alebo neziskových ...

Mobilná aplikácia
VISA MasterCard Maestro Apple Pay Google Pay